Wspinanie na Krecie

powrót ze wspinania na Krecie

Grecka wyspa Kreta to miejsce dość tajemnicze, jeśli chodzi o wspinanie. Topo dostępne w Internecie i książkach jest dość stare i trochę odbiega od rzeczywistości a wyjazd tam to odkrywanie i poszukiwanie rejonów oraz dróg wspinaczkowych. Niby nie warto tam jechać, a jednak…, kiedy już zobaczysz ściany i spróbujesz wstawić się w drogę… nie będziesz żałować.

To miejsca, w które trzeba pojechać i je zobaczyć, bo takiego wspinania w Polsce nie ma. Potężne mury, długie linie, malownicze krajobrazy, świetne tarcie, mało ludzi i całkiem dobre obicie sprawiają, że chce się tam wracać. My już znamy kilka miejscówek. I choć nie było łatwo je znaleźć, to wiemy, że tam wrócimy.

Kreta, kojarzona z błogim lenistwem i plażowaniem, ma niesamowity potencjał wspinaczkowy. Jest jedyna w swoim rodzaju. Zadziwia już, kiedy lądujesz. Z daleka widać potężne masywy górskie. Jest ich trzy, a każdy z nich przewyższa 2000 m n.p.m. W części zachodniej leżą Białe Góry, z najwyższym szczytem Pachnes o wysokości 2453m n.p.m. W środkowej części wyspy leży masyw Idi Oros z najwyższym szczytem – Ida (zwany również Psiloritis, Timios Stravos, 2456m n.p.m.) . Na wschodzie leży masyw Dikti Oros z najwyższymi szczytami Afentis Christos (2141) i Dikti Agios (2148).

Wyspa ma tylko 30 km szerokości, tak, więc praktycznie cały czas jest się w górach. Pasma przypominają Tatry Zachodnie, choć znacznie je przewyższają. Mają delikatne linie. Wśród kreteńskich gór leżą przepiękne wąwozy, często zakończone plażami. Najbardziej znany Wąwóz Samaria ma aż 16 km długości. Jest to perełka wśród tego, co oferuje Kreta, jednak to w kilku innych wąwozach znajdziesz rejony wspinaczkowe, z kilkuset metrowymi ścianami do wspinania.

Wśród najbardziej znanych i dobrze przygotowanych rejonów wspinaczkowych można wyróżnić Agiofaragio i Theriso. Jednak wspinanie na Krecie to nie tylko Wąwozy – to również klify i góry. Plakias, Agios Ioanis i Kapetaniana to kolejne rejony wspinaczkowe, które powinieneś odwiedzić.

Topo wspinaczkowe Krety

Ciężko znaleźć aktualne topo wspinaczkowe. Krety. Na stronie climbingcrte dawno nie było uaktualnienia a książkowe topo są z 2002 roku. Brak topo sprawia, że sporo czasu trzeba poświęcić na dojazd i odszukanie miejscówek. Całe szczęście większość dróg jest podpisana, więc kiedy już znajdziesz rejon – znajdziesz i drogi.

I tutaj uwaga praktyczna, – jeśli wybierasz się na południe Krety lub w góry, to warto mieć samochód terenowy. Dojazdy w niektóre miejsca potrafią zaskoczyć, jakością – są to wykute w górach i skałach drogi, które nie są pokryte asfaltem. Zatem off road pełną parą. I trzeba uwzględnić to, że, mimo iż odległości są względnie niewielkie, to z racji gór, czasy przejazdu są wydłużone i dobrze mieszkać bliżej rejonu, który zamierzasz eksplorować.

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Agiofaragio

Wąwóz Agiofaragio leży w południowej części Krety. Ciągnie się przez kilka kilometrów. Po obu stronach ścian wąwozu są drogi wspinaczkowe, w sumie kilkanaście sektorów. Wąwóz zakończony jest kamienistą plażą, z której również startują drogi wspinaczkowe. Znajdzie się tu coś dla wspinaczy sportowych, jak i coś na asekuracji własnej. Najdłuższa droga ma tu ponad 180 m. Trudności od 4+ w górę, ale z przewagą trudnych dróg. Więcej zdjęć i informacji niebawem.

Wspinanie na Krecie – Wąwóz Theriso

Wąwóz Theriso leży nieopodal Chanii i jest świetnie zagospodarowany. Jest tu kilka sektorów wspinaczkowych, które są przy samej szosie. Drogi tutaj są sportowe i tradycyjne, jednowyciągowe i wielowyciągowe. Trudności zaczynają się od 4+, większość dróg jest jednak trudniejsza, od 6a w górę. Więcej zdjęć i informacji niebawem.

Wspinanie na Krecie – Plakias

To rejon dość mały, ale są tu piękne drogi wspinaczkowe. Nie mieliśmy okazji go odwiedzić, ale każdy spotkany wspinacz mówił nam, że warto tam pojechać się wspinać. Drogi są tu od 5a do 8a i na zdjęciach wyglądają bajecznie. Uwaga na przeloty – rejon jest nadmorski, trzeba je sprawdzać.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

climb2change na facebook

Wspinanie na Krecie – Agios Ioanis

Jeśli lubisz nadmorskie klimaty i wspinanie przy szumie fal oraz własną asekurację – to coś dla Ciebie. Off roadowy dojazd do miejscowości, gdzie znajduje się kilku kilometrowy klif oraz jego położenie czynią ten rejon jedynym w swoim rodzaju. Południowa wystawa sprawia, że zawsze jest tu ciepło. Trzeba tylko uważać na asekurację, która owszem, jest, ale z uwagi na zasolony klimat, w bardzo kiepskim stanie. Po prostu weź kostki. Więcej zdjęć i informacji niebawem.

Wspinanie na Krecie – Kapetaniana

Kapetaniana to górski rejon wspinaczkowy. Z opisów w Internecie wynika, że jest to piękny rejon, uznawany, za najładniejszy na Krecie, położony na wysokości 800 m n.p.m. Z braku czasu tam nie dojechaliśmy, ale jest tam wiele dróg wspinaczkowych, zaczynają się od 3+ i są dobrze ubezpieczone. Stamtąd już niedaleko do Agios Ioanis. W pobliżu są również dwie via ferraty J

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Gdzie spać na Krecie?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz się wspinać. Naszym zdaniem, najpiękniejsze rejony są na południu wyspy – Agiofaragio czy Kapetaniana. W obu przypadkach warto znaleźć nocleg, blisko, ponieważ dojazd jest przez góry.

Najbliżej Agiofaragio jest Villa Koutsakis (około godziny drogi do wąwozu) – gorąco polecam. Warunki są znakomite, właściciele są przesympatyczni a jedzenie podbiło nasze kubki smakowe. W Kapetanianie jest lokalna „agroturystyka”, gdzie możecie zostać na noc i zaczerpnąć informacji o wspinaniu. Z agroturystyki trzeba jeszcze dojechać i podejść do rejonów, zajmuje to około godziny. Wąwóz Theriso jest 15 km od Chanii. Tanie miejscówki są na plaży…. Wszystko można rezerwować przez booking.

Można spać w namiotach, na dziko. Trzeba zaopatrzyć się w bieżącą wodę i jedzenie, bo w odległości kilkunastu km od rejonów nie ma sklepów.

Jak/ co jeść na Krecie

Ceny na Krecie są bardzo przystępne. Za nocleg płaciliśmy około 12-15 euro/ osoba/doba. Za posiłek w Villi Koutsakis około 10 euro/osoba, a to był obiad + deser + wino. Większość miejscówek ma bardzo skromne kuchnie/ aneksy. Jeśli chcesz gotować, to zrób zakupy na północy wyspy. Na południu Krety jest mało sklepów, więc najwygodniej jest żywić się u gospodarzy. Ceny w sklepach są porównywalne do cen w Polsce.

Follow me - link do instagram

Co poza wspinaniem?

Dla miłośników gór znajdą się tu piękne szlaki turystyczne. E4 to część europejskiego długodystansowego szlaku turystycznego. Można wybrać się na trekking i zdobyć najwyższe szczyty Krety lub wybrać się na via ferratę. Dla miłośników mniej aktywnego wypoczynku, są tu piękne plaże z lazurową wodą – Elafonisi i Balos.

Kreta to również historyczna wyspa, zamieszkiwana przez ludzi już 2000 lat p.n.e. Ruiny zamku Knosos, potężne groty, w których podobno narodził się Zeus, niezliczone wąwozy – miejsc do zobaczenia jest mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kreta to kraj kontrastów. Z jednej strony turystyka, z drugiej malutkie wioski i lokalne jedzenie.  Z jednej strony nowoczesność, z drugiej tradycja i historia. Góry i morze, plaże i wspinanie. Północ i południe wyspy są niczym dwa różne światy.

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Północna część jest turystyczna, zaś na południu spotkasz się z prawdziwą Kretą, która ani nie jest biedna ani bogata. Ludzie są przemili, ciepli i sympatyczni. Jeśli szukasz ucieczki od tłumów wspinaczy, to rozważ Kretę. Zobaczysz tutaj wspaniałe góry i wąwozy, klify i plaże oraz doświadczysz sympatii lokalnych mieszkańców i przeżyjesz niesamowitą przygodę.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

UDOSTĘPNIJ


4 thoughts on “Wspinanie na Krecie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry