8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Bardzo często dostajemy wiadomości pełne wątpliwości i obaw dotyczących wspinania: Czy sobie poradzę, czy jestem wystarczająco silny, czy sprzęt do wspinania jest bezpieczny? Dziś rozwiewamy kolejne wątpliwości dotyczące rozpoczęcia przygody ze wspinaczką.

 1. Czy sobie poradzę podczas wspinania?

Właśnie, a co, jeśli sobie poradzisz? Wszystko jest dla ludzi i wszystkiego można spróbować. Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz 🙂 Wspinanie nie musi być trudne i wyczynowe. Może być rekreacyjne, wręcz relaksacyjne. Dzięki temu, że dróg wspinaczkowych są tysiące, możesz dobrać trudności do własnych możliwości i powoli, w swoim tempie przechodzić kolejne drogi. Będziesz mieć ogromną satysfakcję po każdym wspinaniu.

 1. Mam za słabe ręce do wspinania

Podstawowa zasada wspinaczkowa to: WSPINAMY SIĘ NA NOGACH. Gdyby porównać wspinanie do chodzenia po drabinie – to obowiązują te same zasady – podchodzimy nogami a rękoma się podtrzymujemy. Oczywiście chodzenie po drabinie jest bardzo łatwe i nie wymaga treningu. Natomiast wspinanie jest sportem. Jak każdy sport, wymaga treningu i czasu. Trenując, nabierasz techniki, co raz lepiej wychodzi Ci wspinanie na nogach 😉 W późniejszym czasie siła przedramion, rąk czy palców przyjdzie sama.

 1. Nie będę się miał, czego złapać podczas wspinania

Na wszystkich drogach są chwyty wspinaczkowe. Na tych trudnych mniejsze, a na łatwiejszych większe. Bez nich nie można by się wspinać. Poza tym, patrz poprzedni punkt – wspinany się na nogach J To wszystko jest do wypracowania.

 1. Nigdy wcześniej się nie wspinałem.

To świetnie! Każdy kiedyś zaczynał! My również kiedyś się nie wspinaliśmy, a dziś uczymy, jak robić to z głową. Ty też możesz zacząć, jeśli tylko najdzie Cię ochota. To, że nigdy wcześniej się nie wspinałeś, nie oznacza, że to nie dla Ciebie 😉 Najważniejszy jest pierwszy krok!

Kursy wspinaczkowe ClimbingAcademy.pl

 1. Mam lęk wysokości/ mam lęk przestrzenny

Każdy boi się wysokości. A tylko nieliczni mają lęk wysokości. Do bycia na wysokości można się przyzwyczaić. Wytrawni wspinacze również miewają problemy wysokością, miewają słabsze dni, a mimo to nie rezygnują z tego sportu i nie chcą go zamienić na inny 😉 Pokonanie tego lęku będzie dla Ciebie ogromną satysfakcją.

 1. Mam złą kondycję fizyczną

Pamiętasz nasze pierwsze video? Mówiliśmy w nim o tym, że każdy może się wspinać. Bez względu na wiek, wagę czy kondycję. Każdy, kto teraz się wspina, kiedyś był na początku drogi.

Koniecznie obejrzyj video: Czy każdy może się wspinać, link do videohttps://wp.me/p7E075-Ro

 1. Czy ten sprzęt wytrzyma? Czy sprzęt do wspinania jest bezpieczny?

Sprzęt wykorzystywany do wspinania i asekuracji dopuszczony do sprzedaży ma specjalne, międzynarodowe atesty. Wytrzymuje kilkutonowe obciążenia.

Współczesne liny wspinaczkowe oraz wszelkie akcesoria stosowane we wspinaniu produkowane są z niezwykle wytrzymałych i trwałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Wszystkie produkty, które kupuje się w specjalistycznych sklepach spełniają międzynarodowe normy i podczas ich prawidłowego użytkowania, nic złego nie ma prawa się wydarzyć.

Zobacz nasze video, w którym mówimy o tym, czy wspinanie jest bezpieczne? Link do filmu: https://wp.me/p7E075-Rs

 1. Mogę zrobić sobie krzywdę podczas wspinania

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji, również wspinanie. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, jest małe prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy. Choć nie ukrywamy, że na początku łatwo się posiniaczyć i podrapać J

O sprzęcie i jego wytrzymałości pisaliśmy wyżej, – jeśli umiesz go używać i wspinasz się z głową – wspinane będzie bezpieczne.

Zobacz video, w którym mówimy o tym, czy wspinanie jest bezpieczne oraz jaką wytrzymałość ma sprzęt do wspinania. Link do filmu: https://wp.me/p7E075-Rs

Zapisz się na bezpłatny live:  Jak zacząć się wspinać?

Poprowadzimy go w poniedziałek 18.06.2018 r. o g. 20:00 na naszym Facebooku.

Dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje wspinaczki?
 • Czy warto zaczynać wspinanie na ściance wspinaczkowej?
 • Czy warto zaczynać wspinanie pod okiem znajomych?
 • Czy wspinaczka to to samo co taternictwo i himalaizm?
 • Opowiemy, o czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się wspinać?
 • Dlaczego warto zrobić kurs wspinaczkowy?

I wiele, wiele więcej!

Zapewnij sobie dodatkowe materiały i niespodzianki!

Wpisz poniżej adres e-mail, na który ma zostać wysłany link do transmisji live oraz plik pdf. z transkrypcją szkolenia! Otrzymasz słownik pojęć wspinaczkowych za FREE!

2 Replies to “8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza”

 1. wspaniały artykuł… Bardzo pozytywnie wzmacniający. Podoba mi się szczególnie ten fragment: „Każdy boi się wysokości. A tylko nieliczni mają lęk wysokości. Do bycia na wysokości można się przyzwyczaić. Wytrawni wspinacze również miewają problemy wysokością, miewają słabsze dni, a mimo to nie rezygnują z tego sportu i nie chcą go zamienić na inny 😉 Pokonanie tego lęku będzie dla Ciebie ogromną satysfakcją”.
  Dziękuję za niego <3

Dodaj komentarz