Wąwóz Agiofaragio na Krecie – opis rejonu wspinaczkowego

Ściany wąwozu Agiofaragio

Wąwóz Agiofaragio na Krecie leży w południowej części wyspy i oferuje wspinanie po pięknych, długich liniach we wspaniałym otoczeniu. Ściany wąwozu ciągną się przez kilka kilometrów co daje nieograniczone wręcz możliwości wspinaczkowe. Wejście do wąwozu jest imponujące gdyż od razu widać kilkudziesięciu metrowe skały, które zdają się ciągnąć w nieskończoność.

Klimat Wąwozu Agiofaragio jest niepowtarzalny. Podczas wspinaczek towarzyszą nam kozy i owce, które w swobodny sposób poruszają się po skałach, w tym po drogach, które niektórym śmiałkom sprawiają trudność. To dźwięk ich dzwonków i beczenia jest tu najbardziej charakterystyczny i sprawia, że na koniec dnia, po powrocie do domu, zaczyna tego brakować. 😉

Wąwóz Agiofaragio daje niesamowite możliwości wspinaczkowe. Z każdej strony są skały, po których można się wspinać. Mniej więcej po środku wąwozu stoi nieczynna studnia i kapliczka. Można spotkać tu również lokalnych wspinaczy. Pod koniec wąwóz delikatnie się rozszerza i oferuje co raz to nowe linie do pokonania. Zwieńczeniem tej bajkowej scenerii jest jedna z piękniejszych, a na pewno najbardziej dzika, plaża z błękitną wodą i gorącymi od słońca, ciemnymi kamieniami. Woda w morzu ma cudowny lazurowy kolor a plażę otaczają wysokie pionowe, pięknie wyrzeźbione klify.

Wspinanie w Wąwozie Agiofaragio na Krecie

Drogi w Agiofaragio są przeróżne, a skała ma niesamowite tarcie, ale sektory przy plaży bywają zasolone. Należy też uważać na tutejszą asekurację, gdyż może być bardzo skorodowana.

Trudności w Wąwozie Agiofaragio zaczynają się od 4+, ale w większości przypadków drogi są tu drogi trudniejsze, o wycenie od 6+ w górę. Warto przyjechać tu swobodnie poruszając się w co najmniej takich trudnościach, dzięki czemu wyjazd wspinaczkowy będzie bardzo udany. Czym głębiej poruszamy się w wąwóz, tym skały robią się co raz wyższe i widać, że można się tu wspinać w zespole po długich drogach. Najdłuższa linia ma około 180 metrów. Te drogi nie są ubezpieczone.

Wąwóz Agiofaragio – skąd wziąć topo

ClimbingCrete to portal na któym znajduje się sporo informacji o rejonach wspinaczkowych na Krecie. Internetowe topo nie jest w 100% aktualne, ale posługując się nim i opisami dróg na skale, można się odnaleźć. Drogi są raczej podpisane, jednak zdarzyć się może, że nie znajdziemy informacji o danej linii.

Wąwóz Agiofaragio – przepiękny klif z widokiem

Miłośnikom pięknych widoków polecam wyjście na klif. Można to zrobić wspinając się po lewej stronie wąwozu, tuż przy plaży. Z góry widać piękno rejonu i prawdziwe oblicze Krety. Kilkukilometrowy klif i lazurowe morze a w dole piękne skały. To robi wrażenie. Tak, jak cały wąwóz i cała wyspa.

Wąwóz Agiofaragio na Krecie – dojazd

Wąwóz Agiofarago położony jest między górami.Aby się do niego dostać, będziemy podróżować wąskimi szutrowymi i krętymi drogami. Jadąc z północy Krety należy dojechać do miejscowości Listaros i kierować się na Kaloi Limenes. Po ok 7 km, na skrzyżowaniu Tholotos Tafos – jest mały znak Agiofaragio (skręt mocno w prawo). W zależności od samochodu można zatrzymać się na jednym z trzech parkingów. Jeśli masz mały samochód, to lepiej zostawić go na parkingu pierwszym, skąd droga do plaży zajmie nieco ponad godzinę. Jeśli masz samochód terenowy – możesz jechać do kolejnego parkingu 3, z którego tylko kilka minut spaceru dzieci od wąwozu.

Spacer wzdłuż wąwozu, pomiędzy drogami ogromnymi skalnymi ścianami i drogami wspinaczkowymi na plażę zajmuje około pół godziny.

Zapisz się na kurs skałowy

 

Noclegi w rejonie wąwozu Agiofaragio

Miejscowość Kaloi Limenes jest zdecydowanie najbliżej. My sprawdziliśmy Villa Koutsakis i polecamy. W cenę wliczone jest śniadanie, a na miejscu można tanio zjeść obiad i zamówić drugie śniadanie.   Najbliższy sklep jest oddalony o kilkadziesiąt km.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Mapa rejonów wspinaczkowych na Krecie

Przeczytaj pozostałe artykuły o wspinaniu poza Polską

Wspinanie na Krecie

Wąwóz Theriso – Kreta – opis rejonu

Klif Agios Ioannis, Kreta – opis rejonu

Wspinanie w Maroko – Wąwóz Todra – praktyczne informacje, polecane sektory i drogi

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top