My na szczycie Cima Rocca

Via ferrata na Cima Rocca – Sentiero delle Laste i Sentiero dei Camminamenti

Wejście na Cimę Rocca drogą Sentiero delle Laste i Sentiero dei Camminamenti to kolejna propozycja dla miłośników ferrat. To wejście jest bardzo łatwe technicznie, ale trzeba pokonać spore przewyższenia. Zatem dobra kondycja jest wskazana.

Przejście tej ferraty zostaje wynagrodzone na szycie. Z Cimy Rocca rozpościerają się fantastyczne widoki na jezioro Garda i okolicę. Widać potężne wapienne ściany okolicznych szczytów. Prawie pod stopami mamy jezioro Garda, na północy widać miasta lezące nad jego brzegiem – Rivę del Garda i Torbole. Widać również Monte Brione – czyli charakterystyczny półksiężyc oddzielający te dwa miasta od siebie.

W oddali widać Arco i zamek królujący nad miastem. Przy dobrej pogodzie widać cała dolinę Sarche z Monte Bondone w tle. Patrząc na południe, na pierwszym planie mamy Cimę Capi a po drugiej stronie jeziora górę Monte Baldo i grupę Lessini w jej tle.

Via ferrata na Cima Rocca – Sentiero delle Laste i Sentiero dei Camminamenti

Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Biacesa. Podchodzimy za znakami w stronę ferraty na Cimę Capi – szlak 470. Na skrzyżowaniu obieramy kierunek Sentiero delle Laste, Cima Rocca, szlak numer 471.

Pierwsza trudność to skalna rampa, po drodze mijamy nieco bardziej trudny odcinek za B i znowu rampa. Później trawiasta półka i dochodzimy do małej groty z książką wejść. Poruszamy się wygodną ścieżką i znowu przechodzimy przez ubezpieczony fragment ferraty.

Pokonujemy kilka takich odcinków i na końcu wychodzimy wygodną ścieżką do rozwidlenia dróg na polanie przy kościele Giovanni. Można tutaj odpocząć i podziwiać panoramę na dolinę jeziora Ledro. Po prawej stronie skrzyżowania jest biwak Arcioni. Stąd jest wspaniały widok na jezioro Garda.

Dalsza część ferraty to wciąż szlak 471 o nazwie – Sentiero dei Camminamenti.

Po drodze napotkamy 2 tunele, które powstały podczas operacji wojskowych w czasach I wojny światowej. Do ich pokonania przyda się latarka czołowa. Podobnie, jak w przypadku Sentiero delle Laste, osoby początkujące mogą korzystać tu ze sprzętu do via ferrat – szlak jest miejscami ubezpieczony.

Pierwszy tunel pojawia się już po krótkim podejściu. Charakteryzuje go ciasne wejście. Kilkadziesiąt metrów ciemności wieńczy 12 metrowa drabina, którą wychodzi się w górę. Po wyjściu kontynuujemy wędrówkę między drzewami.

Follow me - link do instagram

Drugi tunel jest nieco dłuższy i ciemniejszy. Jest bardzo dobrze oznaczony – trzeba trzymać się czerwonych znaków. Uwaga! Na końcu tunelu bywa mokro i ślisko. Strop jest dość nisko.

Po wyjściu z drugiego tunelu łatwym, ubezpieczonym fragmentem ferraty podążamy w stronę rozwidlenia szlaków na 471 i 471a. Wybieramy ten 471a na szczyt Cima Rocca. Czyli nie wchodzimy do kuszącego tunelu – wrócimy nim J 10 minut później stajemy w najwyższym punkcie Cimy Rocca – 1090 m. Panorama szczytu jest niebywale piękna.

Schodzimy drugą stroną grzbietu, łatwym odcinkiem ferraty za A. Stalowe liny pozwalają szybko pokonać około 60 metrów stromego zejścia. Po zejściu z ubezpieczonego odcinka skręcamy w lewo i wchodzimy do 300 metrowego tunelu – Gallerie di Guerra. To zespół podziemnych korytarzy, które są pozostałością po I wojnie światowej i część całego systemu dróg, które zostały zbudowane w czasach wojny.

Po wyjściu z tunelu schodzimy drogą numer 471, tą samą, którą wędrowaliśmy do góry. Docieramy do kościoła Giovanni. Stamtąd schodzimy ścieżką 460 albo ubezpieczonym, stromym szlakiem 471 Sentiero delle Laste. Oba wiodą do Biacesy. Warto po drodze zejść do wystawy fotograficznej – jest ukryta w grotach – są znaki kierujące w jej stronę. Wystawa składa się ze zdjęć z czasów I wojny światowej obrazujących, jak system obronny był budowany oraz jak żołnierze pełnili swoje obowiązki.

Zdobycie szczytu Cima Rocca można połączyć z wejściem na Cimę Capi ferratą Fausto Susatti. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć sie więcej.

climb2change na facebook

Informacje praktyczne o via ferracie delle Laste i Gallerie di Cima Rocca

Trudność: A

Czas przejścia: Cz. I 1 h, cz. II 45 minut. Całość: 1, 45 h

Podejście: 15 minut

Zejście: 1:30 h

Topo: KLIK

Miejsce startu: Miejscowość Biacesa. Parkujemy przy boisku sportowym. Warto przyjechać wcześnie rano. Ponieważ wycieczka na Cimę Capi startuje z tego samego miejsca i jest popularna, czasem brakuje miejsc.

Podejście: Dojście do ferraty jest bardzo dobrze oznaczone. Podążamy za znakami ścieżką numer 470 w kierunku ferraty Susatti.  Na rozwidleniu obieramy kierunek Sentiero delle Laste, w stronę Cima Rocca, Bivacco Arcione, szlak numer 471.

Zejście: Ze szczytu Cima Rocca schodzimy drugą stroną przez Gallerie di Guerra (potrzebna czołówka) do Bivacco Arcione. Stamtąd ścieżką 460 do Biacesy.

Uwaga! Szlak jest bardzo łatwy, częściowo ubezpieczony. Osoby początkujące mogą założyć sprzęt do asekuracji. Osoby zaawansowanie obowiązkowo kask!

Nocleg w pobliżu: Arco, Riva del Garda, Torbole, Limone sul Garda, Dro.


Zainspirowałem Cię? Daj lajka! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri >>>KLIK<<<

Via ferrata Monte Albano (Ottorino Marangoni) nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Rio Sallagoni nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Vie ferrata Sentiero del Colodri, Cima Colodri, Arco >>>KLIK<<<

Via ferrata Fausto Susatti i Mario Foletti (Cima Capi) >>>KLIK<<<

Zobacz wszystkie ferraty, które przeszliśmy >>>KLIK<<<

Dodaj komentarz