Zamek Knosos – cywilizacja 2000 lat p.n.e.

labirynty w zamku Knossos

Zapisz się na kurs skałowy

Jak wiecie, nie samym wspinaniem żyjemy i daliśmy się ponieść historii. Zamek Knossos to najstarszy pałac na Krecie. Są to ruiny pochodzące z okresu 2000-1400 p.n.e., zwane pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Jest to największa zachowana budowla pochodząca z tego okresu. Co ciekawe została odkryta dość niedawno. Prace wykopaliskowe zostały zakończone w 1905 r. Dzisiaj kilka słów o pałacu Knossos. Specjalistką od historii nie jestem, ale wyszperałam kilka informacji.

Historia zamku sięga 2000 lat p.n.e. Przyjmuje się, że sam pałac był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Przypuszcza się też, że uległ częściowym zniszczeniom podczas trzęsień ziemi. Mimo około 600 lat historii budowla zachowała jedność funkcjonalną. To, co obecnie widzimy, to w większości rekonstrukcja zamku z okresu późno-minojskiego, czyli około 1500 lat p.n.e.

Ruiny pałacu mają ok. 17400 m². W podziemiach, w czasie prac archeologicznych znaleziono między innymi magazyny z amforami, w których gromadzono żywność. Odkryto zapasy zboża, oliwy, wina, umieszczone w dużych glinianych naczyniach (zwanych pitos).

Znaleziono setki tabliczek pokrytych pismem linearnym, tron królewski i bardzo dużą ilość cennych fresków, które przedstawiały sceny z życia ówczesnej ludności. W ruinach pałacu odkryto również liczne zabytki, m.in. ceramiczne figurki, naczynia, gliptykę oraz tabliczki pokryte pismem linearnym A i B.

Odkrywcom mocno zagęszczony układ ścian nasunął skojarzenia z labiryntem. Te liczne pomieszczenia pełniły funkcje magazynowe, gospodarcze, produkcyjne, mieszkalnie i sakralne. W czasach swojego największego rozkwitu pięciopiętrowy Zamek Knossos liczył około 1300 pomieszczeń, w których mogło przebywać kilkanaście tysięcy ludzi!

Co nas najbardziej zainteresowało podczas zwiedzania? Pałac był bardzo rozwinięty pod względem funkcjonalnym. Już 2000 lat p.n.e. Był tam skomplikowany system wodociągów, system odprowadzający deszczówkę oraz kanalizację. Było dostęp do bieżącej wody a nawet toaleta, w której muszla była spłukiwana wodą. Były również łaźnie i podgrzewane pomieszczenia.

Dodam jeszcze, że na odkopanych ścianach i kolumnach pałacu zachowały się freski – obecnie są wystawione w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Heraklionie. W Knossos są kopie.

Dojazd do Knossos jest bardzo prosty i dobrze oznaczony. Najlepiej kierować się do Heraklionu i stamtąd są znaki. Wejście do pałacu to koszt ok 15 EU. Fajna opcja na dzień restowy, ale pod warunkiem, że lubisz historię. Latem podobno są tu tłumy, ale w czasie, kiedy byliśmy, zwiedzanie szło całkiem swobodnie. Osoby, które nie lubią zagłębiać się w historie kultury mogą być zawiedzione.


Zainspirowałam Cię? Daj lajka. Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

Przeczytaj więcej o atrakcjach na Krecie:

Wspinanie na Krecie – KLIK

Różowa plaża – Laguna Elafonisi

Obserwuj climb2change na Instagramie

Spacer po Chanii

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top