Ścianka wspinaczkowa to idealna aktywność przez cały rok. W szczególności powodzeniem cieszy się podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Nic w tym dziwnego, bo późna jesień i zima to idealny czas na wspinaczkowy trening na panelu. To też dobry moment, aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką, nie dać się jesiennej i zimowej aurze oraz zadbać o swoją aktywność i kondycję.
Na ściankach wspinaczkowych można spotkać osoby o różnym poziomie zaawansowania. Od tych, którzy od lat szlifują swoje umiejętności, przez tych, którzy panel odwiedzają od tygodni lub miesięcy, aż po osoby zupełnie początkujące. O ile stali bywalcy doskonale wiedzą jak się zachować i jakie zasady obowiązują na ściance, o tyle osoby początkujące mogą podczas pierwszych zajęć czuć się lekko zagubione. Pierwszy trening na ściance wspinaczkowej — wszystko jest nowe: sala, ludzie, sprzęt. Start może być trudny, bo dookoła znajdują się doświadczeni wspinacze, którzy czują się jak ryba w wodzie. Dlatego też osoby, dla których ścianka wspinaczkowa jest nowością, mogą czuć się niepewnie.
Z własnego doświadczenia wiem, że osoby początkujące bywają pozostawione same sobie i nie mają odwagi o cokolwiek zapytać. Też kiedyś byłam świeżakiem i doskonale pamiętam, że pierwsza wizyta na ściance wspinaczkowej była dla mnie stresująca. Na szczęście mój stres trwał tylko 5 minut. Jednak wspomnienie pozostało i dlatego w tym wpisie podzielę się z Tobą moim doświadczeniem. Zdradzę Ci, czego nie powiedzą Ci na ściance wspinaczkowej i przedstawię niepisane zasady bezpieczeństwa.
Zaczynamy!
O tym jak wyglądał mój pierwszy trening na ściance wspinaczkowej, przeczytasz w TYM wpisie.
Ścianka wspinaczkowa — Kto pyta, nie błądzi!
Co warto wiedzieć, idąc na pierwsze zajęcia?
- Nie bój się zapytać obsługi o możliwości wspinaczkowe danego obiektu oraz o zasady, jakie panują na ściance wspinaczkowej. Są dwa rodzaje ścianek wspinaczkowych. Pierwsze to takie, gdzie wspinasz się z liną. Drugie ścianki wspinaczkowe to tak zwane „boulderownie”. Nazwa wzięła się od rodzaju wspinania, jakim jest bouldering, czyli wspinanie po niskich formacjach, bez asekuracji. Zatem, w zależności od tego, którą ściankę wybierzesz, to albo będziesz mieć szkolenie z asekuracji, albo nie. Oczywiście osoby, które robiły np. kurs wspinaczkowy i umieją się asekurować, nie potrzebują szkolenia.
- Magnezja — czy można jej używać? W zależności od obiektu można lub nie można używać magnezji, czyli białego proszku, który wchłania wilgoć i poprawia tarcie. Są ścianki, na których magnezja jest dopuszczalna, ale są również takie, na których można korzystać z magnezji w kulce. Dlatego też zawsze przed rozpoczęciem wspinaczki zapytaj obsługę, jakie panują zasady.
- Jak wysoko można się wspinać? Na ściankach wspinaczkowych dopuszczalne jest wspinanie się bez asekuracji do wysokości 3 metrów. Wysokość ta jest zaznaczona na ściance wyraźną czerwoną linią. Są także ścianki, które nie dopuszczają możliwości wspinania się bez asekuracji.
- Asekuracja. Na ściance wspinaczkowej mogą znajdować się automaty do asekuracji tzw. TruBlue. Zapytaj o nie podczas treningu, a jeśli są dostępne i chcesz ich użyć, poproś o instruktaż użycia.
- Szatnia, toaleta i miejsce na odpoczynek i posiłek. Zapytaj, gdzie się znajdują oraz jakie zwyczaje panują w danym obiekcie. Czy ścianka wspinaczkowa składa się tylko z jednego pomieszczenia, czy jest ich więcej i można z nich skorzystać?
