Wspinanie na Krecie

Espinaie na Krecie

Grecka wyspa Kreta to miejsce dość tajemnicze, jeśli chodzi o wspinanie. Topo dostępne w Internecie i książkach jest dość stare i trochę odbiega od rzeczywistości, a wyjazd tam to odkrywanie i poszukiwanie rejonów oraz dróg wspinaczkowych. Niby nie warto tam jechać, a jednak…, kiedy już zobaczysz ściany i spróbujesz wstawić się w drogę… nie będziesz żałować.

Kreta, w które trzeba pojechać i je zobaczyć, bo takiego wspinania w Polsce nie ma. Zresztą, nigdzie nie zaznamy jurajskiego mydełka. Na Krecie czeka na nas zgoła odmienny krajobraz bogaty w potężne mury, długie linie wspinaczkowe. Dodajmy do tego malownicze krajobrazy, świetne tarcie, mało ludzi i całkiem dobre obicie. To wszystko sprawia, że chce się tam wracać. My już znamy kilka miejscówek. I choć nie było łatwo je znaleźć, to wiemy, że tam wrócimy.

W tym artykule znajdziesz informacje o tym:

  • Jakie są rejony wspinaczkowe na Krecie,
  • Komu polecamy wyjazd na wspinaczkę na Kretę,
  • Informacje logistyczne.

Kreta – kilka słów o wyspie

Kreta jest kojarzona z błogim lenistwem i plażowaniem, a jednocześnie ma niesamowity potencjał wspinaczkowy. Jest jedyna w swoim rodzaju. Zadziwia już w momencie, kiedy lądujesz, gdyż z daleka widać potężne masywy górskie. Pasm górskich na Krecie jest trzy, a każde z nich ma więcej niż 2000 m n.p.m. W części zachodniej leżą Białe Góry, z najwyższym szczytem Pachnes o wysokości 2453m n.p.m. W środkowej części wyspy leży masyw Idi Oros z najwyższym szczytem – Ida (zwany również Psiloritis, Timios Stravos, 2456m n.p.m.) . Na wschodzie leży masyw Dikti Oros z najwyższymi szczytami Afentis Christos (2141) i Dikti Agios (2148).

Wyspa ma tylko 30 km szerokości, tak, więc praktycznie cały czas jest się w górach. Pasma przypominają Tatry Zachodnie, choć znacznie je przewyższają. Mają delikatne linie. Wśród kreteńskich gór leżą przepiękne wąwozy, często zakończone plażami. Najbardziej znany Wąwóz Samaria ma aż 16 km długości. Jest to perełka wśród tego, co oferuje Kreta, jednak to w kilku innych wąwozach znajdziesz rejony wspinaczkowe, z kilkuset metrowymi ścianami do wspinania.

Kreta to kraj kontrastów. Z jednej strony turystyka, z drugiej malutkie wioski i lokalne jedzenie.  Z jednej strony nowoczesność, z drugiej tradycja i historia. Góry i morze, plaże i wspinanie. Północ i południe wyspy są niczym dwa różne światy.

Północna część jest turystyczna, zaś na południu spotkasz się z prawdziwą Kretą, która ani nie jest biedna ani bogata. Ludzie są przemili, ciepli i sympatyczni. Jeśli szukasz ucieczki od tłumów wspinaczy, to rozważ Kretę. Zobaczysz tutaj wspaniałe góry i wąwozy, klify i plaże oraz doświadczysz sympatii lokalnych mieszkańców i przeżyjesz niesamowitą przygodę.

Wspinanie na Krecie – polecane rejony

Wśród najbardziej znanych i dobrze przygotowanych rejonów wspinaczkowych można wyróżnić Agiofaragio i Theriso. Jednak wspinanie na Krecie to nie tylko Wąwozy – to również klify i góry. Plakias, Agios Ioanis i Kapetaniana to kolejne rejony wspinaczkowe, które warto odwiedzić. Każdy jest zupełnie inny. Zarówno krajobraz jak i skała mogą zadziwić.

Topo wspinaczkowe dla Krety

Ciężko znaleźć aktualne topo wspinaczkowe Krety. Na stronie http://www.climbincrete.com/ dawno nie było uaktualnienia, a książkowe topo są z 2002 roku. Brak przewodników sprawia, że sporo czasu trzeba poświęcić na dojazd i odszukanie miejscówek. Całe szczęście większość dróg jest podpisana, więc kiedy już znajdziesz rejon to znajdziesz i drogi.

I tutaj uwaga praktyczna, – jeśli wybierasz się na południe Krety lub w góry, to warto mieć samochód terenowy. Dojazdy w niektóre miejsca potrafią zaskoczyć, jakością, ponieważ są to wykute w górach i skałach drogi, w dodatku nie pokryte asfaltem. I trzeba uwzględnić to, że, mimo iż odległości są względnie niewielkie, to z racji gór, czasy przejazdu są wydłużone i dobrze mieszkać bliżej rejonu, który zamierza się eksplorować.

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Agiofaragio

Wąwóz Agiofaragio leży w południowej części Krety i ciągnie się przez kilka kilometrów. Na nas zrobił ogromne wrażenie. Po obu stronach ścian wąwozu są drogi wspinaczkowe, co w sumie daje kilkanaście sektorów. Wąwóz zakończony jest kamienistą plażą, z której również startują drogi wspinaczkowe. Znajdzie się tu coś dla wspinaczy sportowych, jak i dla osób lubiących wspinanie na własnej asekuracji. Najdłuższa droga ma tu ponad 180 m.

Trudności dróg zaczynają się od 4+, lecz takich łatwych dróg jest niewiele. Najlepiej odwiedzić ten rejon wspinając się po co najmniej szóstkowych drogach. Należy dobrze sprawdzać punkty przelotowe na drogach. Szczególnie te przy wodzie bywają mocno skorodowane.

Więcej o rejonie Agiofaragio możesz przeczytać we wpisie Wąwóz Agiofaragio na Krecie – opis rejonu wspinaczkowego. W artykule znajdziesz też obszerną galerię.

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Theriso

Wąwóz Theriso leży nieopodal Chanii i jest świetnie zagospodarowany. Jest to ciągnący się wzdłuż drogi rejon oferujący kilka sektorów wspinaczkowych. Drogi wspinaczkowe są tu urozmaicone i dla każdego. Trudności zaczynają się od 4+, jednak większość dróg jest trudniejsza, od 6a w górę. Więcej o wspinaczce w Wąwozie Theriso przeczytasz w TYM artykule.

Wspinanie na Krecie – Plakias

To rejon dość mały, ale są tu piękne drogi wspinaczkowe. Nie mieliśmy okazji go odwiedzić, ale każdy spotkany wspinacz mówił nam, że warto tam pojechać się wspinać. Drogi w tym rejonie zaczynają się od 5a i sięgają aż do wyceny do 8a. Na zdjęciach wyglądają na prawdę bajecznie.

Uwaga na przeloty w tym rejonie. Ponieważ rejon usytuowany jest nad samym morzem, trzeba je dobrze sprawdzać.

Wspinanie na Krecie – Agios Ioannis

Jeśli lubisz nadmorskie klimaty i wspinanie przy szumie fal oraz własną asekurację – to coś dla Ciebie. Off roadowy dojazd do miejscowości, gdzie znajduje się kilku kilometrowy klif oraz jego położenie czynią ten rejon jedynym w swoim rodzaju. Dodatkowo południowa wystawa sprawia, że zawsze jest tu ciepło. Trzeba natomiast bardzo uważać na asekurację, która owszem, jest, ale z uwagi na zasolony klimat, w bardzo kiepskim stanie. Właściwie to warto tu używać własnej asekuracji. W TYM artykule jest więcej zdjęć i informacji o miejscu Agios Iaonnis.

Wspinanie na Krecie – Kapetaniana

Kapetaniana to górski rejon wspinaczkowy. Z opisów w Internecie wynika, że jest to piękny rejon, uznawany, za najładniejszy na Krecie, położony na wysokości 800 m n.p.m. Z braku czasu tam nie dojechaliśmy, ale jest tam wiele dróg wspinaczkowych, zaczynają się od 3+ i są dobrze ubezpieczone. W tym rejonie znajdują są również dwie via ferraty.

Mapa rejonów wspinaczkowych na Krecie

Gdzie spać na Krecie?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz się wspinać. Naszym zdaniem, najpiękniejsze rejony są na południu wyspy. Są to rejony Agiofaragio czy Kapetaniana. W obu przypadkach warto znaleźć nocleg, blisko, ponieważ dojazd z północnej części wyspy jest przez góry i zajmuje kilka godzin.

Będą w rejonie wąwozu Agiofaragio skorzystaliśmy z noclegów w Villi Koutsakis (około godziny drogi do wąwozu), którą możemy polecić. Willa znajduje się w miejscowości Kaloi Limenes, z której w mniej niż godzinę można dojechać do rejonu wspinaczkowego. Warunki są znakomite, właściciele są przesympatyczni, a jedzenie podbiło nasze kubki smakowe.

W Kapetanianie, czyli miejscowości od której pochodzi nazwa rejonu, jest lokalna „agroturystyka” w której można zostać na noc i zaczerpnąć informacji o wspinaniu. Z agroturystyki trzeba jeszcze dojechać i podejść do rejonów, zajmuje to około godziny.

Wąwóz Theriso znajduje się około 15 km od Chanii, więc to miasto może być dobrą bazą wypadową. W Chanii jest również lotnisko, na które można dostać się bezpośrednim połączeniem z Polski.

Ceny na krecie

Ceny na Krecie są bardzo przystępne. Za nocleg płaciliśmy około 12-15 euro/ osoba/doba. Za posiłek w Villi Koutsakis około 10 euro/osoba, a to był obiad, deser i wino. Większość miejsc to wille z pokojami z aneksem. Jeśli ktoś chce gotować, to warto zrobić zakupy na północy wyspy, gdyż na południu Krety jest mało sklepów. Najwygodniej jest żywić się u gospodarzy.

Ceny w sklepach są porównywalne do cen w Polsce. Jeśli w planach jest samodzielne gotowanie, to warto zaopatrzyć się w wodę do picia i jedzenie, bo w odległości kilkunastu km od rejonów nie ma sklepów.

Kreta – co poza wspinaniem?

Kreta to również historyczna wyspa, zamieszkiwana przez ludzi już 2000 lat p.n.e. Ruiny zamku Knosos, potężne groty, w których podobno narodził się Zeus, niezliczone wąwozy – miejsc do zobaczenia na Krecie jest mnóstwo.

Dla miłośników gór znajdą się tu piękne szlaki turystyczne. Wymienię chociażby E4, który jest częścią europejskiego długodystansowego szlaku turystycznego. Można wybrać się na trekking i zdobyć najwyższe szczyty Krety lub wybrać się na via ferratę. Dla miłośników mniej aktywnego wypoczynku, są tu piękne plaże z lazurową wodą oraz różowym piaskiem – Elafonisi i Balos.

Sprawdź inne polecane rejony wspinaczkowe poza Polską

Sprawdź również wyjazdy wspinaczkowe z naszą Akademią Wspinania climb2change

UDOSTĘPNIJ


4 thoughts on “Wspinanie na Krecie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top