Wycieczka na Penon de Ifach, Calpe

Krajobraz Calpe - widok z e skały Penon de Ifach

Jak to się mówi, nie samym wspinaniem żyje człowiek, dlatego w ramach odpoczynku na naszych obozach wspinaczkowo – ferratowch znajdujemy ciekawe miejsca warte zobaczenia. W Hiszpanii takim miejscem był Penon de Ifach.

Samotnie stojąca skała zwana czasem „Małym Gibraltarem” ma wysokość 332 m jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Hiszpanii zamieszkałym przez mewy i… dzikie koty. W skale można znaleźć blisko 300 gatunków różnych zwierząt. Jeśli wybieracie się na Costa Blance, musicie zaliczyć to miejsce.

Chyba każdy wspinacz, który widział wizytówkę miasta Calpe ma ochotę spróbować wspiąć się na tą skałę. Jest to możliwe – są na niej sportowe i klasyczne drogi wielowyciągowe, które według przewodnika nie zawodzą śmiałków. My tym razem nie mieliśmy ze sobą sprzętu, ale wspinaczka na Penon de Ifach, w tak pięknych okolicznościach przyrody jest na naszej liście to do. Weszliśmy na szczyt skały drogą turystyczną.

Wycieczka na Penon de Ifach, Calpe

Wędrówka na Penon de Ifach rozpoczyna się na wysokości 50 m, a jej koniec na wspomnianej wysokości 332m! Tablice informują o niebezpieczeństwie, z jakim wiąże się wycieczka na tą skałę. Czas wejścia na szczyt jest obliczony na 2 godziny. Bardzo dobrze, ponieważ dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pokonywaniu szlaków o charakterze górskim, ba nawet skalnym, wyprawa na Penon de Ifach będzie nie lada wyczynem.

Szkoła wspinania, Akademia wspinania climb2change

Sprawnemu turyście wejście na szczyt zajmie około 45 minut. Widoki z góry są tak cudowne, ze każdemu polecamy taką krótką wycieczkę a po niej dobre jedzonko w jednej z pobliskich knajpek przy samym morzu.

Penona widać z daleka. Miasto Calpe leży nad samym morzem a Penon de Ifach po prostu wystaje z wody. Wycieczkę zaczyna się od parkingu, do którego bardzo łatwo trafić. Park jest zaznaczony w każdej nawigacji, przy charakterystycznym cyplu.

Z parkingu podchodzimy usypaną, szeroką ścieżką do właściwej trasy wiodącej na szczyt. Już tutaj, na lekkim wzniesieniu krajobraz robi na nas wrażenie. W dole widać miasto i małą przystań a kawałek dalej wysokie góry.

Idziemy dalej, przechodzimy przez część administracyjną i bramki. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe. Ścieżka robi się tutaj węższa. Jest ułożona z płaskich płyt z kamieni. Podchodzimy, co raz wyżej aż do pierwszego punku widokowego na południe. Z oddali wyłania się miasto Altea i Benidorm.

Idziemy dalej trawersami i zakosami po stronie wschodniej skały. Widać całe wybrzeże miasta Calpe i piękne, lazurowe morze. Dochodzimy do 50 metrowego tunelu, który został wydrążony w skale po to, aby każdy mógł stanąć na wierzchołku skały Penon de Ifach.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek problemy z podejściem do tego miejsca – lepiej, żeby nie szedł dalej. Szlak za tunelem można porównać do górskiej, kamienistej ścieżki, która miejscami wyposażona jest nawet w liny do asekuracji (via ferrata A).

obóz wspinaczkowy w Hiszpanii

Zbocza są strome i osoby, które nie są odporne na ekspozycję, mogą mieć problemy z pokonaniem pozostałego odcinka. Z kolei osobom, które chodzą po górach wysokich i via ferratach taka malownicza sceneria i wymagający szlak bardzo się spodobają i będą miłym zaskoczeniem.

Szlak do góry wiedzie kilkoma trawersami. Sceneria jest olśniewająca! Lazurowa woda na około, u podnóża piaszczyste plaże i ogromne miasto. Tylko te krzyczące, płaczące, miałczące mewy… Na sam szczyt trzeba się już troszkę po wspinać. Ale mówię Wam, że warto. Ze szczytu macie panoramę 360 stopni. Widać Calpe, pobliskie miasta, niedalekie góry i błękitne morze. Podobno przy dobrej pogodzie widać nawet pobliską Ibizę!

Zejście z Penon de Ifach wydaje się nam banalnie proste, zajmuje kilkadziesiąt minut. W drodze powrotnej można jeszcze podejść na niższy wierzchołek skały. Nie jest on tak atrakcyjny, jak właściwy szczyt, widać stamtąd tylko morze.

Praktyczne wskazówki

  • W zależności od pory roku, warto dobrze dopasować godzinę wyjścia. W okresie zimowym może to być później. Latem polecamy jednak taką wycieczkę z samego rana tak, aby w południe być już na dole.

obóz wspinaczkowy w Hiszpanii

  • Hiszpania to gorący kraj, słońce potrafi przygrzać. Szczególnie latem. Zimą na wierzchołku jest dość chłodno, a to z uwagi na wiatr. Obowiązuje ubranie na cebulkę – zupełnie, jak w góry.
  • W czasie deszczu, lub bezpośrednio po deszczu jest bardzo ślisko – lepiej przeczekać aż skała wyschnie.
  • Warto założyć adidasy, nie iść w sandałach. Nalży zabrać wodę i jakąś przekąskę.

Dojazd, parking i wspinaczka na Penon de Ifach

  • Kierujcie się autostradą N-332 do Calpe. Pojawi się drogowskaz Parque Natural de Penon, który pokieruje bezpośrednio na parking, gdzie zaczyna się szlak na Ifach.
  • Adres: Centro de interpretación Parque Natural del Penyal d’Ifac, C/. Illa de Formentera, S/N, 03710 Calp, Alacant, Hiszpania

Follow me - link do instagram

Krajobraz jest piękny, prawda? Zachęcam do takiej wycieczki – każdy sobie poradzi! A może już byliście „na Penonie”? Dajcie znać, jakie były Wasze wrażenia!


Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj więcej o wspinaniu w Hiszpanii w rejonie Costa Blanca.

Wspinanie na Costa Blance

Wspinanie w Gandii – Marxuquera

Wspinanie w Montesie, Costa Blanca

Wspinanie w Xalo, Costa Blanca

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry