Jak planować trening wspinaczkowy?

Jak planować trening wspinaczkowy

Jak planować trening wspinaczkowy i na czym warto się skupić podczas treningów na ściance czy w skałach? Dlaczego wdrożenie w życie planu treningowego jest ważne i co nam to daje? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Jak planować trening wspinaczkowy i dlaczego warto to robić?

Oszczędzasz czas

Idąc na trening, warto mieć plan, aby nie snuć się bez sensu pod ścianką wspinaczkową, po siłowni czy nawet po domu. Warto wiedzieć, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać i ile czasu poświęcimy na każde z nich. Ponadto planując trening, należy wziąć pod uwagę zrobienie rozgrzewki i rozpisać ją w swoim planie. Po treningu natomiast zadbać trzeba o stopniowe schłodzenie organizmu. Niestety częstym rezultatem braku planu treningowego są chaotyczne działania, a ich wynikiem nieefektywność. Dlatego też warto go robić 🙂 O tym jak powinna wyglądać rozgrzewka przed treningiem wspinaczkowym, przeczytasz w osobnym wpisie: Rozgrzewka przed treningiem wspinaczkowym — jak powinna wyglądać?

Zwiększasz szansę na osiągniecie sukcesu

W planowaniu najważniejsze jest to, żeby ustalić plan działań i termin ich wykonania. Równie ważne jest to, żeby przewidzieć przeszkody, jakie mogą wystąpić po drodze do realizacji celu i zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Realizujesz swoje cele

Krok po kroku dążysz do tego, aby zrealizować podjęte cele. Dzięki wdrożeniu planu treningowego masz kontrolę nad swoimi działaniami.

Jak planować trening wspinaczkowy?

Określ swoje cele wspinaczkowe. Zastanów się:

 • Po co trenujesz?
 • Co chcesz osiągnąć? Kiedy chcesz to zrobić?
 • Gdzie będziesz się wspinać/ trenować – skałki, panel, bouldering?
 • Jakie są twoje słabe strony – nad czym chcesz pracować?

Usystematyzuj trening

 • Twój cel/ projekt drogi, którą chcesz przejść, i cały trening pod to będzie tak zwanym MAKRO cyklem.
 • Rozbij to na 2-4 MEZO cykle, w czasie których skupisz się na poszczególnych kompetencjach (np. siła, technika, gibkość, „głowa”).
 • Ustal ilość treningów w tygodniu — to jest MIKRO cykl.

Ułóż harmonogram treningów i zaplanuj:

 • Kiedy masz mieć szczyt formy – np. wyjazd, droga, pod którą trenujemy – kiedy to będzie?
 • Ile tygodni poświęcisz na dany MEZO cykl
 • Dni odpoczynku pomiędzy MEZO cyklami (kilka dni — do tygodnia) i po całym MAKRO cyklu — co najmniej tydzień.
 • Co będziesz trenować oprócz wspinania? Kiedy będziesz to robić?
 • Ile razy w tygodniu będziesz chodzić na trening, jakim systemem będziesz trenować? 1:1, 1:2, 2:2 czy inaczej?
 • Zwiększanie obciążenia treningowego — co tydzień.
 • Każdy pojedynczy trening, rozpisz dokładnie, co masz zrobić na danej sesji treningowej. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, które znajdziesz w artykule: Jak trenować wspinanie? Podstawowe elementy sesji treningowej.

Jak planować trening wspinaczkowy? Planuj go dla siebie!

Złota zasada brzmi: trenuj w sposób dobry dla siebie, a nie dla innych. Nie powielaj na ślepo tego, co robią inni. Fakt, że ktoś trenuje na baldach, nie oznacza, że Ty też masz to robić. Podobnie sprawa ma się z chwytotablicą — w szczególności, jeśli jesteś początkującym wspinaczem, omijaj ją szerokim łukiem! Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule: 15 błędów, które robisz na treningu wspinaczkowym.

Nie ma jednej gotowej recepty na trening wspinaczkowy, ponieważ jest on bardzo złożony. Oczywiste jest, że trzeba trenować przede wszystkim słabe strony. Ale które to są te słabe strony? Czy to technika? A może siła? Jest jeszcze siła kontaktowa, siła palców… wiele różnych elementów, które trzeba trenować w zależności od poziomu wspinaczkowego, umiejętności i celów.

Jeśli chcesz trenować z głową, to przede wszystkim nie patrz na innych. Ustal swoje cele i realizuj je. 
Może Ci w tym pomóc nasz Planner Wspinaczkowy. Treningi możesz wykonać również pod okiem doświadczonego instruktora. W naszej Akademii Wspinania climb2change prowadzimy zarówno kurs wspinaczki na ściance, jak i kursy skałkowe. Zapraszamy!


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Przeczytaj więcej o treningu wspinaczkowym

UDOSTĘPNIJ

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry