SUPER FERRATA DACHSTIEN

Przy schronisku Seethalerhütte na lodowcu Dachstein

Super Ferrata stanowi prawdziwy kąsek dla miłośników żelaznych perci oraz nie lada wyzwanie. To niemal legendarna ferrata – owiana sławą. Każdy zaawansowany ferratowiec kiedyś chce ją pokonać. Na Super Ferratę składają się trzy niezależne szlaki w masywie Dachstein: Anna Klettersteig (C/D), Johann Klettersteig (D-E) i Schulteranstieg (B). Ferrata Anna , wyprowadza na szczyt Mitterstein (2097 m n.p.m.) Ferrata Johann, która prowadzi na lodowiec i schronisko do Seethalerhutte (2740m.n.p.m.) Schulteranstieg (B) wyprowadza na szczyt Dachstein (2995 m n.p.m.).

Johann i Anna

To jedna z najdłuższych i najbardziej wymagających propozycji ferratowych w Alpach Wschodnich. Połączenie 3 ferrat Anna Klettersteig (C/D), Johann Klettersteig (D-E) i Schulteranstieg (B) daje nam w sumie około 1200 metrów przewyższenia i od 5-10 godzin ferratowania. Najtrudniejsze miejsce na via ferracie jest za E, ale większość wspinaczkowych pasaży to trudności C/D. Rozstrzał czasowy dla jej pokonania jest duży, bo zależy od kondycji i formy. Przejście tych via ferrat podczas jednej wycieczki daje niesamowicie dużo satysfakcji i frajdy.

SUPER FERRATA DACHSTEIN (D/E) – INFORMACJE TECHNICZNE

Trudność: D, 1 miejsce za E, dużo pasaży C/D.

Przewyższenie: 1200 m

Czas przejścia: 5-10 godzin

Podejście: 1 h

Zejście: 1 godzina (do górnej stacji kolejki na Dachstein)

TOPO: Bergsteigen


DLA KOGO SUPER FERRATA?

To wycieczka dla osób z dobrą kondycją, doświadczonych na via ferratach które nie mają wrażliwości na ekspozycję, a wręcz przeciwnie – lubią pustkę pod nogami. Takich odcinków jest tu sporo. Do tego przydaje się trochę techniki wspinaczkowej i wtedy nasza wędrówką robi się całkiem przyjemna. Z uwagi na długość ferraty przydaje się też wytrzymałość.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Warto pamiętać, że wczesnym latem na podejściach zalega śnieg i należy zabierać ze sobą zimowy sprzęt (dostosować go do warunków). Po skończeniu Johanna wychodzimy na lodowiec, na którym ścieżki są wytyczone. Warto też zarezerwować sobie miejsce w gondoli na zjazd w dół.

DOJAZD DO RAMSAU

Aby dojechać do miejsca, skąd rozpoczyna się ferratę, należy kierować się do miejscowości Schaldming, a stamtąd do Ramsau am Dachstein. Stamtąd następnie widokową drogą wyjeżdżamy do dolnej stacji kolejki na Dachstein Türlwandhütte (1700 m). Ten odcinek drogi jest płatny, ale jeśli w drodze powrotnej skorzystamy z kolejki to nie poniesiemy tej opłaty – należy odbić bilet parkingowy przy zjeździe kolejką w dół.

NOCLEGI W REJONIE DACHSTEIN

Dobrą miejscowością wypadową w rejonie Dachstein jest Ramsau am Dachstein. Noclegi można znaleźć i zarezerwować na znanych portalach, jak booking.com, ale szczerze polecamy Club Villa prowadzony przez polskie małżeństwo – Beatę i Zygmunta Nicewicz.

Przy parkingu przy dolnej stacji kolejki jest schronisko Alpenverrein Austriahütte.

W pobliżu są również pola namiotowe, np. Pole namiotowe przy hotelu Brunner czy Camping Dachstein.

ILE CZASU ZAJMUJE PRZEJŚCIE SUPER FERRATY

Przejście Super Ferraty (z podejściem z parkingu pod pierwszą ferratę – Anna Klettersteig) oraz zejściem ze szczytu (do górnej stacji kolejki linowej), według przewodnika, powinno zająć ok.10 godz.


Ferrata Anna - Dachstein - techniczne miejsce na płytach

ANNA KLETTERSTEIG (C/D)

Trudność: D

Wysokość: 300 m

Czas przejścia: 1-2 godziny

Podejście: 1 h

Zejście: 1 h do dolnej stacji kolejki na Dachstein

TOPO: Bergsteigen

Anna Klettersteig jest bardzo niedoceniona! Od początku bardzo wymagająca o wspinaczkowych charakterze, stanowi preludium dla Johanna – dobrą rozgrzewkę przed tym, co czeka nas dalej. Długie techniczne odcinki pozwalają delektować się wspinaczką. Ferrata ta została zbudowana, jako dojście do ferraty Johann. Można ją oczywiście pokonać jako samodzielną drogę. Wyprowadza ona na szczyt Mitterstein o wysokości 2097 m n.p.m. Po zdobyciu szczytu można zejść znakowaną ścieżką do schroniska Südwandhütte i niżej do parkingu lub kontynuować wyprawę ferratą Johann.

Jeśli chcecie zmierzyć się z Via ferratą Anna Klettersteig to musicie być wprawionymi via ferratowcami. Ciągi trudności oraz ekspozycja mogą niejedną osobę przyprawić o ból głowy. Od początku ferrata ta nie odpuszcza. Mimo tego, że ferrata Anna Klettersteig wyprowadza na stosunkowo „niewielki” szczyt, to po jej pokonaniu będziecie odczuwać wielką satysfakcję. Jest ona dobrym preludium do tego, by pokonywać Via ferraty o podobnych lub większych trudnościach.


Ferrata Johann, Dachstein - mglisty dzień

JOHANN KLETTERSTEIG (D, 1 MIEJSCE E)

Trudność: D/E (jedno miejsce E)

Przewyższenie: 700 m

Czas przejścia: 3-5 godziny

Zapisz się na kurs skałowy

 

Podejście: 1,5 h z dolnej stacji kolejki lub 30 minut po ferracie Anna (D)

Zejście: 0,5 h do górnej stacji kolejki na Dachstein

TOPO: Bergsteigen

Ferrata Johann Klettersteig (nazywana także Südwand Klettersteig) uważana jest za ekstremalnie trudną (E). Poprowadzona jest przez południową ścianę szczytu Dachsteinwarte. Co prawda w większości trudności sięgają D, a tylko jeden odcinek jest za E, jednak to on stanowi swoistą naturalną selekcję śmiałków. Jeśli pokonanie pierwszego przewieszenia nie będzie możliwe, lepiej nie brnąć dalej i w tym momencie zakończyć swoją przygodę.

Kolejne odcinki są wymagające (większość za D), wyczerpujące oraz długie! Czym jesteśmy wyżej tym więcej powietrza mamy pod nogami i tym piękniejsze fragmenty przed nami. Miejscami uciążliwe kołki wbite w skałę ułatwiają pokonywanie gładkich płyt i szybkie zdobywanie wysokości. Aby pokonać tą ferratę Johann trzeba pokonać 500 metrów różnicy wysokości, o co najmniej 800 metrów wspinaczki!

Trudy wspinaczki zostaną sowicie wynagrodzone, bo ferrata Johann kończy się wspaniałym, widokowym trawersem oraz wyjściem na lodowiec Dachstein. A na nim są kolejne wspaniałe widoki, na szczyty masywu Dachstein i nie tylko. Satysfakcja po przejściu Johanna gwarantowana!


Dachstein - kolejka pod ferratą Schulter
Dachstein – kolejka pod ferratą Schulter

SCHULTERANSTEIG (B)

Trudność: B

Przewyższenie: 245 m

Czas przejścia: 1 h

Podejście: 45 minut (od stacji kolejki lodowcem, od schroniska, po ferracie Johann około 10 minut)

Zejście: 1,5 h (tą samą ferratą i lodowcem do górnej stacji kolejki)

TOPO: Bergsteigen

Schulteranstieg (B) po Annie i Johannie parze to już spacerek do nieba. Największą trudność stanowią tu ludzie. Tłumy ciągną by zdobyć najwyższy szczyt masywu Dachstein (2995 m n.p.m.).

Tutaj ciekawostka. Na Dachstein prowadzi kilka dróg. Ferrata Randkluftsteig, którą można zdobyć szczyt to historyczna ferrata. Jest pierwszą ubezpieczoną drogą w Austrii. Była skonstruowana z haków, linek i drabin, jakie były dostępne w ówczesnych czasach. Friedrich Simony był „konstruktorem” pierwszej żelaznej perci. Pierwsze przejście ferraty miało miejsce jużw 1843 r.

Ze schroniska Seethalerhutte pod ferratę można dotrzeć w kilkanaście minut a ryzyko napotkania szczelin jest stosunkowo małe. Ze stacji kolejki podejście zajmuje około 45 minut. Sama ferrata jest bardzo łatwa, a zdobycie wierzchołka Dachstein, który ma niewiele mniej, niż 3000 metrów gwarantuje niesamowite przeżycia i widoki.

Obserwuj climb2change na Facebooku


Zainspirowałem Cię – daj lajka lub udostępnij ten wpis! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.


Przeczytaj pozostałe artykuły o via ferratach w Austrii oraz w Dolomitach

Via ferrata Anna Dachstein

Via ferrata Johann Klettersteig Dachstein

Intersport Klettersteig, Donnerkogel, Dachstein West

Sky Walk Kletttersteig, Dachstein

Via ferrata Sisi – Panorama Klettersteig Sisi, Góry Martwe

Via ferraty Austriackie w Hollentall i Hohe Wand >>> zajrzyj TUTAJ <<<

Jeśli interesują Cię via ferraty nad Jeziorem Garda i w Dolomitach >>>  zajrzyj TUTAJ <<<

Jedź na via ferraty z climb2change

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry