Via ferrata Rio Sallagoni, jezioro Garda

TrudnośćC
Podejście15 min
Czas na ferracie 1:30 h
Zejście 25 min
WystawaW
Przewyższenie200 m
Najlepszy okresIII-XI
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Rio Sallagoni nad włoskim jeziorem Garda. Pięknie poprowadzona i niezwykle atrakcyjna zarówno pod kątem technicznym, jak i krajobrazowym. Ferrata jest doskonałym wyborem dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Prowadzi najpierw uroczymi kanionami, a finalnie wyprowadza na szczyt wzgórza, gdzie znajduje się zamek Castello di Drena. Ze względu na zachodnią wystawę jest doskonałym celem na wycieczkę w upalne dni. Warto jednak wiedzieć, że atrakcyjność i błogi upał oraz chłód bijący od wód płynących kanionem przyciągają na tę ferratę wielu turystów. 

Ferratę Rio Sallagoni podzielić można na dwie części. Pierwsza to trudniejsza część, która poprowadzona jest zarówno ścianami wąskiego kanionu, jak i jego dnem. W tej części ferraty Rio Sallagoni znajdują się dwa atrakcyjne mosty linowe, które są rozwieszone nad wodospadami. Ponadto kilka razy trzeba przekroczyć płynący dnem kanionu potok.  Ważne! Lina poręczowa zamontowana jest wysoko, co może sprawić trudność małym dzieciom.

Druga część ferraty Rio Sallagoni prowadzi dnem kanionu, gdzie po głazach i kamieniach będziemy podążać ku górze. Największą atrakcją tej części są bez wątpienia przejścia po zamontowanych nad taflą wody metalowych klamrach. Warto wziąć pod uwagę, że ta część ferraty nie jest wyposażona w linę poręczową.

Ferrata ze względu na swój przebieg i krajobraz jest niezwykle atrakcyjna. Dodatkowym plusem jest czas jej przejścia oraz bliska odległość parkingu od początku ferraty. Ferrata Rio Sallagoni to doskonała propozycja dla osób, które chcą spróbować swoich sił w trudniejszym terenie, ale mają jeszcze obawy przed ekspozycją. Krajobraz jest niczym z bajki, więc taka wycieczka spodoba się osobom, które lubią leśne klimaty. Ferrata jest na tyle krótka, że tego samego dnia można udać się na jeszcze jedną ferratę, np. na Monte Colodri.

Via ferrata Rio Sallagoni — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Via ferrata Rio Sallagon poprowadzona jest przepięknym, świetnie ubezpieczonym kanionem. Trudności techniczne nie są tu duże, jednak wyznaczono odcinki o stopniu trudności za C. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady poruszania się na via ferratach i mieć wiedzę z zakresu asekuracji. Takie szkolenia prowadzimy w naszej Akademii Wspinania i serdecznie zapraszamy na prowadzone przez nas i wykwalifikowanych instruktorów kursy. Jeśli marzą Ci się ferraty nad jeziorem Garda, a nie czujesz, że jesteś w stanie pokonać je samemu, to zapisz się na wyjazd na ferraty nad jeziorem Garda dla początkujących.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty to +/- 2 godziny 10 minut. W tym 15 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 1 godzinę 30 minut należy poświęcić na przejście ferraty. Natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje tylko 25 minut.

Wystawa

Zachodnia wystawa ferraty sprawia, że nawet w upalne dni znajdziemy tu błogi cień. Ponadto kojący dla ciała jest chłód, który bije od płynącej dnem kanionu rzeki.

Via ferrata Rio Sallagoni  — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść via ferratę Rio Sallagoni, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście ferraty Rio Sallagoni?

Należy zadbać o kondycję fizyczną, a także zabrać wymagany sprzęt. Ponadto koniecznie trzeba sprawdzić warunki panujące na ferracie: stan szlaku oraz stan poziomu wody. W przypadku intensywnych opadów deszczu bezwzględnie nie należy przechodzić górnego odcinka ferraty! Grozi to utonięciem!

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Rio Sallagoni?

Via ferrata Rio Sallagoni dostępna jest niemal przez cały rok. Po ferracie poruszać się można od marca do października.

Opis Via ferraty Rio Sallagoni

Podejście do Via ferraty Rio Sallagoni 

Podejście do początku ferraty zajmuje kilkanaście minut. Warto ubrać się w sprzęt ferratowy już na parkingu oraz zabrać plecak i coś do picia. Podejście to kilkunastominutowy spacer za znakami kierunkowymi „Ferrata Rio Sallagoni”. Należy kierować się w stronę wąwozu pod zamkiem Castello di Drena.

Opis przejścia via ferraty Rio Sallagoni 

Pierwsza część ferraty Rio Sallagoni 

Początek ferraty to pionowy odcinek wyceniony za B. Wspinamy się po metalowych klamrach, a następnie trawersujemy ścianę wąwozu około 10 metrów na prawo. Pokonujemy kolejne odcinki ferraty i docieramy do miejsca, gdzie między ścianami zaklinowane są duże bloki skalne. Przez cały czas pod stopami mamy ekspozycję oraz rwący strumień. To właśnie woda płynąca dnem kanionu sprawia, że skały, po których podchodzimy, są bardzo śliskie. Należy zachować dużą ostrożność i z rozwagą stawiać kroki!

Po przejściu fragmentu, gdzie znajdują się bloki skalne, poruszamy się gładką ścianą, do której przytwierdzone są klamry. Fragment ten wyceniony jest za C, przechodzące na końcu w B. Jest to najtrudniejszy fragment via ferraty. Ze względu na to, że lina poręczowa jest tu zamontowana w większej odległości od ściany, teren jest lekko przewieszony. To z kolei sprawia, że przepinanie karabinków lonży staje się nieco siłowe. Przyda się tutaj umiejętność pokonywania trudności na prostych rękach, z obniżeniem na nogach. Kolejny etap to wejście pod zaklinowany blok skalny. Warto wiedzieć, że tuż za blokiem skalnym znajduje się wyjście awaryjne, który możemy wycofać się z ferraty. 

Przechodzimy pod blokiem skalnym i malowniczym odcinkiem kanionu, pokonujemy 30 metrów, po czym ściany wąwozu zaczynają się zwężać. Następnie pod skalnym łukiem przechodzimy na prawą stronę kanionu i po klamrach schodzimy na jego dno. 

Obserwuj climb2change na Instagramie

W tym miejscu wąwóz znacznie się rozszerza, a sceneria ulega dużej zmianie! Przed sobą mamy bujną zieloną roślinność, romantyczny, dziki krajobraz, spływającą kaskadami wodę.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Linowe mostki na ferracie Rio Sallagoni 

Przechodzimy przez strumień. Najpierw wędrujemy jego dnem. Następnie pniemy się kilkadziesiąt metrów w górę. Gdy docieramy na górę, to skręcamy w prawo i 15-metrowym mostkiem linowym przechodzimy nad wodospadem.  Mostek składa się ze stalowej liny, po której idziemy oraz dwóch lin poręczowych, do których wpinamy lonże. Mostek można ominąć — po prawej stronie od wodospadu jest ścieżka.

Kolejno wędrujemy skalną rynną, w której zamontowane są klamry. Chwilę później wkraczamy na wygodną ścieżkę, przechodzimy pod skalną płytą, która oparta jest o ściany wąwozu i łatwym podejściem docieramy do drugiego wodospadu. 

Przekraczamy potok i wspinamy się po mokrych i śliskich skałkach, które doprowadzą nas do drugiego na szlaku mostku linowego. Po przejściu przez mostek możemy zakończyć przygodę z ferratą Rio Sallagoni i kierować się ku drewnianej kładce, którą przejdziemy na drugą stronę kanionu. Kolejno ścieżką przez las docieramy do asfaltowej drogi pod zamkiem Castello di Drena.

Druga część ferraty Rio Sallagoni 

Wersja alternatywna: po przejściu przez drugi mostek nie musimy kończyć naszej przygody! Możemy kontynuować przejście via ferraty i przejść jej góry odcinek. Oczywiście pod warunkiem, że stan wody na to pozwala! 

Aby kontynuować przejście ferraty Rio Sallagoni, mijamy drewniany mostek, który kończy pierwszą część ferraty. Najpierw podążamy dnem strumienia w kierunku wąskiego przejścia pomiędzy ścianami wąwozu. Właśnie w tym miejscu znajduje się tablica ostrzegawcza, informująca, aby nie wchodzić przy wysokim stanie wody. Po śliskich kamieniach przechodzimy na drugą stronę wąwozu. Trudniejsze odcinki pokonujemy przy użyciu kilku zamontowanych tu klamer. Pokonujemy kilka kaskad wodnych i w końcowym etapie przechodzimy przez potok i ubezpieczoną skalną rynną wychodzimy z wąwozu na ścieżkę. Wędrujemy wzdłuż winnic i docieramy do asfaltowej drogi pod zamkiem Castello di Drena.

Warto wiedzieć! Przejście górnego odcinka wąwozu wiąże się z tym, że najprawdopodobniej wrócimy ze zmoczonymi butami. W szczególności, jeśli jest świeżo po opadach i poziom wody jest podwyższony. Sporą część tego odcinka ferraty Rio Sallagoni pokonuje się, idąc dnem wąwozu. Teren jest kiepsko ubezpieczony, tylko w niektórych miejscach są klamry, które są jednocześnie stopniami i naszymi punktami do wpięcia lonż. Jest potwornie mokro i ślisko. Trzeba poruszać się bardzo uważnie. Przekonałam się o tym, będąc tu drugi raz. Już na pierwszych metrach próbowałam z gracją pokonać uskok i źle postawiłam stopę, co skutkowało lądowaniem na tyłku i mokrym butem. Całe szczęście do końca ferraty było już niedaleko.

Opis zejścia z via ferraty Rio Sallagoni 

Zanim rozpoczniemy zejście do parkingu, udajemy się na cappuccino do kafejki zlokalizowanej pod zamkiem. Po wypiciu kawy i odpoczynku kierujemy się na parking. Zgodnie ze znakami kierunkowymi schodzimy ścieżką ku asfaltowej drodze. Przechodzimy na drugą stronę drogi i kierujemy się na stromą ścieżkę, która doprowadzi nas do kolejnego asfaltowego odcinka. Ścieżka, która podążamy na parking kilka razy przecina drogę dojazdową do miejscowości Drena. Trzeba uważać na jeżdżące nią samochody. W jednym miejscu, które może sprawiać trudności z zejściem, jest zamontowana lina poręczowa.

Mapa poglądowa rejonu jeziora Garda, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie jeziora Garda – Arco

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

UDOSTĘPNIJ


2 thoughts on “Via ferrata Rio Sallagoni, jezioro Garda”

  1. Czy jest możliwość pominięcia najtrudniejszej części ferraty i wejścia na nią gdzieś dalej, tak aby dzieciaki (ok 135 cm wzrostu ) sobie poradziły?

Comments are closed.

Shopping Cart
Scroll to Top