Wąwóz Theriso – opis rejonu wspinaczkowego na Krecie

Długie drogi wspinaczkowe w wąwozie Theriso

Wąwóz Theriso znajdujący się na Krecie, leży w odległości ok. 16 km na południe od miasta Chania. To niepowtarzalne miejsce, które znajduje się u podnóża Białych Gór. Wysokie szczyty potrafią być pokryte są śniegiem nawet przez 6 miesięcy w roku. Wąwóz wygląda niepozornie, a jednak jest jednym z lepiej zagospodarowanych rejonów wspinaczkowych na Krecie. W tym artykule znajdziesz garść informacji o wspinaczce w tym rejonie wraz z obszerną galerią.

Wspinanie w Wąwozie Theriso – charakterystyka rejonu

Wąwóz Theriso na Krecie jest zachwycający, jednak jeśli czytałeś już o wąwozie Agiofaragio i pamiętasz kamienną plażę oraz wysoki klif charakterystyczny dla rejonu, to tutaj się zdziwisz. Jest tu zupełnie inaczej gdyż wspinaniu w Wąwozie Theriso na Krecie towarzyszy bujna roślinność oraz dużo ptaków.

Linie wspinaczkowe rozciągają się po obu stronach szosy, więc wąwóz trzeba przejeżdżać dość czujne, aby nie przegapić rejonó do wspinania.

Najłatwiejsza droga wspinaczkowa w Wąwozie Theriso miała wycenę 4+, niemniej jednak linie są tu raczej dla osób co najmniej średniozaawansowanych i zaczynają się od 6+. Można powiedzieć, że trudne drogi to cecha charakterystyczna dla Kreteńskich rejonów wspinaczkowych.

Wspinanie w Wąwozie Theriso jest obłędne. Przeważnie są to długie, co najmniej 15 metrowe drogi, a najdłuższe mają nawet do 35 m. Znajdzie się również kilka dróg wielowyciągowych. Drogi są bardzo dobrze przygotowane i gęsto obite, a wspinaczkom towarzyszy piękna sceneria. Część dróg wspinaczkowych jest dostępna bezpośrednio z drogi dojazdowej, a do niektórych trzeba kilka minut podejść. Jadąc samochodem łatwo przeoczyć rejony dlatego polecamy wyjątkowo wolną, relaksacyjną jazdę 🙂

Topo Wąwozu Theriso

O aktualne topo rejonu jest tak samo trudno, jak o inne topo Kreteńskich rejonów. Przewodnik Climbing in Chania można nabyć w Chanii, w księgarni przy porcie. Jest on wydany w 2007 roku i znajduje się w nim niewiele dróg w porównaniu do tego, co zastaliśmy na miejscu.

W można znaleźć sieci sporo opisów, a najwięcej znajduje się na stronie The Crag. Kilka dróg było opisanych również na stronie Climbingcrete. Wg. informacji na stronie The Crag jest tu ponad  110 dróg wspinaczkowych.

Wąwóz Theriso – dojazd

Do rejonu można dojechać korzystając z wygodniej asfaltowej drogi. Z Chanii należy kierować się w stronę miejscowości Theriso. Pierwsze rejony widać zaraz za tabliczką z nazwą miejscowości. Bardzo łatwo się zorientować.

Noclegi w pobliżu Wązwou Theriso i Chanii

Z uwagi na to, ze rejon leży w pobliżu miejscowości Chania, najkorzystniej jest nocować właśnie tam. Zyskujemy dobre warunki i bliskość morza. Dojazd do Wązwozu zajmuje kilkanaście minut.

Mapa rejonów wspinaczkowych na Krecie

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu na Krecie

Wspinanie na Krecie

Zapisz się na kurs skałowy

 

Wąwóz Agiofaragio

Obserwuj climb2change na Instagramie

Klif Agios Ioanis

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top