13 powodów, dla których warto się wspinać

Warto się wspinać i wie o tym każdy miłośnik tej aktywności. Wspinaczka to sport, który z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie wyobraża sobie tygodnia, bez wspinania. Nie ma się co dziwić tym bardziej, że to sport, który można uprawiać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali, czy na ściance wspinaczkowej.
Jakie korzyści zapewnia regularny trening? Poznajcie
13 powodów, dla których warto się wspinać. Jeśli jeszcze macie wątpliwości co do tego, czy to sport dla was, to mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam zdecydować się na pierwszy krok!

Warto się wspinać, bo Uprawiając wspinaczkę zadbasz o swoje zdrowie

Faktem jest, że każda aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasz organizm i nasze samopoczucie! Dotlenia wszystkie organy, poprawia odporność, zwiększa wydolność, a ponadto wspomaga pracę płuc i serca. Bez względu na to, czy to na hali, czy na świeżym powietrzu – rezultat jest taki sam. Regularnie się wspinając, zyskujemy pozytywną energię, więcej siły na codzienne obowiązki, a także pozytywne nastawienie do życia.

Zadbasz o swoją skórę i cerę

Intensywne ćwiczenia fizyczne, sprawiają, że się pocimy. Wraz z potem pozbywamy się z ciała szkodliwych toksyn. Ponadto pozbywamy się również wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Ponieważ wspinanie zwiększa przepływ krwi, która transportuje składniki odżywcze w organizmie, tlen dociera do wszystkich komórek, również do skóry. A dotleniona skóra nie zapycha się i lepiej się regeneruje. Dlatego też dzięki dostarczonym składnikom odżywczym nasza skóra staje się bardziej odżywiona, nabiera koloru i zdrowego blasku!

Wypracujesz sylwetkę

Wspinanie to sport, który angażuje wszystkie mięśnie – nóg, rąk, brzucha czy pleców, dzięki czemu stają się one mocniejsze. Podczas treningu na ściance lub wspinając się w skałach, czy górach, można spalić od 500 do 900 kalorii na godzinę!!! Te liczby pewnie robią na was wrażenie! Systematyczny wysiłek wspinaczkowy sprzyja uzyskaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Warto dodać, że jest to ten przyjemny typ wysiłku, bo wspinanie to fantastyczna zabawa.

Obserwuj climb2change na Facebooku

Zbudujesz i wzmocnisz więzi międzyludzkie

Warto się wspinać również dlatego, że wspólne wspinanie wzmacnia więzi grupowe i rodzinne znacznie szybciej niż jakakolwiek inna aktywność. Pozwala przełamywać lody i buduje silne więzi między wspinającymi się już podczas pierwszego kontaktu. To wszystko dzięki wzajemnym interakcjom – rozmowie na interesujący obie strony temat i wspólnemu działaniu. Dodatkowo wspinanie uczy zaufania i odpowiedzialności za drugą osobę. Dlatego warto wspinać się z rodziną i znajomymi – buduje to tematy do rozmów oraz pozwala więcej czasu spędzać wspólnie.

Poznasz nowych ludzi, z którymi warto się wspinać

Dlaczego jeszcze warto się wspinać? Wyjście na ściankę daje możliwość poznania innych sympatyków tego sportu. Nie przekonuje Cię to? Możesz w takim razie zapisać się na kurs wspinaczki na ściance lub  4-dniowy podstawowy kurs wspinaczkowy.  Świetną propozycją jest także wyjazd na obóz wspinaczkowy na Sycylii. Wspinanie jednoczy ludzi, a każdej wyprawie towarzyszy wyjątkowa, niesamowita atmosfera. Możesz być pewien, że z kursu czy obozu wspinaczkowego wrócisz z nowymi znajomościami i z zapełnionym kolejnymi planami wspinaczkowymi kalendarzem. Jeśli chcesz sprawdzić, czy wspinanie to sport dla Ciebie, zachęcamy do udziału w Climbing Day na Jurze Krakowsko — Częstochowskiej. Climbing Day to wyjątkowy, jednodniowy kursie, na którym poczujesz, czym jest wspinanie. 

Poczujesz radość i satysfakcję

Wspinanie jest dla każdego i sport ten może uprawiać każdy, bez względu na wiek i kondycję. Nie wierzycie – to obejrzyjcie poniższy filmik. Co więcej, wspinaczka może sprawić ogromną radość i satysfakcję nie tylko, kiedy pokonujemy wymagającą drogę w wysokich górach, ale również, kiedy trenujemy baldy na ściance.

Popracujesz nad samodyscypliną

Chcesz się dobrze wspinać – musisz trenować i to systematycznie. Do tego, żeby raz wyjść na ściankę nie potrzeba wiele. Jednak żeby wspinanie stało się pasją potrzeba więcej wysiłku, cierpliwości i dyscypliny. Na początku zawsze jest fajnie, towarzyszy nam energia związana z poznawaniem czegoś nowego. Jednak najczęstszym problemem staje się to, że chwyty i buty „nie trzymają”, często się odpada oraz przecenia swoje możliwości i wiedzę. Wspinanie uczy nie tylko samodyscypliny, ale też wytrwałości i pokory.

Pokonasz swoje ograniczenia

Warto się wspinać, ponieważ oprócz pokory zyskujemy nowe doświadczenia związane z pokonywaniem własnych barier. To, czego nie będziemy w stanie zrobić dziś, będziemy mogli zrobić za miesiąc lub rok (w zależności od intensywności treningu). Wspinając się regularnie, bardzo szybko widać postępy. I jak to w życiu, na im więcej się odważymy, tym więcej osiągniemy.

Opalisz się

Wspinanie to sport idealny dla osób, które kochają ciepło i słońce. Podczas aktywności na skale, czy w górach słońce mocniej przypieka (dlatego warto pamiętać o ochronie skóry!). Zimową porą można za to wybrać się do słonecznego Maroko natomiast wiosną lub jesienią wybrać się na ferraty nad jeziorem Garda. W końcu wspinanie nie kończy się na ściance, prawda? Przy okazji, korzystając z promieni słonecznych, dostarczamy sobie ogromnej dawki witaminy D, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Samo zdrowie!

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Poznasz nowe miejsca, w których warto się wspinać

Wspinanie daje niesamowite możliwości poznawania świata. Wyszukiwanie najdalszych zakątków wspinaczkowych należy do przyjemności, a odwiedzanie ich daje możliwość poznania innego kraju i innej kultury. Nie samym wspinaniem żyje człowiek 🙂

 Zachwycisz się pięknem przyrody

Walory estetyczne wspinaczki są przeze mnie i Darka często podkreślane. Malownicze krajobrazy, piękno dolin i gór, w których się wspinamy, nadmorskie rejony wspinaczkowe… Te wspomnienia na długo pozostają w pamięci. Cudownie widoki i dźwięki natury wzmagają doznania a pokonanie drogi i wejście na szczyt w pięknych okolicznościach przyrody sprawia podwójną satysfakcję.

Poczujesz dreszcz emocji, a dla niego warto się wspinać

Wysokość i ekspozycja, które towarzyszą wspinaniu, dla wielu osób będą kluczowym elementem, z powodu którego w ogóle się wspinają. Wysokie ściany, turnie czy trudne do zdobycia wierzchołki gór, to miejsca, w które zapuszczają się tylko osoby wtajemniczone we wspinanie. Wspinanie, czy to na ściance, czy skałkowe, czy wysokogórskie gwarantuje dawkę pozytywnych emocji i zdrowej adrenaliny!

Nieskończone możliwości

Ostatni powód, dla którego warto się wspinać, to fakt, że wspinaczka wiąże się z nieskończonymi możliwościami dróg do wyboru, rejonów do odwiedzenia i miejsc do zobaczenia. Jeśli więc, jak ja, należysz, do osób, które uważają, że bieganie i inne sporty są nudne – wspinaczka może okazać się strzałem w 10! Tutaj, jeśli tylko chcesz, nic nie będzie się powtarzać. Nawet trening na ściance można tak urozmaicić, żeby się nie znudził!

To co, kiedy idziesz się wspinać? Daj znać w komentarzu i #ClimbYourDreams!


Przeczytaj więcej o wspinaniu i treningu wspinaczkowym.

Jak zacząć się wspinać? 5 porad dla poczatkujących amatorów wspinania

15 błędów, które robisz na treningu wspinaczkowym

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Ścianka wspinaczkowa — wszystko, co musisz wiedzieć, idąc na zajęcia! 

Zapisz się na kurs skałowy

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry