Najbardziej malowniczy odcinek ferraty Susatti

Via ferrata Fausto Susatti i Mario Foletti (Cima Capi)

Zapierająca dech w piersiach via ferrata Fausto Susatti, na Cimę Capi, prowadzi grzbietem góry Capi. Jej popularność jest oczywista. Zarówno z samej drogi, jak i ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na jezioro Garda. Dodatkowym atutem, lub nie (to zależy od preferencji) jest to, że ferrata ta jest bardzo prosta i każdy może podjąć próbę jej przejścia i zdobycia nią Cimy Capi.

Cała droga na Cimę Capi to część linii obronnej z czasów I wojny światowej. Zachowały się tutaj umocnienia i korytarze wydrążone w skałach w tym czasie. Droga została wyremontowana w 2009 roku. Druga część ferraty – zejściowa droga Mario Foletti, łącząca drogę do kościoła Chiesa S. Giovani ze ścieżką z Rivy del Garda została wykonana latach 80 i odnowiona w 2008 roku.

Via ferraty Fausto Susatti i Mario Foletti to drogi bardzo łatwe technicznie. Z uwagi na długość całej wycieczki, polecamy ją osobom, które są dość sprawne. Przyda się też odporność na ekspozycję. Osoby doświadczone na via ferratach również odnajdą satysfakcję z przejścia tej ferraty. Widoki ze szczytu na jezioro Garda i pobliskie góry są obłędne.

Via ferrata Fausto Susatti i Mario Foletti (Cima Capi)

Startujemy krótkim, łatwym odcinkiem za A. Przechodzimy przez nieubezpieczoną ścieżkę i znowu wchodzimy w ferratę. Łatwym odcinkiem pniemy się do góry i robimy delikatny trawers w prawo. Roztaczają się tu widoki na Biasecę i Pregasinę. Wtajemniczeni zauważą, że widać tutaj wyjście z ferraty Sentireo dei Contrabbandieri.

Wychodzimy na skalny, eksponowany grzbiet i odcinek za A/B. Pokonujemy kolejne metry, szybko zdobywając wysokość. Długi fragment wiedzie grzbietem góry – jest łatwy a jednocześnie widowiskowy. Mamy panoramę na południe jeziora garda, Pregasinę, Biacesę. Widoki są obłędne. Ten dłuższy fragment ferraty jest miejscami wyposażony w dodatkowe klamry ułatwiające poruszanie.

Po pół godzinie czeka na nas kolejny fragment za A/B. Wyjście na półkę znane ze zdjęć. Każdy chce je mieć właśnie w tym miejscu, z panoramą na jezioro Garda. W oddali widać Arco, Rivę i Torbole.

Robimy zdjęcia i czeka na nas najtrudniejszy odcinek ferraty – pełne klamer, pionowe wyjście za B. Później już tylko łatwy fragment z dodatkowymi stopniami i wychodzimy na ścieżkę wiodącą po grani. W kilka minut dochodzimy nią do szczytu Cima Capi.

Zejście z Cimy Capi

Ze szczytu schodzimy szlakiem 405. Docieramy do rozwidlenia i kierujemy się w lewo szlakiem 460 w stronę ferraty Mario Foletti. Kawałek szlaku wiedzie okopami – to również pozostałości po wojnie. Po kilku minutach wyłania się ściana, którą będziemy pokonywać. To część ferraty Foletti – łatwy, widokowy trawers za A.

Zaraz po trawersie przechodzimy kawałek ferraty wyceniany na A/B. Później pokonujemy ubezpieczone zejście po skałach za B i wygodą ścieżką podążamy do Bivacco Arcione. Mijamy biwak i dochodzimy do kościoła Giovanni. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na dolinę Valle di Ledro i okoliczne szczyty.

Teraz możemy zejść wygodną ścieżką 460 albo ubezpieczonym, stromym szlakiem Sentiero delle Laste, numer 471. Oba wiodą do Biacesy. Czas zejścia jest podobny. Szlak Sentiero delle Laste jest ferratą o znikomych trudnościach – w kilku miejscach zainstalowane są sztuczne ułatwienia.

Wycieczkę na Cimę Capi można połączyć z wejściem na Cimę Rocca

Osoby, które lubią dłuższe wycieczki i mają kondycję, mogą połączyć wejście ferratą Fausto Susatti na Cimę Capi, ze zdobyciem Cimy Rocca. Jest to możliwe dzięki odnowionym w 2008 roku drogom Sentiero delle Laste oraz szlakowi Sentiero dei Camminamenti.

Są dwie możliwości. Pierwsza to zejście do kościoła Giovanni (jak w przypadku zejścia do Biacesy) i podejście, szlakiem 471. My zrobiliśmy tak będąc tam pierwszy raz. Opis szlaku od kościoła Giovanni na Cimę Rocca znajduje się w drugim wpisie – tutaj. Czas wycieczki to dodatkowa godzina.

climb2change na facebook

Wariant drugi wejścia na Cimę Rocca od strony Cimy Capi jest nieco dłuższy. To wycieczka dookoła Cimy Rocca szlakiem 405 w stronę Bocca Pasumer. Po zejściu z Cimy Capi, na rozwidleniu dróg zamiast w lewo, idziemy w prawo szlakiem 405.  To kontynuacja ferraty Mario Foletti.

Kawałek szlaku jest ubezpieczony w linę poręczową. Po kilkuset metrach zejścia zaczynamy dość mocne podejście i wychodzimy na Bocca Pasumer (wys. 980 m). Tutaj skręcamy w lewo na szlak 471 w stronę Cima Rocca i Gallerie di Guerra. Okopami wędrujemy pod górę. Docieramy do miejsca, w którym możemy wejść w 300 metrowy tunel Gallerie di Guerra lub iść na szczyt.

Wybieramy pierwsza opcję, czyli zwiedzamy zespół podziemnych korytarzy, które są pozostałością po I wojnie światowej. Długość tego tunelu to około 300 metrów i nie ma tu żadnego źródła światła. Przyda się czołówka. Po wyjściu z tunelu kierujemy się do góry w lewo i po 10 minutach osiągamy szczyt Cima Rocca.

Follow me - link do instagram

Schodzimy tą samą drogą do Gallerie di Guerra i stąd kierujemy się szlakiem numer 471 (Sentiero dei Camminamenti ) do kościoła Giovanni i dalej do Biacesy szlakiem Sentiero delle Laste lub ścieżką 460. Opis Sentiero dei Camminamenti i Sentiero delle Laste znajduje się w drugim artykule – tutaj. Trzeba doliczyć tutaj około 1,5 godziny więcej na całe przejście.

Informacje praktyczne o via ferracie Sentiero del Colodri

Trudność: A/B

Czas przejścia: 1 h

Podejście: 1:30 h

Zejście: 1:30 h

Topo: KLIK

Miejsce startu: Miejscowość Biacesa. Parkujemy samochód na dużym parkingu przy boisku sportowym. Warto przyjechać wcześnie rano. Ponieważ wycieczka jest popularna, czasem brakuje miejsc.

Podejście: Dojście do ferraty jest bardzo dobrze oznaczone. Podążamy za znakami ścieżką numer 470 w kierunku ferraty Susatti. Szlak jest oznaczony czerwonymi kropkami. Po około godzinie docieramy do rozwidlenia szlaku numer 405 i wybieramy kierunek Ferrata Susatti, Cima Capi. Po lewej stronie mijamy sporej wielkości umocnienia i po kilku minutach docieramy do startu ferraty. Jest to przy niewielkim bunkrze. Pierwsze poręczówki są po prawej stronie.

Zejście: Z Cimy Capi podążamy ścieżką w dół w stronę ferraty Mario Foletti – szlak 460. Dochodzimy do biwaku Arcione. Stąd drogą 460 do miejscowości Biacesa. Można iść dalej na ferratę Sentiero dei Camminamenti na Cię Rocca – szlak 471 w górę. Opis tutaj. Alternatywne zejście jest ferratą Sentiero delle Laste – szlak 471 w dół.

Nocleg w pobliżu: Arco, Riva del Garda, Torbole, Limone sul Garda, Dro.


Zainspirowałem Cię? Daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri >>>KLIK<<<

Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni) nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Rio Sallagoni nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Vie ferrata Sentiero del Colodri, Cima Colodri, Arco >>>KLIK<<<

Via ferrata na Cima Rocca – Sentiero delle Laste i Sentiero dei Camminamenti >>>KLIK<<<

Zobacz wszystkie ferraty, które przeszliśmy >>>KLIK<<<

Dodaj komentarz