Wspinanie w Maroko – Wąwóz Todra – praktyczne informacje, polecane sektory i drogi

Wspinanie w Maroko, Wąwóz Todra

Maroko to kraj kontrastów i miejsce, w którym egzotyka jest na wyciągnięcie ręki. Podróż do tego miejsca to spotkanie z prawdziwie baśniowym światem zapachów, zakupów i niezwykłych faktur. Maroko to państwo zabytków, pałaców, meczetów, z niezwykłą historią, barwną tradycją i wyśmienitą kuchnią. Różnorodność krajobrazowa jest tu wyjątkowa – od niekończących się afrykańskich plaż i rozległych pustyń po scenerię wysokogórską, doliny i wąwozy – to wszystko i wiele więcej oferuje niezwykle urozmaicone i bogate kulturowo Maroko.

Warto jednak wiedzieć, że ogromna różnica kulturowa, lokalne zasady, które ciężko zrozumieć, odbiegające od panujących w Europie standardy higieniczne, inna religia, różnice w poglądach… to wszystko sprawia, że Maroko można albo pokochać, albo znienawidzić. Nie zmienia to faktu, ze wspinanie w Maroko, a w szczególności w Wąwozie Todra to niezwykłe doświadczenie, wyjątkowe doznania estetyczne i niesamowite tarcie. To niesamowita przygoda, na którą warto choć raz się odważyć.

W tym artykule znajdziesz informacje o tym:

 • Jak dostać się do Maroka i Wąwozu Todra, gdzie spać, na co uważać,
 • Jakie wspinanie jest w Maroko i Wąwozie Todra,
 • Jakie sektory i drogi polecamy.

Maroko i Wąwóz Todra – kiedy jechać, jak dojechać, koszty dojazdu i pobytu

Najlepszym okresem na wspinanie w Maroko jest późna jesień i późna zima, czyli miesiące początek października, listopad i początek grudnia. Następnie koniec stycznia i luty oraz początek marca. Wtedy to temperatury w dzień są dość wysokie, a w nocy znośne. W grudniu i styczniu w dzień może być około 18 stopni a w nocy około 3-5. Zdarza się , ze w grudniu czy styczniu spadnie śnieg.

Podróż z Polski do Wąwozu Todra jest długa i wiąże się z pokonaniem kilku tysięcy kilometrów, dlatego warto skorzystać z połączenia lotniczego i polecieć do Marrakeszu, a stamtąd udać się w dalszą podróż.

Z Polski lata operator tanich linii lotniczych – Wizz Air. Miasta wylotu zmieniają się co roku, najczęściej są to Warszawa, Kraków i Wrocław. Alternatywnie można wylecieć z Berlina, Pragi czy Wiednia lub skorzystać z lotów z przesiadką np. w Londynie, lub Bergamo.

Ceny biletów są różne i wahają się nawet pomiędzy 200 zł a 2000 zł. Niska cena biletu to czasem łut szczęścia.

Marrakesz – Ait Baha

Aby dostać się z Marrakeszu do Wąwozu Todra, trzeba przedostać się na drugą stronę gór Atlas i pokonać około 400 km, często krętymi drogami, w ostatnich latach w nieustannym remoncie.

Miastem docelowym jest Ait Baha, czyli ostatnia miejscowość przed Wąwozem Todra. Czas podróży z Marrakeszu do Ait Baha samochodem to około 6 godzin. Warto jednak wiedzieć, że na marokańskich drogach obowiązuje raczej wolna amerykanka, dlatego na naszych wyjazdach wspinaczkowych do Maroka korzystamy z komunikacji publicznej.

Większym miastem w pobliżu Wąwozu Todra jest Tinghir, do którego można dostać się z Marrakeszu autobusem. Linie CTM lub dawne Supratours, a obecnie ONCF Voyages oferują codzienne połączenia. Czas podróży to 7-8 godzin. Koszt przejazdu autobusem w jedną stronę to około 200 dirhamów marokańskich, czyli około 20 euro. Autobusy wyjeżdżają z dworca autobusowego w Marrakeszu, na który z lotniska, czy centrum najwygodniej dostać się taksówką.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Z Tinghiru do miejscowości Ait Baha możemy dostać się busem lub taksówką. Często właściciele Riadów oferują odbiór z Tinghiru, oczywiście za dodatkową opłatą w wysokości około 2 EU.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Noclegi w Marrakeszu i rejonie Wąwozu Todra

Najbardziej popularnymi miejscami do nocowania w Maroku są tak zwane Riady. Jest to rodzaj domu, który nie ma okien, za to wewnątrz jest dziedziniec bez dachu, zwykle z ogrodem w jego centrum. Wejścia do pokoi są od strony dziedzińca. Riad to zatem dom przerobiony na mini hotel z kilkoma pokojami.

W Marrakeszu Riadów jest mnóstwo, ale ich standardy nierzadko pozostawiają wiele do życzenia. Trzeba dobrze przeszukać booking.com, aby znaleźć coś przyjemnego, z dobrymi warunkami higienicznymi. Zasada jest prosta – im taniej, tym gorzej.

Noclegi w Ait Baha

W Ait Baha jest kilka, jeśli nie kilkanaście takich domów, nawet tuż samym wejściu do Wąwozu Todra. Kilka lat temu powstał również nowy obiekt hotelowy w samym wąwozie.

Podczas wyjazdów wspinaczkowych do Maroka z naszą Akademią Wspinania climb2change korzystamy z gościnności zaprzyjaźnionego już właściciela Riadu Todra w Ait Baha. Linkuję do Faceooka Riadu, bo najłatwiej kontaktować się z właścicielem przez Messengera.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Miejsce to jest skromne, ale osoby, które nas goszczą, mają ogromne serca. Mieszkając u Hamou doświadczamy marokańskiej tradycji i kultury w wyjątkowy, niedostępny dla innych sposób, często uczestnicząc w wieczornych spotkaniach.

W cenie pobytu, który wynosi około 20 EU/dzień (cena na rok 2022) jest wyżywienie HB. Oznacza to dość skromne, ale tradycyjne śniadanie marokańskie, składające się z chleba, czasem omleta, dżemów, miodów, oliwek i pomidorów oraz ciepłego napoju czy soku. Wieczorny posiłek jest obfity, pełen lokalnych warzyw i/ lub mięs, oparty na tradycyjnej kuchni i przyrządzany w naczyniu zwanym Tadżin.

W Ait Baha są dwa małe sklepy spożywcze oferujące „suche” jedzenie. Po warzywa i owoce oraz mięso należy udać się na targ do Tinghiru.

Ile kosztuje wyjazd na wspinanie do Maroko — podsumowanie wydatków

 • Przelot do Marrakeszu – 200 zł – 2000 zł
 • Lotnisko Marrakesz — Dworzec autobusowy 5-10 euro (może być więcej — trzeba negocjować)
 • Przejazd Marrakesz – Tinghir – Marrakesz około 50 euro (autobusem)
 • Przejazd Tinghir – Ait Baha – około 1-2 euro busem (może być więcej — trzeba negocjować)
 • Nocleg w Marrakeszu – około 20 euro ze śniadaniem — osoba/doba
 • Nocleg w Ait Baha – 20 euro osoba z wyżywieniem HB – osoba/doba

Wspinanie w Maroko – Wąwóz Todra – polecane sektory i drogi

Wąwóz Todra w Maroku to chyba najbardziej znany wśród Polaków marokański rejon wspinaczkowy. Charakteryzują go wapienne i czerwone jak przyprawa curry turnie. Całoroczne słońce, palmy, dobre jedzenie, wyjątkowa skała i jej niesamowite tarcie – tak właśnie wspinaczom można opisać Wąwóz Todra. Dodajmy do tego 300-metrowe, strome skalne ściany akcentujące południowe stoki Atlasu, z których szczytów roztacza się wspaniała panorama. Krajobraz jest tu spektakularny! Wszystko to sprawia, że wspinanie w Maroko w Todrze jest jedyne w swoim rodzaju!

Niewątpliwą zaletą Gorge du Todra są dobrze przygotowane drogi wspinaczkowe i dostępny do kupienia na miejscu przewodnik.

Z miejscowości Ait Baha do wąwozu jest dosłownie rzut beretem, a sektory wspinaczkowe zaczynają się jeszcze przed właściwym wejściem, po lewej stronie drogi i ciągną się przez cały przełom oraz kilometry dalej.

Sektor Mansour gauche – Wąwóz Todra

Pierwszym rejonem, który zachęca do odwiedzenia i sprawdzenia skały jest Mansour gauche, położony po lewej stronie jeszcze przed wejściem do wąwozu. Położony jest tuż przy rzece, więc zwyklej jest tu oaza i rosną różnego gatunku krzewy oraz wysokie palmy daktylowe, co dostarcza wyjątkowego klimatu.

Ten sektor jest odpowiedni dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Znajdują się tu drogi od 4a, przez „piątki”, sporo dróg o trudnościach 6 i dosłownie kilka o wyższej wycenie. Zwykle tutaj zaczynamy nasze wyjazdy wspinaczkowe do Maroka i weryfikujemy umiejętności uczestników.

Polecane drogi:

 • Satan larbin de dieu – 5b
 • Experience Innefable – 5c
 • On l’a faite – 6a

Sektor Jardin des roches

Wędrując dalej w stronę wąwozu, roślinność zanika, kanion robi się wąski na kilkadziesiąt metrów, a wysokie na ponad 300 m, mocno pomarańczowe ściany, kominy i filary przykuwają uwagę. Wznoszą się one praktycznie bezpośrednio z brzegu rzeki.

Można podziwiać kolejne sektory, wspinaczy na drogach sportowych oraz wielowyciągowych, a także… marokańskie pamiątki. Po lewej stronie drogi ustawieni są lokalni sprzedawcy, a nad ich dobytkiem startują drogi wspinaczkowe. Po prawej stronie z łatwością odnajdziemy sektor Jardin des roches oferujący kilkanaście dróg w przedziale trudności od 4a do 6c+.

Wąwóz Todra – Sektor Jardin d’ete

Idziemy dalej drogą poprowadzoną dnem wąwozu i w miejscu, gdzie kanion się rozszerza, odbijamy w prawo. Naszym oczom ukazuje się zupełnie inny krajobraz, a przepiękne ściany rozmieszczone w potężnych czerwonych górach zachęcają do eksploracji.

Po prawej znajduje się sektor Jardin d’ete – tutejsza perełka oferująca przepiękne długie wspinanie po dobrych chwytach. Drogi tutaj są na poziomie 4c do 6b+. Startują tu również drogi wielowyciągowe. Bardzo polecamy ten rejon, drogi są bardzo estetyczne!

Polecane drogi wspinaczkowe:

 • Alo Ait Abdellah – 4c
 • Un bon debut – 4c
 • Il mangue de la biere – 5a
 • Ransday – 5c+
 • Jardin d’ete – 6a
 • Retour de l’eau – 6a

Petites gorges rive gauche

Dużym sektorem oferującym wspinanie w przedziale trudności 6 – 7b+ jest Petites gorges rive gauche. Co prawda, aby tutaj dotrzeć, trzeba spacerować ponad 2 kilometry, ale warto, bo wybór dróg jest niesamowity.

Polecana droga w części centralnej sektora:

Physique et pas jolie – 6c

Petites gorges rive droite

Kilka kroków dalej znajdują się sektory oferujące łatwe drogi od 4a do 6c i te również możemy polecić, a w szczególności:

 • Le figuier et les cigales – 5c
 • Au Soleil c’est bien meilleur – 5b
 • Prisa mata – 5c

Wspinanie w Maroko – drogi wielowyciągowe

Wąwóz Todra to nie tylko wspinanie sportowe jednowyciągowe. Z racji tego, iż ściany mają ponad 300 m wysokości, są też i drogi wielowyciągowe, a nawet jedna via ferrata! Liczba wyciągów na drogach wspinaczkowych wielowyciągowych waha się od dwóch do ponad dziesięciu! Można wybierać spośród dróg całkowicie ubezpieczonych, częściowo ubezpieczonych lub zdecydować się na wspinanie tradowe.

Ubezpieczenie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych w Wąwozie odra jest róże, raz dobre, raz „górskie”. Co to oznacza? Oznacza to, że jest bezpiecznie, ale osoby, które nie lubią mieć przelotów daleko pod nogami, dla poprawy swojego wspinaczkowego komfortu, powinny wziąć coś ze sobą na dokładkę. Można zabrać ze sobą kilka środkowych rozmiarów friendów i jakiś nieduży set tricamów.

Trudności dróg wielowyciągowych mają duży przedział, od 5a do 7b – dla każdego coś dobrego.

