Dolina Hollental — via ferraty, które warto przejść. Masyw Rax, Austria.

Pozytywny klimat na wyjazdach z naszą Akademią Wspinania climb2change

Dolina Hollental via ferraty, szlaki górskie i pionowe ściany, które kochają wspinacze. Hollental, czyli „Piekielna Dolina” jest przepięknie położona i wcięta głęboko pomiędzy dwa masywy górskie Rax i Schneeberg. Jej dnem płynie krystalicznie czysta rzeka Schwarza. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem aktywnego spędzania czasu rejonów w okolicy Wiednia.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o tym:

 • Dlaczego warto odwiedzić dolinę Hollental,
 • co wspólnego z Hollental miał Sigmund Freud,
 • które via ferraty w dolinie Hollental warto przejść. 

Rejon ten poza walorami krajobrazowymi jest również idealnym celem na górskie wędrówki i przemierzanie via ferrat. Dodatkowym atutem są bliska odległość od Wiednia i dostępność via ferrat o różnych stopniu trudności. W rejonie Hollental poprowadzono via ferraty, które są idealne zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy przemierzają wymagające żelazne drogi. Każdy, kto tylko ma ochotę na zmierzenie się z via ferratami, znajdzie to coś dla siebie.

Ponadto rejon ten jest ciekawy także z innych powodów:

 • To właśnie w dolinie Hollental powstały pierwsze na świecie via ferraty. Teufelsbadstubensteig w 1894 roku, Koningsschusswandsteig w 1906 roku, Alpenvereinssteig w 1910 roku i Hans von Haidsteig w 1913 roku. 
 • Hollental to miejsce, w którym mistrz psychoanalizy Sigmund Freud przeżywał swoje górskie przygody. Ponadto podczas wizyty w schronisku Ottohaus spotkał Aurelię Kronich. Jej historia znana jest jako „Przypadek Katarzyny” w dziele „Studia nad histerią”. 
 • Wolny czas w Hollental spędzał ocalały z Holokaustu Viktor Frankl — austriacki psychiatra i psychoterapeuta. Autor bestsellerowej książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Dolina Hollental via ferraty, na które warto się wybrać

W dolinie Hollental znajduje się wiele via ferrat. Ich szczegółowe opisy znajdziesz w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski. W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Jeśli jeszcze nie miałeś/aś do czynienia z żelaznymi perciami i nie wiesz, jak się przygotować to zachęcamy do zapoznania się ze wpisem, w którym wyjaśniamy jaki sprzęt na via ferraty jest potrzebny. Możesz także skorzystać z naszych kursów, które prowadzimy w Akademii Wspinania climb2change. Zachęcamy również do zapoznania się z pierwszym w Polsce poradnikiem o via ferratach.

Via ferrata Teufelsbadstubensteig – Czarcia Łaźnia 

Trudność via ferraty: B 

To idealna propozycja dla osób, które rozpoczynają przygodę z via ferratami. Poprowadzona jest w przepięknej górskiej scenerii i olśniewa wspaniałymi widokami na dolinę Hollental. Via ferrata Teufelsbadstubensteig wyposażona jest w linę poręczową i dwie metalowe drabinki, które są doskonałym urozmaiceniem na szlaku. Podczas jej przemierzania towarzyszą nam spora ekspozycja, przejścia po rumowiskach skalnych, trawers stromych i skalistych zboczy, a także wspinaczka skalnym kominem. Wisienką na torcie jest ostatni fragment via ferraty zwieńczony wspaniałymi widokami.  
Z powodzeniem ferrata Teufelsbadstubensteig może być celem pierwszej wizyty na żelaznej drodze. Jest także dobrą propozycją na wycieczkę z dziećmi. 

Via ferrata Hans von Haidsteig

Trudność via ferraty: C/D,-1

Jedna z najpopularniejszych via ferrat w masywie górskim Rax. Przepięknie poprowadzona w wysokogórskim terenie. Mocno eksponowana, wymagająca zarówno pod względem kondycji, doświadczenia, jak i braku czułości na ekspozycję. Via ferrata Hans von Haidsteig to klasyk wśród żelaznych dróg — jedna z pierwszych via ferrat na świecie. Oddana do użytku w 1913 roku.

Charakterystyczne elementy na ferracie to: 

 • Dwie stalowe drabiny zamontowane w 1913 roku, a które przetrwały aż do dziś,
 • przejścia po gładkich i mocno eksponowanych płytach skalnych,
 • wspinaczka po pionowych, wysokich na kilkadziesiat metrów ściankach, które ubezpieczone są klamrami i szpilkami, 
 • trawersy mocno eksponowanych i kruchych odcinków.

Zwieńczeniem przejścia via ferraty Hans von Haidsteig jest zdobycie szczytu Preinerwand (1783 m n.p.m.), w którego okolicy znajduje się koniec via ferraty. Osoby lubiące duże wyzwania i mające odpowiednie doświadczenie mogą połączyć tę via ferratę z via ferratą Konigschusswandsteig. 

Via ferrata Konigschusswandsteig

Trudność via ferraty: D/E

Wymagająca, świetnie ubezpieczona i przepięknie poprowadzona via ferrata. Jest to jedna z najtrudniejszych via ferrat zarówno w dolinie Hollental, jak i w rejonie Wiednia. Polecamy ją tylko osobom, które mają doświadczenie i przeszli już niejedną żelazną drogę. Zdecydowanie do jej przejścia przydadzą się kondycja fizyczna, brak czułości na ekspozycję, doświadczenie w poruszaniu się w wysokogórskim terenie.

Przejście ferraty Konigschusswandsteig można podzielić na dwie części: pierwsza doprowadza do miejsca odpoczynkowego Rastplatz i jest łatwiejszą, rozgrzewkową częścią. Druga, na której znajdują się kluczowe dla ferraty trudności: pokonanie wysokiej na 50 metrów gładkiej ściany, wspinaczka mocno eksponowanym, pionowym uskokiem, a także pokonanie wąskiego 6-metrowego komina skalnego. Tu przydadzą się umiejętności zapierania i rozpierania ciała nabyte na kursach wspinaczki. Zwieńczeniem przejścia via ferraty będzie podobnie jak w przypadku ferraty Hans von Haidsteig zdobycie szczytu Preinerwand. Warto wiedzieć, że do początku ferraty dotrzeć można zarówno pieszo, jak i wjechać kolejką linową Rax-Seibahn.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Dolina Hollental via ferraty w ogródku szkoleniowym Naturfreunde Kletterstein-Garten Weichtalhaus

Miejsce stworzone zarówno dla osób, które chcą podszkolić swoje umiejętności na via ferratach, jak i dla tych, którzy mają obawy przed żelaznymi drogami i chcą zobaczyć „z czym się te via ferraty je”. Jeśli i Ty masz takie obawy, to odsyłamy do naszego wpisu: 8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Ogródek szkoleniowy to idealne miejsce, aby sprawdzić sprzęt i nauczyć się go poprawnie używać. Ponadto można sprawdzić, jak radzimy sobie na trudniejszych via ferratach niż te, które do tej pory przeszliśmy. W ogródku szkoleniowym Naturfreunde Kletterstein-Garten Weichtalhaus znajduje się 5 via ferrat o stopniach trudności od A do E/F.
Są to:

 • Haulp-Steig C,- ferrata o średnich trudnościach, omija główne spiętrzenia ściany.
 • HeiFi Leiter (C/D), – najciekawsza w ogródku ferrata, urozmaicona i mocno eksponowana.
 • Ubungsklettersteig (D), – ciekawa technicznie, eksponowana i świetnie ubezpieczona ferrata. Składa się z dwóch odcinków, które można przejść niezależnie. 
 • Gipfelansteig B/C), – najłatwiejsza ferrata w ogródku, idealna na pierwszą styczność z tego typu aktywnością.
 • Sport Direkt (E/F). – najtrudniejsza spośród wszystkich via ferrat w ogródku. Przeznaczona dla osób doświadczonych. Stanowi duże wyzwanie, a pokonywanie jej w ekspozycji i przewieszkach mocno testuje naszą siłę, wytrzymałość i technikę. 

Ferraty krzyżują się ze sobą, dzięki czemu można stwarzać własne kombinacje przejść. Każda z ferrat ma długość +/- 50 metrów. Czas, jaki trzeba poświęcić na przejście każdej z nich to około 20 minut. Wizytę w ogródku szkoleniowym można połączyć z Via ferratą Teufelsbadstubensteig. Po jej przejściu, w miarę sił można jeszcze poćwiczyć poruszanie się na via ferratach.

Mapa poglądowa rejonu Hollental, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

Pogoda w rejonie Hollental

Przeczytaj kolejne artykuły z serii via ferraty:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top