Agios Ioannis – opis rejonu wspinaczkowego na Krecie

Długi klif z drogami do wspinania tradycyjnego

Za górami… za lasami… jest sobie miasto Agios Ioannis, a w nim znajduje się istna perełka dla wspinaczy rządnych przygód i wspinania na własnej protekcji. Już sam dojazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowcy i pasażerów, gdyż aby się tu dostać pokonujemy stromy podjazd serpentynami w górę a następnie zjeżdżamy ostro w dół szutrową drogą wykutą w skale. Tutaj nie zaznasz asfaltu, barierek, za to gwarantowana jest ekspozycja i dreszczyk emocji. Zjazd ma długość około 8 km i a do jego pokonania potrzeba ponad pół godziny. Po zaparkowaniu samochodu na niewielkim parkingu, czeka nas pół godziny widokowego spaceru oznaczonym szlakiem turystycznym, aż do ogromnej jaskini. Tuż przy jaskini można dostrzec pierwsze drogi wspinaczkowe w rejonie Agios Ioannis.

Agios Ioannis – długi klif do wspinaczki

Żeby odkryć wszystkie drogi ukryte w skale trzeba zejść na brzeg klifu. Linie do wspinania ciągną się przez około 2 km. Ponieważ rejon ten znajduje się bezpośrednio nad morzem, stan przelotów trzeba sprawdzać na bieżąco i warto (a nawet trzeba) zabrać ze sobą kostki.

Topo wspinaczkowe rejonu Agios Ioannis

Wspinanie w Agios Ioannis wygląda na wyjątkowo widokowe. Linie są długie, chwyty ostre, a trudności dość spore. Topo można znaleźć się na stronie climbingcrete. Część dróg jest opisana, ale jak to na Krecie bywa, ciężko o solidne materiały dla wspinaczy. Wiadomo, że rejon jest, ale nie wiadomo, co nas tam czeka.

Nie wspinaliśmy się w tym rejonie, byliśmy przejazdem, natomiast jesteśmy zachwyceni możliwościami rejonu i wytyczonymi liniami. To miejsce dla osób, które lubią wspinanie z dala od dzikich tłumów. Tutaj po prostu nikogo nie ma. Gorąco polecamy, ale uczulamy – weźcie sprzęt do własnej asekuracji i samochód terenowy.

Wspinanie w Agios Ioannis – dojazd

Należy dostać się do miejscowości Agios Ioannis, na południu Krety. Droga dojazdowa w roku 2018 była szutrowa, wiec polecamy wypożyczyć samochód terenowy. W nawigacji nalezy wpisać: Paralia Agios Ioannis. Parking: Paralía Elygiás GPS rejonu to: 34.940200, 25.061000.

Noclegi w pobliżu Agios Ioannis

Można próbować szukać czegoś przez Booking.com. Większość turystów jest tu przejazdem.

Mapa rejonów wspinaczkowych na Krecie

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu na Krecie

Wspinanie na Krecie

Wąwóz Agiofaragio

Wąwóz Theriso – Zdjecia i opis rejonu

Sprawdź też wyjazdy wspinaczkowe z naszą Akademią Wspinania climb2chage

UDOSTĘPNIJ

Zapisz się na kurs skałowy

 

Obserwuj climb2change na Instagramie


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top