Polecane drogi wielowyciągowe w Wąwozie Todra:

 • Piller du couchant 6a+ – 8 wyciągów
 • Voie Abert 6b – 8 wyciągów
 • Une arete dans la gorge 5b – 12 wyciągów, jeden 5b, jeden 5a reszta za 4 🙂

Wspinanie w Wąwozie Todra — podsumowanie

Drogi w wąwozie Todra są bardzo dobrze ubezpieczone w ringi i spity. Pomarańczowa i czerwona skała jest bardzo dobrej jakości o wyśmienitym tarciu, takim, które zdziera skórę z opuszków i na to trzeba być przygotowanym. Po drogach „kursowych”, czyli łatwiejszych z powodzeniem można wspinać się w butach podejściowych.

Drogi są długie, nawet do 35 metrów i niemal wszystkie kończą się stanowiskami zjazdowymi. Przekrój trudności dróg jest bardzo duży, najłatwiejsze propozycje to trójkowe drogi, więc osoby początkujące będą miały co robić. Najwięcej dróg jest z przedziału 6b – 7a.

Ostatnio popularnymi kierunkami są Hiszpania, Włochy i Grecja, ale jeżeli ktoś chce spędzić swój wspinaczkowy urlop z dala od tłumów naszych rodaków, zasmakować nieco egzotyki oraz wspinać się świetnej jakości skale – kierunek będzie odpowiedni! Oczywiście zapraszamy na wyjazd wspinaczkowy do Maroka z naszą Akademią Wspinania climb2change. Zwykle organizujemy wyjazdy do Maroka na wiosnę i jesień. Szczegóły znajdziesz na stornie naszej Akademii Wspinania climb2change.

Po skończonej drodze, będąc przy stanowisku, warto rozejrzeć się dookoła. Widoki zapierają dech w piersiach! W najbliższych sektorach można zerknąć na wioskę Ait Baha, rzekę i wejście do Wąwozu Todra. Dnem wąwozu poprowadzona jest asfaltowa droga, przy której marokańscy handlarze rozkładają swoje kolorowe stragany. W dalszych sektorach rozpościerają się widoki na cały wąwóz i okalające go wysokie ściany czy potężne filary. Ciemnopomarańczowy kolor skały niesamowicie kontrastuje z wyjątkowym, ciemnoniebieskim kolorem nieba, którego nigdzie indziej nie uraczymy! Wrażenie jest niesamowite!

Sprawdź wyjazd wspinaczkowy do Maroko!

Wspinanie w Maroko – kiedy jechać?

Uwielbiany przez miłośników gór i egzotycznych przygód Wąwóz Todra, najpiękniej wygląda, kiedy w Polsce jest jesień i zima. Dzień co prawda jest nieco krótszy, a noce chłodne, lecz temperatury pozwalają wtedy na swobodne poruszanie się w jego rejonach bez doświadczania afrykańskiego upału, który mógłby pokrzyżować wspinaczkowe plany.

Oczywiście dla koneserów słońca każda pora będzie świetna na odwiedzenie tego kraju, jednak aby czerpać ze wspinaczki, warto zaplanować wyjazd w okresie od lutego do kwietnia lub w październiku i listopadzie. Grudzień i styczeń to również dobre miesiące, ale dni są wtedy bardzo krótkie, a noce chłodne, ponadto w styczniu zdarzają się opady śniegu.

Wspinaczka w Wąwozie Todra – jaki sprzęt jest potrzebny?

Długość wspinaczkowych dróg wymusza linę o długości 70 metrów oraz posiadane minimum 15 ekspresów różnej długości. Oczywiście należy pamiętać o uprzęży, kasku, zestawie osobistym i pętli osobistej.

Wybierając się na drogi wielowyciągowe, warto zaopatrzyć się dodatkowo w linę podwójną o długości 60 m oraz friendy o numerach 0.4 – 1, set tricamów, kilka pętli oraz 5-6 wolnych karabinków.

Via ferrata w Maroko – Wąwóz Todra

Na deser kilka słów o marokańskiej ferracie. Wyceniana na B/C stanowi ciekawe urozmaicenie wspinaczkowego dnia lub odpoczynek dla zdartych od wspinaczki opuszków. Ferrata poprowadzona jest stosunkowo łatwym terenem po prawej stronie wąwozu.

Marokańska ferrata swój bieg zaczyna w korycie rzeki, w miejscu, gdzie wąwóz zaczyna się rozszerzać. Najpierw poruszamy się po klamrach stromo w górę, a później różnymi formacjami, z pięknymi widokami w tle zdobywamy wysokość. Po drodze mamy atrakcję w postaci krótkiego mostu linowego.

Oczywiście dla samej ferraty nie warto tu przyjeżdżać, tylko potraktować ją jako dodatek podczas wspinaczkowego pobytu.

Wspinanie w Maroko – Wąwóz Taghia, perełka dla zaawansowanych wspinaczy

Mimo że artykuł ten dotyczy rejonu Wąwozu Todra, nie mogę nie wspomnieć o innym rejonie wspinaczkowym, bo tych Maroko ma kilka. Eksplorowany od lat 70 XX w. Wąwóz Taghia zlokalizowany jest głęboko w górach. Ma bardziej surowe oblicze niż wspomniany wyżej Wąwóz Todra i panuje tam wysokogórski klimat. Z uwagi na to, że szczyty wąwozu wznoszą się na 2500-3000 m, śnieg może zalegać tam nawet do połowy maja. Nadmienię jeszcze, że w niedalekiej odległości znajduje się drugi najwyższy szczyt Atlasu – Dżabal M Goun (4 067 m n.p.m.).

Wąwóz Taghia charakteryzują dzikość i oddalenie od cywilizacji – z miasta do wąwozu trzeba maszerować przez niemal 10 km i korzystać z transportu mułami. Dojazd do miasteczka Zaouia Ahansal nie jest możliwy bez samochodu. Na miejscu nie ma wyboru noclegów, a mianowicie są dwie „bazy” dla wspinaczy. Z uwagi na to, że rejon odwiedza co raz więcej osób wspinających się, jest tam duży potencjał do rozwoju. Jednak na tę chwilę to miejsce niemal dzikie, w którym można wyjątkowo poczuć marokański styl życia oraz kulturę.

Wspinanie w Wąwozie Taghia jest na wysokim poziomie. W ostatnich latach miejsce zyskało na popularności, gdyż przyciąga profesjonalistów z całego świata. Wapienne, ogromne i niemal dziewicze skały przyciągają miłośników eksploracji. Trudne, wysokogórskie i długie na nawet 850 metrów drogi wspinaczkowe mieszczą się w trudnościach od 6a do 8a+ (źródło: goryonline.com). Swoje drogi wytyczyli tu również Polacy. Wyprawa w ten rejon jest oczywistą przygodą i wymaga dobrego poziomu wspinaczkowego.

Wspinanie w Maroko to nie tylko Todra i Taghia. Więcej rejonów wspinaczkowych w egzotycznym Maroko jest opisanych na stronie climbmorocco.com , do której odsyłam.

Nie samym wspinaniem żyje człowiek – co warto zobaczyć będąc w Maroko

Wspinaczy przyciągają do Maroka nie tylko skalne mury i ciepły klimat, ale także kolorowe miasta, imponujące budowle będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, słoneczne wybrzeża, niezmierzone góry i gorąca Sahara.

Pasma górskie Atlasu to niesamowite miejsca trekkingowe, w których możemy podziwiać piękne krajobrazy, poruszając się pieszo lub uwaga – na skiturach! Na podbój czeka również najwyższy szczyt Atlasu, czyli Jebel Toubkal (4167 m n.p.m.) często obierany jako pierwszy czterotysięcznik do zdobycia.

Warto wspomnieć również o malowniczym Wąwozie Dades i tradycyjnych wioskach Berberów, które warto odwiedzić. Z pewnością każdy chciałby, choć na chwilę znaleźć się na najsłynniejszej pustyni świata, czyli Saharze. Wyruszenie na taką eskapadę jest na wyciągnięcie ręki.

Czerwone miasto, czyli Marrakesz również jest na liście do zobaczenia — zabytki, ogrody, muzea, pałace, ogromny suk pełny kolorowych straganów, Ogród Majorelle, Nowe Miasto i wiele więcej. W Maroko na odkrycie czekają również niebieskie miasto, czyli Szafszawan oraz słynący z garbarni i wytworu skór Fez. Na koniec dodajmy jeszcze znaną z filmów Casablncę nad samym Oceanem Atlantyckim. Jest w czym wybierać i podróż na tydzień może okazać się za krótka.

Przeczytaj o innych rejonach wspinaczkowych w Europie oraz zobacz pozostałe artykuły o wspinaczce:

Wspinanie nad jeziorem Garda, wspinanie w Arco

Największe osiągnięcia wspinaczkowe na świecie

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy – poradnik

Zainspirowałam Cię – daj lajka lub udostępnij ten wpis! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top