8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Obawy podczas wspinania mogą być różne — czy sobie poradzę, czy jestem wystarczająco silny, czy sprzęt do wspinania jest bezpieczny? Często dostajemy takie właśnie wiadomości od osób, które z chęcią spróbowałyby wspinaczki, ale powstrzymują je różne czynniki. W tym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości każdego, kto chciałby spróbować, jednak coś go powstrzymuje. Mamy nadzieję, że rozwiejemy Twoje wątpliwości i obawy, a przede wszystkim zachęcimy do rozpoczęcia przygody  ze wspinaczką.

Obawy podczas wspinania — czy ja sobie poradzę?! 

Właśnie, a co, jeśli sobie poradzisz? Wszystko jest dla ludzi i wszystkiego można spróbować. Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz! Wspinanie nie musi być trudne i wyczynowe. Może być rekreacyjne, wręcz relaksacyjne. Dzięki temu, że dróg wspinaczkowych są tysiące, możesz dobrać trudności do własnych możliwości i powoli, w swoim tempie przechodzić kolejne drogi. Będziesz mieć ogromną satysfakcję po każdym wspinaniu.

Najlepszym rozwiązaniem, aby przekonać się, czy wspinanie to sport dla Ciebie, jest wzięcie udziału w jednodniowym szkoleniu np. w Climbing Day na Jurze Krakowsko Częstochowskiej.  Warto także zapisać się na kurs skałkowy lub kurs wspinaczki na ściance. Pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego instruktora przekonasz się, czy wspinanie jest dla Ciebie. 

Mam zbyt słabe ręce, aby się wspinać

Podstawowa zasada wspinaczkowa to: WSPINAMY SIĘ NA NOGACH. Gdyby porównać wspinanie do chodzenia po drabinie – to obowiązują te same zasady – podchodzimy nogami, a rękoma się podtrzymujemy. Oczywiście chodzenie po drabinie jest zdecydowanie łatwiejsze i nie wymaga treningu. Natomiast wspinanie się jest sportem. Jak każdy sport, wymaga treningu i czasu. Trenując, nabierasz techniki, coraz lepiej wychodzi Ci wspinanie na nogach 🙂 W późniejszym czasie siła przedramion, rąk czy palców przyjdzie sama, a Twoje obawy podczas wspinania pozostaną tylko wspomnieniem.

Nie będę się miał czego złapać podczas wspinania

Na wszystkich drogach są chwyty wspinaczkowe. Na tych trudnych mniejsze, a na łatwiejszych większe. Bez nich nie można by się wspinać. Poza tym patrz poprzedni punkt – wspinany się na nogach. To wszystko jest do wypracowania — i aby to opanować potrzeba czasu i praktyki. 

Nigdy wcześniej się nie wspinałem

To świetnie! Każdy kiedyś zaczynał! My również kiedyś się nie wspinaliśmy, a dziś uczymy, jak robić to z głową i czerpać z tego jak najwięcej przyjemności. Ty też możesz zacząć, jeśli tylko najdzie Cię ochota. To, że nigdy wcześniej się nie wspinałeś, nie oznacza, że to nie dla Ciebie 😉 Najważniejszy jest pierwszy krok!

Obawy podczas wspinania — lęk wysokości i lęk przestrzenny

Każdy boi się wysokości. A tylko nieliczni mają lęk wysokości. Do przebywania na wysokości można się przyzwyczaić. Wytrawni wspinacze również miewają problemy wysokością. Warto wiedzieć, że i oni miewają słabsze dni. Mimo to nie rezygnują z tego sportu i nie chcą go zamienić na inny. Pokonanie tego lęku, z całą pewnością będzie dla Ciebie ogromną satysfakcją.

Mam złą kondycję fizyczną

Nad kondycją można przecież popracować! Codzienna porcja ruchu, spacery, bieganie czy wędrówki górskie — to wszystko sprawia, że nasza kondycja fizyczna się poprawia. Każdy, kto teraz się wspina, był kiedyś na początku swojej drogi i z całą pewnością nie każdy rozpoczynał swoją przygodę ze wspaniałą kondycją fizyczną!  Możesz zacząć się wspinać bez względu na wiek, wagę czy kondycję! Jeśli jeszcze masz wątpliwości, to koniecznie obejrzyj zajrzyj do artykułu Wspinaczka, czyli gwiazdy na ściance i zobacz, że na prawdę każdy może się wspinać!

Czy sprzęt do wspinania jest bezpieczny?

Sprzęt wykorzystywany do wspinania i asekuracji dopuszczony do sprzedaży ma specjalne, międzynarodowe atesty. Warto wiedzieć, że sprzęt do wspinania wytrzymuje kilkutonowe obciążenia! Ponadto współczesne liny wspinaczkowe oraz wszelkie akcesoria stosowane we wspinaniu produkowane są z niezwykle wytrzymałych i trwałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo ich użytkownikom. Wszystkie produkty, które kupuje się w specjalistycznych sklepach, spełniają międzynarodowe normy i podczas ich prawidłowego użytkowania, nic złego nie ma prawa się wydarzyć.

Jeśli interesujesz się sprzętem wspinaczkowym i chcesz dowiedzieć się o nim więcej – zajrzyj do naszego poradnika Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy – dowiesz się wielu ciekawych rzeczy!

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Mogę zrobić sobie krzywdę podczas wspinania

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji, również wspinanie. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy maleje. Choć nie ukrywamy, że na początku łatwo się posiniaczyć, czy podrapać — takie są uroki tego sportu. O sprzęcie i jego wytrzymałości pisaliśmy wyżej – jeśli umiesz go używać i wspinasz się z głową – wspinane będzie bezpieczne. Dbaj o swoje bezpieczeństwo, zacznij pod okiem doświadczonego instruktora, a wszystko będzie dobrze!

Nie rozwialiśmy twoich obaw w tym artykule? W takim razie przeczytaj jeszcze:

Jak zacząć się wspinać? 5 porad dla początkujących amatorów wspinania

Kurs wspinaczkowy — czym kierować się przy wyborze?

Ścianka wspinaczkowa — wszystko, co musisz wiedzieć, idąc na zajęcia!

13 powodów, dla których warto się wspinać

Zapisz się na kurs skałowy

UDOSTĘPNIJ


2 thoughts on “8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza”

  1. wspaniały artykuł… Bardzo pozytywnie wzmacniający. Podoba mi się szczególnie ten fragment: „Każdy boi się wysokości. A tylko nieliczni mają lęk wysokości. Do bycia na wysokości można się przyzwyczaić. Wytrawni wspinacze również miewają problemy wysokością, miewają słabsze dni, a mimo to nie rezygnują z tego sportu i nie chcą go zamienić na inny ? Pokonanie tego lęku będzie dla Ciebie ogromną satysfakcją”.
    Dziękuję za niego <3

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry