Via ferrata na Monte Colodri w Arco, jezioro Garda

TrudnośćB/C
Podejście10 min
Czas na ferracie 1 h 10 min
Zejście1 h 20 min
Wystawa E
Przewyższenie 190 m
Najlepszy okresIII-XI
Sprzętpodstawowy

Via ferrata na Monte Colodri — szczytem górującym na Arco. Jest to jedna z najłatwiejszych via ferrat w rejonie włoskiego jeziora Garda. Doskonała na pierwszą przygodę z żelazną drogą, na wypróbowanie sprzętu i swoich sił, a ponadto na wyjście na via ferratę z dziećmi. Szlak via ferraty na Monte Colordi, która wznosi się ponad 400 m n.p.m., poprowadzony jest trawersami tej pięknej góry. Dodatkowe atuty to łatwy teren, delikatna ekspozycja i doskonale ubezpieczona ferrata. Ponadto ogromnym plusem są widoki, które podziwiać można podczas pokonywania żelaznej drogi. Wspaniale widać dolinę Sarche, taflę jeziora Garda, a także miasteczko Arco.

Warto wiedzieć, że ze względu na krótki czas podejścia i przejścia ferraty, dostępność niemal przez cały rok, a także jej łatwość i lokalizację, jest ona bardzo popularna. W związku z tym bywa na niej bardzo tłoczno.

Pod uwagę należy również wziąć fakt, że via ferrata na Monte Colodri jest często wykorzystywana przez wspinaczy jako droga zejścia. Z tego powodu istnieje ryzyko, że osoby schodzące z góry zrzucą na nas kamienie. Dlatego też noszenie kasku jest tu obowiązkowe!

Via ferrata na Monte Colodri — co warto wiedzieć?

Trudność ferraty

Via ferrata na Monte Colodri poprowadzona jest w łatwym, delikatnie eksponowanym terenie. Jej trudność wyceniona jest za B/C. Ponadto ferrata jest bardzo dobrze ubezpieczona. Z pewnością doskonale nada się na początek przygody z tego typu aktywnością. Ze względu na swój charakter, jest to ferrata przyjazna dla dzieci. Jeśli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności, to zapraszamy na wyjazd na ferraty nad jezioro Garda dla początkujących. Kursy i szkolenia prowadzimy w naszej Akademii Wspinania.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty to +/- 2 godziny 40 minut. W tym 10 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 1 godzinę 10 minut należy poświęcić na przejście ferraty. Natomiast na zejście z ferraty do parkingu trzeba liczyć 1 godzinę 20 minut.

Wystawa

Ferrata zlokalizowana jest na wschodniej ścianie Monte Colodri. Z tego powodu rankiem, w chłodniejszych miesiącach promienie słoneczne miło ogrzewają nas podczas wspinaczki. Natomiast w upalne dni turyści docenią dający ukojenie cień.

Via ferrata na Monte Colodri  — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść via ferratę na Monte Colodri, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście ferraty na Monte Colodri?

Należy zadbać o kondycję fizyczną, a także zabrać wymagany sprzęt.

Kiedy najlepiej wybrać się na via ferratę na Monte Colodri?

Via ferrata Sentiero del Colodri na Monte Colodri dostępna jest niemal przez cały rok. Po ferracie poruszać się można od marca do października.

Opis via ferraty na Monte Colodri

Podejście do via ferraty na Monte Colodri 

Podejście pod ferratę jest bardzo krótkie i zaczyna się przy kampingu w Arco. W związku z tym już na parkingu ubieramy sprzęt do via ferrat i wygodną ścieżką podążamy do początku ferraty. Po drodze mijamy ogródek wspinaczkowy i boulderowy. Po 10 minutach stajemy przy początku ferraty na Monte Colodri.

Opis przejścia via ferraty na Monte Colodri

Początek ferraty na Monte Colodri to przejście łatwym terenem zabezpieczonym linami poręczowymi. Najpierw poruszamy się po skalnej rampie, a następnie trawersem w prawo pokonujemy kilkadziesiąt metrów. Następnie ścieżką bez poręczówek kierujemy się ku skalnej ścianie i docieramy do gładkich płyt. Przechodzimy po nich i stajemy przed pierwszymi na szlaku metalowymi klamrami. Poruszamy się po klamrach — trudność tego odcinka to A/B, przechodząc jednocześnie po skalnych półkach i uskokach. 

Po dotarciu do miejsca, w którym zobaczymy zabezpieczony stalową siatką blok skalny, kontynuujemy wędrówkę, a następnie stromym zacięciem o trudności za B podchodzimy do góry i wchodzimy na kolejną skalną półkę. Z tego miejsca roztaczają się widoki na dolinę rzeki Sarca i ścianę Colodri. 

Ostatni fragment via ferraty na Monte Colodri to konieczność pokonania pionowego odcinka wycenionego za B/C. Jest to najtrudniejsze miejsce na tej via ferracie. Po jego pokonaniu docieramy na płaskowyż i zgodnie z czerwonymi znakami kierujemy się w stronę Monte Colodri. Po drodze mijamy rejon wspinaczkowy Muro dell’Asino — świetny dla rodzin z małymi dziećmi. Na szczycie rozkoszujemy się wspaniałymi widokami na całą okolicę.

Opis zejścia z via ferraty na Monte Colodri 

Ze szczytu do parkingu w Arco kierujemy się wygodną, oznakowaną ścieżką nr 431. Wędrujemy wśród drzew i krzewów. Po kilkunastu minutach docieramy do asfaltowej drogi, przy której znajduje się kościół Santa Maria di Laghel. Od kościoła kierujemy się drogą w stronę Arco. Przechodzimy przez miasto, mijając po drodze most na rzece Sarca i docieramy do parkingu.

Obserwuj climb2change na Instagramie


Mapa poglądowa rejonu jeziora Garda, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie jeziora Garda – Arco

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

UDOSTĘPNIJ

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top