Jeśli nie masz pewności, czy pójście na ściankę wspinaczkową to dobry pomysł, przybywamy z rozwiązaniem. W naszej Akademii Wspinania prowadzimy kurs wspinaczki na ściance. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora zapoznasz się z panelem i zasadami, które obowiązują na treningu.
Trudności dróg wspinaczkowych na ściankach
Każda ścianka wspinaczkowa ma swój sposób wyceniania dróg wspinaczkowych oraz ich opisywania. Zwykle na ściankach wspinaczkowych obowiązuje tak zwana „skala francuska” i trudność drogi wyrażona jest w cyfrach (np. 4a, 6c, 8a). Drogi są podpisane na kartkach przyczepionych do ścianki. Są również ścianki, gdzie drogi są układane w taki sposób, że wspina się po kolorach chwytów. Na innych z kolei idzie się po kolorach tasiemek. Podobnie bywa z wyceną – czasem kolor świadczy o trudności drogi, a ta zasada najczęściej dotyczy ścianek bulderowych.
Ścianka wspinaczkowa — zasady bezpieczeństwa
Każda ścianka jest inna, ale na każdej obowiązują takie same, niepisane zasady bezpieczeństwa. Niebezpieczne sytuacje, które zdarza mi się obserwować na ściance, prawdopodobnie wynikają z braku wiedzy, wyobraźni, mentora lub braku odpowiedniego przeszkolenia. Osoby, które długo trenują i wspinają się regularnie, czasem ignorują pewne zasady.
Przeczytaj to, czego nie powiedzą Ci na ściance wspinaczkowej, czyli niepisane zasady bezpieczeństwa i pamiętaj, że poniższa lista nie zminimalizuje ryzyka wypadku. Zrobisz to tylko Ty.
Rozgrzej się przed wspinaniem!
Zawsze, bez wymówek! Brak rozgrzewki to pierwszy krok do zakończenia przygody ze wspinaniem. To sport, który jest bardzo zdrowy i ogólnorozwojowy. Jednak warto pamiętać, że obciążenia na stawy i mięśnie są spore! Dlatego poświęć 15 minut na to, aby przygotować je do aktywności. Dzięki temu unikniesz kontuzji i uda Ci się wspinać po trudniejszych drogach podczas pobytu na ściance wspinaczkowej.
O tym, jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed wspinaniem, przeczytasz w TYM wpisie.
Zdejmij biżuterię i zegarek
Wspinaj się bez obrączki i pierścionków. Dlaczego? Dlatego, żeby nic, a w szczególności Twoje palce, nie zostało na ściance. Obrączka czy pierścionek mogą się gdzieś zahaczyć… a wtedy będzie boleć. Bransoletek i zegarków zwyczajnie szkoda – poniszczą się.
Wyciągnij telefon z kieszeni
Zdarzają się wypadki, że podczas wspinaczki ktoś obrywa telefonem w głowę. Telefon nie jest niezbędny podczas treningu. Jeśli jednak planujesz zrobić sobie selfie, to upewnij się, że wkładasz telefon do kieszeni zapinanej na zamek. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Ścianka wspinaczkowa — jeśli wspinasz się bez liny, nie wychodź poza wyznaczone strefy
Im wyżej, tym większe ryzyko kontuzji przy potencjalnym upadku. Granicę bezpieczeństwa wyznacza czerwona linia i nie wolno się chwytać powyżej niej. Ponadto pamiętaj, że pod Tobą powinny znajdować się materace. Jeśli ich nie ma, ta granica będzie znacznie niższa.
Bądź uważny
Zwracaj uwagę na to, kto gdzie się wspina i zachowuj bezpieczne odległości od pozostałych wspinaczy. Pamiętaj, aby nie zbaczać z drogi wspinaczkowej za bardzo w bok, bo grozi to tak zwanym wahadłem. Możesz w kogoś uderzyć i doprowadzić do kontuzji.
Jeśli wspinasz się z dołem – pamiętaj o poprawnym wpinaniu liny w ekspresy, czyli tak, aby lina biegła od asekurującego wzdłuż ściany oraz wychodziła z ekspresu do Ciebie, nie do ściany. Uważaj na „agrafki”, na prowadzenie liny – zachowaj wszystkie zasady, których byłeś uczony na kursie wspinaczki.
Ścianka wspinaczkowa — złota zasada: wspinający się ma pierwszeństwo!
Zwróć uwagę na to, czy ktoś się nad Tobą wspina np. na automacie do asekuracji. Jeśli tak, nie wspinaj się pod nim, nawet jeśli jest wysoko nad Tobą. Są tu dwa potencjalne zagrożenia. Z góry może coś spaść oraz osoba, która asekuruje, może na przykład zostać pociągnięta do góry przy obciążeniu osoby, która odpada.
W szczególności uważaj na boulderach, które są przewieszone i ktoś się wspina. Zachowuj wtedy bezpieczną odległość od ściany, aby w przypadku odpadnięcia, wspinający się nie
Nie zeskakuj z baldów!
Rozejrzyj się, zejdź jak najniżej, jest to bardziej bezpiecznie i nie obciąża kolan. Przy okazji poćwiczysz siłę chwytu.
Pilnuj porządku na materacu i usuń zbędne przedmioty
Szczotki do czyszczenia chwytów, butelki, klapki, woreczki, buty. Absolutnie każdy przedmiot niesie za sobą ryzyku upadku i obicia się o niego.
Ścianka wspinaczkowa, a kontrola partnerska
Przed wspinaniem z liną – sprawdźcie się nawzajem ze swoim partnerem. Zwróć uwagę na to, czy macie poprawnie założone uprzęże i czy jesteście przywiązani do tej samej liny. Później sprawdźcie, czy ósemka jest poprawnie zawiązana, a lina jest przeprowadzona przez oba oczka uprzęży, wzdłuż łącznika. To bardzo ważne!
Sprawdź też, czy lina jest wprowadzona do przyrządu poprawnie, czy przyrząd jest na pewno wpięty do łącznika uprzęży oraz, czy karabinek jest zakręcony. Jeśli wszystko gra – możesz iść się wspinać.
Zachowaj uważność podczas asekuracji osoby, która się wspina
Podczas asekuracji skup się na osobie wspinającej się, nie rozpraszaj się. Pamiętaj, że wspinacz powierza Ci swoje życie. Kiedy asekurujesz, ktoś powierza Ci swoje zdrowie i ufa Ci! Nie zawiedź go. Ponadto Twoje skupienie bardzo pomaga podczas wspinania. Jeśli masz dobrego asekuranta, sam czujesz się pewnie, prawda? To tak samo pozwól osobie, która się wspina czuć się pewnie, kiedy Ty asekurujesz.
Zachowaj prawidłową postawę podczas asekuracji
Prawidłowa pozycja do asekuracji, to pozycja stojąca, na stabilnym podłożu. W czasie asekuracji zajmujemy się TYLKO asekuracją. Nie siadamy, nie odchodzimy daleko od ściany, nie rozmawiamy przez telefon i nie robimy zdjęć.
Pamiętaj również o tym, aby nie stać bezpośrednio pod osobą, która się wspina, bo w przypadku odpadnięcia z niskiej wysokości – spadnie ona na Ciebie. Zwróć na to szczególną uwagę podczas wspinania na przewieszonych drogach.
Pamiętaj o węźle na końcu liny
Zawsze, kiedy się wspinasz, bez względu na to, jakiej długości jest Twoja lina, zawiąż na jej końcu węzeł. To tak zwany „dobry nawyk”, który niejednemu uratował życie.
Ścianka wspinaczkowa, a kultura, czyli nie przeklinaj!
Mimo że nie należy to do zasad bezpieczeństwa, to jednak to dobre miejsce, żeby wspomnieć o tym, że lecące z oddali epitety zwyczajnie nie są przyjemne dla ucha.
Bezpiecznego wspinania i #climbyourdreams
Przeczytaj więcej o wspinaczce i treningu wspinaczkowym
- Jak trenować wspinanie? Podstawowe elementy sesji treningowej
- 15 błędów, które robisz na treningu wspinaczkowym
- 13 powodów, dla których warto się wspinać
- 8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza
- Jak planować trening wspinaczkowy