Wspinanie nad jeziorem Garda

Wspinanie w Arco. Wspinanie nad jeziorem Garda. Na czym polega fenomen tego miejsca.

Zwykle Darek przegląda i wyszukuje rejony do wspinania oraz szuka ciekawych miejsc, a ja tylko pytam, czy jest tam coś dla mnie. Tak było i tym razem, kiedy szykowaliśmy się do urlopu. Wspinanie w Arco… wydawało mi się, że to konkretne miasto, jeden rejon, dużo ścian. Jakie było moje zdziwienie, kiedy po 14 godzinach jazdy samochodem odsłoniły się przed nami pierwsze skalne mury! Trudno mi to opisać, bo tam można się wspinać właściwie wszędzie i na każdym poziomie! Teraz już wiem, na czym polega fenomen tego miejsca! Dziś piszę właśnie o tym.

Wspinanie w Arco, wspinanie nad jeziorem garda

Arco to nie tylko potężny ośrodek turystyczny – to też ośrodek wspinaczkowy oraz najbardziej znana i lubiana wśród wspinaczy miejscowość w rejonie jeziora Garda. Czym Arco sobie na to zasłużyło? Miasto jest położone u podnóża Dolomitów. W miejscowości tej znajduje się najbardziej znany wśród wspinaczy kamping Zoo, z którego w skały i big walle jest dosłownie kilka kroków. Również śródziemnomorski, ciepły klimat oraz fakt, że Arco słynie z ogromnej ilości sklepów wspinaczkowych, w których można dostać sprzętowego i ubraniowego oczopląsu, dodaje mu uroku. To tu odbywa się, co roku największy na świece festiwal Arco Rock Master, – na który zapraszani są najlepsi wspinacze z całego świata.

Wspinanie w Arco, wspinanie nad jeziorem garda. Zamek w Arco.
Zamek w Arco

Wspinanie w Arco, czy wspinanie nad jeziorem Garda?

A jednak wspinanie w Arco, to bardzo symboliczne określenie, bo prawdziwy raj jest naokoło. Jadąc samochodem ma się ochotę podjechać pod każdą ścianę. W sąsiednich miejscowościach – Nago, Torbole, w rejonie Baone, Belvedere i innych są setki ścian do wspinania sportowego, a w dolinie Sarca wspinania wielowyciągowego wystarczy chyba na całe życie… Pionowe ściany wyrastają wprost z gajów oliwnych, a podczas wspinania można delektować się widokami na otaczające miasta, szczyty i jezioro Garda.

Wspinanie w Arco, wspinanie nad jeziorem Garda, rejon Nago.
Wspinanie w Arco – rejon Nago.
wspinanie-w-arco-rejon-nago
Wspinanie w Arco – rejon Nago.
Wspinanie w Arco, wspinanie nad jeziorem Garda, rejon Baone.
Wspinanie nad jeziorem Garda, rejon Baone.
Wspinanie w Arco, wspinanie nad jeziorem Garda, rejon Massone.
Wspinanie nad jeziorem Garda, rejon Massone.

Wspinanie w Arco – via ferraty nad jeziorem Garda

Via ferrata – ubezpieczony szlak turystyczny. Wyposażony w linę stalową, drabinki, mosty, stopnie – a to wszystko dla celów asekuracji. Myślcie, co chcecie – dla mnie „żelazna perć” to również wspinanie. W rejonach Arco można znaleźć dziesiątki via ferrat. Od bardzo łatwych, na które można śmiało pójść z dziećmi, aż do bardzo trudnych. Większość via ferrat jest bardzo dobrze ubezpieczona, ale znajdą się takie, które wymagają własnej asekuracji liną. Ferraty te są z reguły bardzo widokowe i urozmaicone. Jeśli umiecie używać sprzętu do asekuracji – możecie pokonywać je samodzielnie. Jeśli nie – w Arco można wynająć przewodnika i sprzęt. Można też wybrać się z nami na obóz wspinaczkowo – ferratowy. Już w kwietniu 2017 🙂

Wspinanie w Arco - ferrata Sentiero dei Contrabbandieri
Wspinanie w Arco – via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri
Wspinanie w Arco - via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri.
Wspinanie w Arco – via ferrata Sentiero dei Contrabbandieri.
Wspinanie w Arco - via ferrata na Monte Albano.
Wspinanie w Arco – via ferrata na Monte Albano.
Wspinanie w Arco - via ferrata na Monte Albano.
Wspinanie w Arco – via ferrata na Monte Albano.

Pewnie zdążyliście już wyczuć, że jestem absolutnie zakochana w rejonie jeziora Garda, Arco i okolicach. Gdybym miała to porównać do jakiegoś miejsca, byłaby to Dolina 5 Stawów Polskich w „naszych” Tatrach. Jeśli byliście nad Przednim Stawem, to możecie sobie wyobrazić, jak zapierające dech w piersiach są widoki. Pomnóżcie je razy 10 i będziecie wiedzieli, o co chodzi. Czyste powietrze, woda, piękne wierzchołki  gór a do tego wiele różnych możliwości spędzenia wolnego czasu. Mam wrażenie, że każdy mógłby znaleźć tu coś dla siebie.

Wspinanie nad jeziorem Garda, wspinanie w Arco.

Wspinanie nad jeziorem Garda, wspinanie w Arco.

Z punku widzenia wspinacza jest tu łatwy dostęp do dróg, krótkie podejścia z parkingów, świetnie przygotowane rejony i drogi wspinaczkowe oraz dokładne opisy miejsc, w których się wspina,. Dodatkowo drogi wspinaczkowe są gęsto obite, stanowiska zjazdowe są wygodne, no i mamy tysiące dróg do wyboru. To wszystko sprawia, że nie tylko żal stąd wyjeżdżać, ale również chce się tu wracać.

Śledź mnie na facebook

Miłośnicy sportów górskich – wspinania, trekkingu, via ferrat, – jeśli jeszcze tam nie byliście, to być może ten post zachęci Was do wyjazdu nad jezioro Garda na „wspinanie w Arco”. Koniecznie dajcie mi znać, czy już tam byliście? A jeśli nie, to czy chcielibyście odwiedzić to miejsce? Czekam na wasze komentarze.

A tutaj znajdziecie wpis o Arco i więcej argumentów, dla których warto tam pojechać 🙂 Klik, klik…


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Inne rejony wspinaczkowe na świecie:

Sycylia – San Vito Lo Capo

Maroko – Wąwóz Todra

Arco – wspinanie wielowyciągowe

Dodaj komentarz