Via ferrata Konigschusswandsteig – Preinerwand, Rax

TrudnośćD/E
Podejście1 h 40 min
Czas na ferracie1 h 20 min
Zejście1h 20 min
WystawaS
Przewyższenie250 m
Najlepszy okresV-X
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Konigschusswandsteig znajduje się w Masywie górskim Rax w Austrii. Jest wymagającą, ale niezwykle ciekawą żelazną drogą. Mimo że jest ona bardzo dobrze ubezpieczona, to zdecydowanie przeznaczona jest dla osób doświadczonych w poruszaniu się po via ferratach. Ponadto wymaga braku czułości na ekspozycję, dobrej kondycji fizycznej i umiejętności pokonywania trudnego skalistego terenu. Via ferrata Konigschusswandsteig to całkiem spore wyzwanie, dające ogromną satysfakcję. Dodatkowym atutem ferraty jest zdobycie szczytu Preinerwand 1783 m n.p.m., na który wchodzi się tuż po przejściu ferraty.
Warto wiedzieć, że Via ferrata Konigschusswandsteig jest jedną z najtrudniejszych ferrat w rejonie Wiednia. 

Ciekawostka: Jeszcze do 2016 roku wejście na via ferratę Konigschusswandsteig znajdowało się na wspinaczkowym szlaku Mallersteig. Ponieważ znajdowały się tam miejsca o trudnościach do III UIAA, to już samo wejście na tę ferratę wymagało umiejętności posługiwania się liną. Ze względów bezpieczeństwa — liczne obrywy w sąsiedztwie startu via ferraty, szlak został przeprojektowany, ferrata zyskała nowe wejście i ubezpieczenia, z których dziś można korzystać.

Z dalszej części wpisu dowiesz się:

  • Jak przygotować się na przejście via ferraty Konigschusswandsteig,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,
  • Na co należy zwrócić uwagę planując pokonanie via ferraty Konigschusswandsteig.

Via ferrata Konigschusswandsteig – co warto wiedzieć?

Trudność Via ferraty

Via ferrata Konigschusswandsteig to trudny i wymagający szlak wyceniony za D/E. Niezbędne jest doświadczenie w mocno eksponowanym terenie. Umiejętność poruszania się zarówno po skalnych, gładkich płytach, jak i ścianach, które momentami są wręcz pionowe. Na szlaku znajduje się także skalny wąski komin, do którego pokonania zdecydowanie przydadzą się umiejętności wspinaczkowe: zapieranie i rozpieranie ciała.

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty Konigschusswandsteig to mniej więcej  4 godziny 20 minut. W tym 1 godzinę 40 minut zajmuje podejście do początku via ferraty, a 1 godzinę 20 minut zajmuje przejście via ferraty. Natomiast czas, jaki należy poświęcić na zejście to 1 godzina 20 minut. Co istotne najszybszym sposobem dostania się pod Via ferratę Konigschusswandsteig  jest wyjazd kolejką linową Rax-Seibahn. 

Wystawa

Południowa wystawa sprawia, że ściana jest dobrze nasłoneczniona, dzięki czemu śnieg ustępuje dość szybko. To z kolei powoduje, że po ferracie poruszać można się już od maja.

Via ferrata Konigschusswandsteig — jaki sprzęt jest potrzebny? 

Aby bezpiecznie przejść via ferratę Konigschusswandsteig, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście via ferraty? 

Teren, w którym przebiega via ferrata to mocno eksponowany teren górski. Dlatego też potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami i ekspozycją. Podczas pokonywania via ferraty trzeba będzie wspinać się po niemal pionowej ścianie, przejść przez skalny komin, którego pokonanie wymaga umiejętności wspinaczkowych. Ponadto szlak, którym będziemy się poruszać, jest kruchy i sypki — warto mieć to na uwadze ze względu na bezpieczeństwo swoje, jak i innych turystów na szlaku.
Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności i chcą je podszkolić, mogą skorzystać z kursu wspinaczkowego, który prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Konigschusswandsteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od maja do października. Wiosną należy sprawdzić, kiedy ustępują warunki śniegowe.

Gdzie nocować wybierając się na via ferraty w rejonie Hollental?

Kamping Park’n’Camp w Reichenau an der Rax lub Schronisko Weichtalhaus w Dolinie Hollental to najlepsze miejsca niskobudżetowe w tym rejonie.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Opis Via ferraty Konigschusswandsteig

Podejście do Via ferraty Konigschusswandsteig

Do początku via ferraty dotrzeć możemy na dwa sposoby. Pierwszy i zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy to wjazd kolejką linową Rax-Seibahn. Wyjazd kolejką Rax-Seilbahn to koszt 28 euro w dwie strony. Link do pełnego cennika TUTAJ.

Druga możliwość to podejście z miejscowości Griesleiten obok Prein an der Rax, żółtym, a następnie zielonym szlakiem, który pokrywa się z drogą na Via ferratę Hans von Haidsteig. Po minięciu wejścia w Via ferratę Haidsteig szlak prowadzi dość mozolnym i sypkim terenem do początku ferraty. My proponujemy wjazd kolejką. Z górnej stacji podążamy za czerwonymi znakami w kierunku schroniska Ottohaus, a następnie kierujemy się na szlak nr 801- Seeweg który, podobnie jak wcześniejsza droga, oznaczony jest kolorem czerwonym. Kolejno podążamy w kierunku schroniska Neue Seehutte i jeszcze przed dotarciem do niego skręcamy w lewo w dół na piarżysko. Dalsza część szlaku prowadzić nas będzie po dzikim terenie pokrytym kamieniami. Zdecydowanie warto zachować tu ostrożność, gdyż teren ten jest niebezpieczny. Łatwo więc o upadek i nabawienie się kontuzji.

Szczegółowy opis via ferraty znajduje się w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Opis przejścia Via ferraty Konigschusswandsteig

Via ferratę Konigschusswandsteig podzielić można na dwie części. Pierwsza, łatwiejsza część doprowadza do miejsca odpoczynkowego Rastplatz. Druga to znacznie bardziej wymagający fragment, który finalnie doprowadzi do miejsca nieopodal szczytu Preinerwand (1783 m n.p.m.). 

Już na początku ferrata Konigschusswandsteig postawi przed nami duże wyzwanie. Pionowym i płytkim zacięciem o trudności D, wspinamy się 15 metrów w górę. Jeśli napotkamy tu problem, należy rozważyć rezygnację z przejścia dalszej części ferraty. Później nie ma możliwości wycofania się, a ferrata będzie mieć tylko kilka łatwiejszych pasaży.

Następnie czeka nas kilkumetrowy trawers, wejście na lite płyty i wspinaczka w kierunku pionowego uskoku. Teren ubezpieczony jest metalowymi klamrami, jednak miejscami materiał skalny, który mamy pod nogami jest bardzo kruchy! Należy więc zachować dużą ostrożność i poruszać się uważnie, aby nie zrzucić kamieni na osoby, które wspinają się pod nami. Dalsza część szlaku via ferraty to wspinaczka o trudnościach od A do C, która kończy się w momencie, gdy znajdziemy się w Rastplatz. Miejsce to zachwyca widokami, dlatego warto przeznaczyć chwilę na zachwycanie się pięknem krajobrazu. 
Po prawej stronie można zauważyć skalną rynnę, którą dawniej przebiegała ferrata. Z powodu obrywów jej start został zmieniony.

Kluczowe trudności na ferracie Konigschusswandsteig

Druga, znacznie trudniejsza część ferraty Konigschusswandsteig rozpoczyna się 50-metrową ścianą, na której czeka ciąg trudności za C/D. Z każdym krokiem ściana staje się gładsza i stanowi coraz większe wyzwanie. Po jej pokonaniu szlak wyprowadza nas najpierw na gładkie zacięcie, a następnie na stromą i kruchą, ale łatwą do pokonania rampę. Kawałek wyżej osiągamy gładką i wąską skalną płytę, na której znajduje się kolejne na szlaku miejsce odpoczynku. Kolejny, technicznie najtrudniejszy etap to wspinaczka pionowym, bardzo mocno eksponowanym uskokiem, po śliskich, tarciowych stopniach o trudności D/E. Po jego pokonaniu wkraczamy na małą półkę skalną. Ze względu na obecny rumosz skalny zalecamy zachować w tym miejscu ostrożność!

To jednak nie koniec, bo na dalszym szlaku czeka kolejna wymagająca atrakcja — wąski, 6-metrowy komin. Aby go pokonać, niewątpliwie przydadzą się umiejętności zapierania i rozpierania ciała nabyte na kursach wspinaczki. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że komin nie dość, że jest wąski, to zazwyczaj jest mokry, dlatego podwójna czujność jest tu wskazana. Po przejściu przez komin czekają na nas umiarkowane trudności (C). Tym razem okraszone pięknymi widokami. Zanim dotrzemy do końca ferraty, będziemy musieli wykonać jeszcze kilka trawersów i pokonać 7-metrowy uskok. 
W momencie, kiedy uskok zostawimy za sobą docieramy na płaskowyż nieopodal szczytu Preinerwand, który zdobywamy w ciągu kolejnych kilku minut. 

Szczegółowy opis via ferraty Konigschusswandsteig znajdziesz w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Opis zejścia z Via ferraty Konigschusswandsteig

Po zdobyciu szczytu Preinerwand podążamy niebieskim szlakiem w kierunku schroniska Ottohaus. Od schroniska do górnej stacji kolejki linowej Rax-Seilbahn wędrujemy czerwonym szlakiem. Alternatywnie, jeśli wybraliśmy podejście od Griesleiten to po wyjściu z ferraty kierujemy się w stronę schroniska Neue Seehutte, skąd żółtym szlakiem za znakami schodzimy do miejsca postojowego.

Sugestia. Doświadczone osoby, które czują się na siłach, mogą połączyć przejście ferraty Konigschusswandsteig z pokonaniem Hans von Haidsteig. Ze względu na mniejsze trudności, proponujemy zacząć wycieczkę od ferraty Haidsteig. Po jej zakończeniu w kilkadziesiąt minut zejdziemy do startu ferraty Konigsschusswandsteig.

Mapa poglądowa rejonu Hollental, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie Hollental

Zobacz pozostałe opisy ferrat w dolinie Hollental i w rejonie Rax

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry