6 powodów dla których warto pojechać nad jezioro Garda

Wyjazd na wspinanie i via ferray nad jezioro Garda to jedna z obowiązkowych wypraw w życiu wspinacza czy miłośnika gór. Nie myślałam o tym w ten sposób, dopóki nie przekonałam się na własnej skórze. To miejsce stanowi kompozycję wyjazdu idealnego. W moim ciągle trwającym zachwycie nad tym rejonem, poniżej przedstawiam 6 powodów, dla których warto pojechać nad jezioro Garda

Jezioro Garda – największe jezioro północnych Włoch

Położone na wysokości zaledwie 65 m n. p. m. jezioro Garda, robi imponujące wrażenie wśród górskich szczytów Południowych Alp Wapiennych. Ich wysokość sięga ponad 2000 m. Jezioro ma długość ok. 55 km, w najszerszym miejscu – 12 km, a jego maksymalna głębokość to 346 m. Lago di Garda, – bo tak nazywa się jezioro Garda po włosku jest otoczone wieloma turystycznymi miasteczkami i kurortami. Zachwycają one zabytkową budową oraz licznymi zamkami i fortecami. Ale charakterystyczna architektura tego rejonu to dopiero początek. Kto był we Włoszech, ten wie, że prawdziwy klimat miejscu nadaje tu gorące słońce i i włoski styl życia. Nie pozostają bez znaczenia przepyszne jedzenie, kawa, wino i mnóstwo atrakcji dla każdego.

6 powodów dla których warto pojechać nad jezioro Garda

Krajobraz wokół jeziora Garda

Bujna roślinność – oliwki, palmy, cyprysy, oleandry, winorośle i… figi – bezsprzecznie soczyste i słodkie! Takie rośliny spotyka się tutaj na ulicach miast i w rejonach wspinaczkowych obok kultowej miejscowości Arco. Otoczenie północnej części jeziora Garda jest przepiękne przede wszystkim dlatego, że wprost z akwenu wznoszą się szczyty Alpejskie – całe pasmo górskie Prealpi Gardesane. Najwyższy szczyt w tym rejonie to Monte Cadria, którego wysokość wynosi 2254 m n. p. m. Droga wokół jeziora wiedzie slalomem tuneli, podczas gdy pomiędzy pasmami gór wiodą wąskie serpentyny. Niejednego kierowcę przyprawią o kłopot podczas wymijania innego samochodu.

Dla turystów – wąskie uliczki, restauracje, gelaterie

Jeśli lubicie odpoczynek i zwiedzanie, to podam Wam powód, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. Miasteczka w północnej części jeziora Garda zachwycają! Położone są na nabrzeżu a jednocześnie u stóp gór. Wszędzie małe przystanie, porty dla jachtów, kamienne plaże, restauracje, lodziarnie, wąskie uliczki, setki ludzi i włoski gwar na ulicach. To trzeba zobaczyć! Nam udało się zwiedzić Arco, Limone Sul Garda i oddaloną od Limone o około 40 km Veronę. Opis tych miejsc i propozycje, co zobaczyć w rejonie Arco i jeziora Garda oczywiście wrzucę niedługo na bloga.

Sporty wodne nad jeziorem Garda

Lago di Garda to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – również, a może przede wszystkim, fani sportów wodnych. Jeśli chcecie żeglować, pływać/ latać na kite, Sup-ie czy windsurfingu – to jest miejsce dla Was. Ten rejon znany jest warunków sprzyjających żeglarstwu i windsurfingowi. Wiatr podobno wieje tu z taką regularnością, że według niego można ustawiać zegarki . My patrzyliśmy na te sporty z góry i z boku. Widoki zapierają dech w piersiach – setki żaglówek, jachtów, surferów.

MTB bike nad jeziorem Garda

Pasjonaci górskich wypraw rowerowych znajdą tu również coś dla siebie. Bajeczne widoki, świetnie przygotowane trasy rowerowe, możliwość wwiezienia roweru przez prywatną firmę lub wjechania kolejką na szczyt. Później pozostaje już tylko przyjemny zjazd. To wszystko sprawia, że jest to miejsce oblegane przez rowerzystów. Widziałam i potwierdzam ilości pasjonatów tego sportu. Podobno północne rejony Lago di Garda są numerem 1 wśród terenów do uprawiania MTB. Ktoś w Was próbował jeździć w tym miejscu? Jakie są Wasze wrażenia?

Wspinanie, via ferraty i trekking nad jeziorem Garda

Rejony jeziora Garda otoczone są szczytami, które sięgają ponad 2000 m. Ich dostępność dla turystów jest fenomenalna ponieważ wysokości, które w Tatrach i innych górach osiąga się po kilkugodzinnym podejściu tutaj samochodem można osiągnąć zaledwie w kilka minut. Dojazdy do szlaków turystycznych, ferrat czy ścian do wspinania są w większości bardzo dobrze opisane. Podejścia z parkingów na szlaki i pod drogi wspinaczkowe zajmują zwykle mniej niż 15 minut. Do tego wszystko jest bardzo dobrze utrzymane a miejsca bajecznie widokowe.

Lago di Garda dla rodzin z dziećmi

Jest jeszcze jeden argument, który może przekonać do wyjazdu nad jezioro Garda, bowiem jest to rejon przyjazny rodzinom z dziećmi. Z uwagi na różnorodność rejonu i wiele możliwości spędzana czasu, jakie oferuje „jezioro Garda”, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szlaki turystyczne, via ferraty i drogi wspinaczkowe są tu szybko osiągalne. Przekrój trudności sprawia, że osoby każdym poziomie zaawansowania – zarówno małe dzieci, początkujący wspinacze jak i profesjonaliści znajdą coś dla siebie.

Mam nadzieję, że te 6 powodów, dla których warto pojechać nad jezioro Garda przekona Cię do wyjazdu. Ja jestem oczarowana rejonem jeziora Garda. Jest tu krystalicznie czysta woda, plaże, słoneczna pogoda oraz prawdziwie górskie otoczenie. Należy dodać do tej wyliczanki łatwe i przyjemne (krótkie!) podejścia pod drogi wspinaczkowe i via ferraty. Bez wątpienia również włoski klimat miast, jedzenie, kawa lody… absolutnie wszystko jest tu na plus! Niech dowodem na to będzie fakt, że nasze wyjazdy nad jezioro Garda owocowały autorskim przewodnikiem po via ferratach. Książkę Najpiękniejsze ferraty – Jezioro Garda znajdziesz w naszym sklepie – KLIK.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

więcej o via ferratach nad jeziorem garda dowiesz się z:

Artykułu Jezioro Garda — via ferraty, które warto przejść!

Opisu szlaku Via ferrata Sentiero del Colodri

Opisu wycieczki Via ferrata Rio Sallagoni

A jeśli chcesz przejść via ferraty nad jeziorem Garda pod naszym okiem, to sprawdź wyjazdy na via ferraty z naszą Akademią Wspinania climb2change.

UDOSTĘPNIJ


8 thoughts on “6 powodów dla których warto pojechać nad jezioro Garda”

  1. Wcześniej o jeziorze Garda myślałam bardziej w kontekście atrakcji jakie oferuje samo jezioro, góry traktowałam jako piękne tło. Ale Twoje opisy gór i szlaków sprawiły, że zacznę myśleć o tamtym rejonie w kontekście chodzenia pogórach 🙂

    1. Cieszę się, że Cię zainspirowałam. Jeśli chcesz tam chodzić po górach, to masz na prawdę bardzo dużo możliwości. A widoki zapierają dech w piersiach 🙂

  2. A jesteś w stanie polecić jakąś stronę internetowa z bazą / mapą ferrat z której korzystasz ? Właśnie zastanawiam się nad Gardą nieco inaczej niż rower i pizza i ferraty są dobrym pomysłem. Tylko stopień trudności – minimum na start potrzebny, a nie mogę nigdzie takich info znaleźć ;/

    1. o- ferratowyola Kryża

      Cześć, korzystamy z http://www.bergsteigen.com/klettersteig Jak wejdziesz w daną ferratę to będziesz miał opis trudności, dojazd i opis przejścia – w języku niemieckim, ale można się połapać 😉 Trudność A – najłatwiejsz, F – najtrudniejsza. Sentiero degli Scaloni, Sentiero dell‘ Anglone jest na poziomie A/B, może to coś dla Ciebie? Sentiero del Colodri ma wycenę B/C, podobnie Via dell’ Amicizia. Oczywiście zapraszamy z nami na obóz wspinaczkowo-ferratowy, to pokażemy wszystko 😉

  3. Ach, byłam tam w zeszłym roku, przywołałas mi piękne wspomnienia. To niezwykłe miejsce, klimatyczne, urokliwe, zadbane. Można się w nim zakochać 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry