Elafonisi – rajska plaża na Krecie

Rajska plaża Elafonisi, spacer

Zapisz się na kurs skałowy

Kreta, to fascynująca wyspa. Ma wyjątkowe ukształtowanie terenu. Z jednej strony góry powyżej 2000 m n.p.m. a z drugiej morze. Wybrzeże Krety stanowią w większości wysokie klify. Jeśli już zdarzy się plaża, to kamienista (np. ta w Wąwozie Agiofaragio). O białym piasku można pomarzyć. Przeważnie są tu wysokie klify, wąwozy, góry i doliny oraz kilka wyjątkowych plaż, w tym jedna najpiękniejsza – Elafonisi. W ramach naszej wycieczki na Kretę, nie mogliśmy tam nie dotrzeć. Wyruszaliśmy z Chanii.

Elafonisi – dojazd

Dojazd na plażę jest bardzo prosty, i malowniczy. Są dwie możliwości dojazdu. W obu przypadkach, należy dojechać do miejscowości Kissamos i pojechać albo wzdłuż zachodniego wybrzeża, albo do przez Wąwóz Topolia. My jechaliśmy Wąwozem i wrażenia były niesamowite. To jedna z tych dróg na Krecie, których się nie zapomina. Z jednej strony jezdni jest wysoka i stroma skała, z drugiej zaś przepaść wiodąca na dno 300 metrowego wąwozu. Na trasie tej wyznaczony został wąski tunel, który przejeżdża się wyłącznie w ruchu wahadłowym. Ponieważ nie ma świateł, warto używać tu sygnałów dźwiękowych przed wjazdem do niego.

Elafonisi – dlaczego rajska plaża?

Czym się wyróżnia rajska plaża na Krecie? Otóż piasek na niej jest różowy! To zjawisko ma miejsce dzięki temu, że na brzeg wyrzucane są miliony kawałków morskich muszelek i innych żyjątek, a właściwie ich szczątków. Plaża a właściwie cała laguna jest wpisana w projekt Natura 2000. Jest to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc na starym kontynencie.

Podobno jest legenda, która w swój sposób tłumaczy różową barwę piasku. Według niej w Wielką Sobotę 24 kwietnia 1824 roku oddziały tureckie pod wodzą Ibrahima brutalnie wymordowały szukających tu schronienia 800 kobiet i dzieci – plaża spłynęła krwią i od tego czasu niegdyś zwykły piasek ma kolor różowy.

Różowy piasek to nie jedyny przepis na piękno laguny Elafonisi. Ma on krystalicznie czysta wodę o lazurowym odcieniu. Kiedy wchodzi się na plażę, to przez pierwsze metry nie widać tych efektów specjalnych, ale czym dalej, tym lepszego odcienia nabiera piasek i woda, komponując się ze skałami wystającymi z wody. Widok zapiera dech w piersiach. Nie będę się rozpisywać, o tym, jak wygląda, lepiej oddadzą to zdjęcia.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w miejscowości Topolia, wypijamy kawę w Tawernie oraz idziemy do jaski Mądrości Bożej (Wisdom of God) – Agia Sophia. Dojście do niej zajmuje około 10 minut pod górkę, a sama jaskinia znajduje się na wysokości ok. 400 metrów. Jej powierzchnia ma około 70 metrów i obejmuje kopułą 20 metrów wysokości.

Po lewej stronie jaskini znajduje się niewielka kaplica. W jaskini tej jest wiele stalagmitów i stalaktytów, wielkość niektórych z nich sięga około 5 metrów. Jaskinię zamieszkują gołębie i nietoperze. Klimat jest wilgotny i chłonny. Więcej o tej jaskimi można przeczytać na portalu CRETE.PL.

Może zainteresują Cię również te tematy:

Wspinanie na Krecie

Muzyka do samochodu

Obserwuj climb2change na Instagramie

Lista inspirujących blogów górskich i podróżniczych

Zamek Knosos – cywilizacja 2000 lat p.n.e.

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top