12 najczęstszych pytań o via ferraty

Na ferratach przydają się również rękawiczki i wygodne buty

Zapisz się na kurs skałowy

Czy via ferraty są bezpieczne i czy są dla każdego? Które via ferraty są najbliżej Polski? Czy lęk wysokości wyklucza marzenia o poruszaniu się po żelaznych drogach? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy Orla Perć to via ferrata?

Orla Perć jest jednym najtrudniejszych szlaków turystycznych w polskich Tatrach Wysokich. Jak pisał Józef Nyka w swoim przewodniku: „jedna z pierwszych w Europie, tak dziś modnych „vie ferrate”. Orla Perć to znakowany na czerwono szlak, który poprowadzono wspaniałym górskim terenem. Szlak wyposażono w łańcuchy do asekuracji, słynną metalową drabinkę na Koziej Przełęczy oraz metalowe stopnie. Dzięki temu Orla Perć nosi znamiona via ferraty. Pomimo tego, że szlak ma szereg żelaznych zabezpieczeń, elementy te nie są zamontowane w tym celu, aby używać zestawu asekuracyjnego do poruszania się po via ferratach. Współczesne zabezpieczenia na żelaznych perciach są odpowiednio znormalizowane, a konstruktorzy zobligowani do przestrzegania tych norm. Tak więc w tym kontekście nie można nazwać Orlej Perci via ferratą.

Jakie ferraty są blisko Polski?

Najbliższe ferraty możesz znaleźć tuż za naszą południową oraz zachodnią granicą. Kilka rejonów z via ferratami znajduje się na Słowacji, nieopodal miasta Martin oraz w Słowackim Raju. W Czechach najbardziej znanym miastem, gdzie znajdują się via ferraty, jest Decin. Kilka krótkich ferrat znajduje się też blisko południowej granicy z Niemcami. Warto przyjrzeć się również ferratom, które znajdują się kilkadziesiąt kilometrów za Wiedniem – to prawdziwe górskie perełki. Pomysły na wyjazd na via ferraty blisko polski oraz opisy szlaków wraz ze wskazówkami znajdziesz w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

co jest potrzebne na via ferraty?

Podstawowy sprzęt, dzięki któremu można bezpiecznie poruszać się po via ferratach to: kask, uprząż, lonża, rękawiczki i odpowiednie w górski teren buty. O tym czym kierować się przy zakupie sprzętu na via ferraty, jak go używać oraz gdzie odpowiednich umiejętności przeczytasz w naszym artykule: Sprzęt na via ferraty.

Co zrobić, gdy zerwiemy absorber?

Jeśli dojdzie do sporego odpadnięcia na via ferracie i nasz absorber lonży ferratowej ulegnie choćby minimalnemu rozerwaniu (każdy absorber ma specjalny znacznik), należy taką lonżę wymienić na nową. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, osobę z zerwanym absorberem powinno się dodatkowo asekurować liną dynamiczną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie: Sprzęt na via ferraty — co jest potrzebne? Natomiast niezbędne do tego umiejętności nabędziesz na kursie: Asekuracja i autoratownictwo na via ferratach.

Czy na via ferraty można zabrać dziecko?

Dzieci można zabierać ze sobą na via ferraty. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że dzieci mogą nie pojąć zasad asekuracji oraz poruszania się po ferratach. Dlatego nasze pociechy trzeba mieć zawsze na oku i w razie potrzeby instruować, poprawiać oraz wspierać. Dodatkową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest zakres pracy absorbera w lonży ferratowej. Według obecnie obowiązującej normy EN 958:2017 minimalna waga osoby posługującej się lonżą to 40 kg. W przypadku kiedy nasza pociecha waży mniej, dodatkowo należy ją asekurować dynamiczną liną wspinaczkową. Temat asekuracji dzieci omawiamy w naszym poradniku Via ferraty. Spacer na wysokości.

Od jakiego wieku można zabierać dzieci via ferraty?

Kwestia wieku dziecka to bardzo indywidualna sprawa. Należy pamiętać, aby dziecko było sprawne fizycznie, nie miało lęków związanych z wysokością i przestrzenią oraz było świadome zasad asekuracji. Ogólnie można przyjąć, że na żelazne percie można zabrać dzieci w wieku szkolnym. Przyjazne dla dzieci via ferraty znajdują się np. w austriackim rejonie Hohe Wand.

Mam lęk wysokości – czy via ferraty są dla mnie?

Via ferraty to drogi poprowadzone nie tylko w górskim, przepaścistym terenie. Wiele szlaków typu via ferrata jest wytyczonych w różnego rodzaju wąwozach czy nawet wzdłuż górskich potoków. Przy problemach związanych z lękiem wysokości można sprawdzić swoje predyspozycje na szlakach poprowadzonych właśnie w takim terenie. Nie będzie tam dużej wysokości oraz przestrzeni. Może to mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie podczas wędrowania żelazną drogą.

Czy via ferraty są bezpieczne?

Via ferraty przygotowuje się w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo każdemu, kto się po nich porusza. Szlaki te odznaczają się charakterem wspinaczkowym — aby ułatwić asekurację, montuje się na nich stalowe liny. Dbając o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i minimalizując potencjalne zagrożenia w górach, można sprawić, że via ferraty staną się bezpieczną formą spędzania wolnego czasu w górach. Należy jednak pamiętać, że każde góry niosą ze sobą zagrożenie związane z przebywaniem w takim terenie. Ważne jest także, aby używać tylko atestowanego sprzętu! Dodatkowo zapoznać się z instrukcją jego używania i zaleceniami producenta. Dzięki temu zminimalizujemy zagrożenie. W artykule: Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy, znajdziesz praktyczne porady, które z powodzeniem możesz zastosować sprzętu na via ferraty.

Jeśli wciąż masz obawy przed wspinaniem oraz via ferratami, to zerknij do naszego artykułu: 8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Jakie buty mam kupić na via ferraty?

Buty na via ferraty przede wszystkim powinny być wygodne i rozchodzone. Wybór butów, w których będziemy pokonywać via ferraty, to indywidualna sprawa. Jedni preferują niskie buty podejściowe, a inni buty, których cholewka sięga za kostkę. Można przyjąć zasadę, że im trudniejsze ferraty, tym bardziej techniczne buty nam się sprawdzą. Na bardzo trudnych via ferratach najlepiej wypadają techniczne buty podejściowe ze średnio sztywną podeszwą. Dobrze, aby takie buty miały na podeszwach tzw. climbig zone, czyli specjalną strefę przeznaczoną do stawania na małych stopniach skalnych, które występują na trudnych via ferratach.

Jak trudności wspinaczkowe przekładają się na trudności via ferrat?

Bardzo trudno przełożyć trudności wspinaczkowe na trudności via ferrat, które są szlakami turystycznymi. Ich trudne fragmenty są wyposażone w dodatkowe stopnie ułatwiające poruszanie się. Ferraty najczęściej pokonuje się, korzystając z tych ułatwień oraz trzymając się liny poręczowej, co nie ma odniesienia do trudności wspinaczkowych. Podczas wspinaczki korzysta się tylko z naturalnej rzeźby skały.

Jest bardzo niewiele via ferrat, a nawet odcinków ferrat, na których można się wspinać bez korzystania ze sztucznych ułatwień i liny poręczowej. Każdy taki odcinek należałoby wycenić według trudności wspinaczkowych. Dobrym przykładem jest tutaj ogródek ferratowy w Decinie, na którym niektóre ferraty oznaczono w dwojaki sposób. Podczas gdy wspinacz czynnie używa liny poręczowej do przytrzymania się i asekuracji, wtedy odcinki wycenione są według skali via ferrat. Natomiast, kiedy wspina się obok i korzysta tylko z naturalnej rzeźby skały, a liny poręczowej używa tylko do celów asekuracji, fragmenty te są wycenione według skali wspinaczkowej.

Warto dodać, że na niektórych via ferratach są odcinki wspinaczkowe. Najczęściej jednak są one nieubezpieczone, a ich trudności nie sięgają wyżej niż 3 według francuskiej skali wspinaczkowej.

Przydatne umiejętności, dzięki którym pokonasz trudniejsze via ferraty, możesz pod okiem doświadczonego instruktora nabyć na podstawowym kursie wspinaczkowym.

Czy via ferraty są w całości ubezpieczone? Czy są miejsca nieubezpieczone i potrzebny jest dodatkowy sprzęt?

Każda via ferrata ma inną charakterystykę i jest poprowadzona zróżnicowanym terenem. Informacje o tym, czy ferrata jest w pełni ubezpieczona, znajdują się w szczegółowych opisach dróg i można je wyczytać z rysunków technicznych. W przypadku, kiedy potrzebny jest dodatkowy sprzęt, taka informacja również będzie zawarta w opisie ferraty.

Czy są jakieś wymagania fizyczne, czy trzeba umieć się wspinać, aby chodzić na via ferraty?

Aby czerpać przyjemność z poruszania się po via ferratach, wymagane są:

  • dobra kondycja ogólna,
  • obycie z ekspozycją,
  • doświadczenie w poruszaniu się w skalistym terenie.

Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Via ferraty to przecież ubezpieczone szlaki turystyczne. Istnieje wiele łatwych i krótkich via ferrat, na których można zdobywać te predyspozycje i doświadczenie.

Nie trzeba umieć się wspinać, aby chodzić po via ferratach. Łatwe via ferraty poprowadzono w takim terenie, w którym poradzi sobie każdy turysta. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem trudności wzrastają również wymagania kondycyjne i wspinaczkowe. Przydają się lepsza kondycja, siła, gibkość oraz technika wspinaczkowa.

Mam nadzieję, że powyższe odpowiedzi rozwiały Twoje wątpliwości na temat via ferrat. Jeśli jednak coś jeszcze Cię nurtuje, to śmiało pytaj ! Możesz zostawić komentarz pod postem lub skontaktować się mailowo bądź przez social media. Możesz też sprawdzić naszą nową książkę VIA FERRATY. Spacer na wysokości. Praktyczny poradnik dla każdego. Jest w niej jeszcze więcej wiadomości i praktycznych wskazówek!
Powodzenia i #ClimbYourDreams!

Zobacz pozostałe artykuły o via ferratach:

Skala trudności na via ferratach

Via Ferrata — turystyka czy wspinanie? Jak przygotować się do via ferraty.

Jaki sprzęt jest potrzebny na via ferraty?

TOPO via ferrat z całego świata

Jezioro Garda — polecane via ferraty.

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top