Via ferrata Teufelsbadstubensteig – Czarcia Łaźnia w Masywie górskim Rax

TrudnośćB
Podejście1 h
Czas na ferracie 1 h 30 min
Zejście1 h 30 min
WystawaN/W
Przewyższenie350 m
Najlepszy okresV-X
Sprzętpodstawowy

Via ferrata Teufelsbadstubensteig znajduje się w austriackim Masywie górskim Rax i jest idealną propozycją dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Zlokalizowana w pięknej, górskiej scenerii Via ferrata Teufelsbadstubensteig przyciąga miłośników aktywnego spędzania czasu i uroczych krajobrazów, jednocześnie olśniewając ich widokami na panoramiczną dolinę Hollental. W związku z tym, że Via ferrata Teufelsbadstubensteig znajduje się w niedalekiej odległości od Wiednia, jest ona bardzo popularna i w weekendy można spotkać na niej sporo turystów. 

Warto nadmienić, że Via ferrata Teufelbadstubensteig, to droga z długą historią, ponieważ już około 1800 roku powstała droga ułatwiająca dostęp do terenów łowieckich. W 1984 roku Via ferrata została udostępniona do ruchu turystycznego. W 2001 roku została wyremontowana, dzięki czemu dziś możemy z niej korzystać.

Z dalszej części wpisu dowiesz się: 

  • Jak przygotować się na przejście via ferraty Teufelsbadstubensteig,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,

Via ferrata Teufelsbadstubensteig — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Ferrata Teufelsbadstubensteig to relatywnie łatwy, wyceniony za B szlak, na którym spotkasz niewielkie trudności. Z tego powodu ferrata ta jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą spróbować swoich sił na żelaznych drogach. Jest również dobrym wyborem na wycieczkę z dziećmi i młodzieżą. 

Jeśli interesuje Cię skala trudności via ferrat, to możesz przeczytać o niej w tym wpisie. 

Czas przejścia via ferraty

Łączny czas przejścia via ferraty Teufelsbadstubensteig to +/- 4 godziny. W tym 1 godzinę zajmuje podejście z parkingu do początku ferraty. 1,5 godziny to czas przejścia ferraty, a 1,5 godziny zejście z ferraty do parkingu. 

Wystawa

Północna wystawa to sygnał, że na północnych zboczach mogą zalegać strome płaty niebezpiecznego, zlodowaciałego śniegu. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w okresie wiosennym i późno wiosennym.

Via ferrata Teufelsbadstubensteig — jaki sprzęt jest potrzebny?

Z uwagi na to, że teren, w którym poprowadzono ferratę, jest kruchy i sypki, należy pamiętać o tym, że występuje ryzyko spadających kamieni. Dlatego, aby bezpiecznie przejść via ferratę Teufelsbadstubensteig, bezwzględnie należy mieć na głowie kask, a po via ferracie poruszać się w zestawie ferratowym. W związku z tym uprząż i lonża są tu obowiązkowe.

Jak przygotować się na przejście via ferraty?

Teren, w którym przebiega via ferrata to teren górski. W związku z tym potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami, a także z ekspozycją. Podczas pokonywania via ferraty trzeba będzie przejść do góry metalową 20-metrową drabinką, a także przejść eksponowane odcinki nieubezpieczone liną poręczową. 

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę Teufelsbadstubensteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od maja do października, gdy panują najlepsze do jej przejścia warunki — brak śniegu, czy oblodzeń. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na północną wystawę, śnieg na szlaku utrzymuje się do późnej wiosny. Dlatego też, zanim wyruszysz na szlak, bezwzględnie zapoznaj się z aktualnie panującymi na nim warunkami! 

Gdzie spać wybierając się na ferraty w Hollental lub Rax?

Kamping Park’n’Camp w Reichenau an der Rax, Schronisko Weichtalhaus w Dolinie Hollental.

Opis Via ferraty Teufelsbadstubensteig

Podejście do via ferraty

Droga z parkingu do początku via ferraty zajmuje +/- 1 godzinę i jest jednocześnie niezłą rozgrzewką przed pokonaniem żelaznej drogi. Aby dotrzeć do początku Via ferraty Teufelsbadstubensteig, należy najpierw kierować się na szlak turystyczny Schonbrunnerweg, a następnie podążać za znakami na Hoyos — Teufalsbadstuben — AV — Gaislochsteig. Po drodze czekają na nas strome podejścia, pokonanie 160 schodów, a także spokojna wędrówka łagodnym szlakiem. Nagrodą za trud i wysiłek jest wejście do doliny Hollental i podziwianie jej piękna. Docieramy do skrzyżowania przy charakterystycznym głazie, przy którym skręcamy w lewo na czerwony szlak, który w kilka minut zaprowadzi nas do początku ferraty.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Więcej informacji na temat rejonu Hohe Wand i znajdujących się na jego terenie via ferrat znajdziesz w naszym autorskim przewodniku.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Opis przejścia Via ferraty Teufelsbadstubensteig

Via ferrata Teufelsbadstubensteig zaczyna się przyjemnym terenem ubezpieczonym stalową liną. Pokonując szlak, wspinamy się pierwsze 100 metrów i docieramy do metalowej drabinki, która zamontowana jest w stromym kominie. Po jej pokonaniu wkraczamy na stromy i kruchy teren, po czym podążamy ubezpieczoną drogą w kierunku uskoku skalnego. W jego pokonaniu pomocne są stalowe klamry, które wykorzystać można jako stopnie. Kolejny etap to trawers stromego i skalistego zbocza i wspięcie się drugą metalową drabinką, która oczywiście urozmaica pokonywanie via ferraty. Po pokonaniu wspomnianej drabinki szlak staje się jeszcze bardziej eksponowany. Dalsza wędrówka to przejścia zarówno po rumowiskach skalnych, jak i po trawiastych ścieżkach. Kolejny etap przejścia Via ferraty Teufelsbadstubensteig to wspięcie się skalnym kominkiem oraz żlebem, trawers nieubezpieczonego kotła skalnego oraz wspinaczka po skałach pokrytych luźnym i osypującym się spod nóg żwirem. Tu zalecamy zachować dodatkową ostrożność i poruszać się tak, aby nie zrzucać materiału skalnego na osoby idące za nami. 

Ostatni fragment ferraty stanowi wspinaczka wzdłuż 100-metrowej ściany, wyjście ze skalnego kotła i dotarcie do punktu widokowego, który jest ostatnim i bez wątpienia najbardziej malowniczym punktem na szlaku via ferraty. 

Opis zejścia z Via ferraty Teufelsbadstubensteig 

Z punktu widokowego zmierzamy w kierunku lasu, pokonujemy kilka metrów w górę i docieramy do ferraty Wachthuttelkammsteig, którą zejdziemy aż do parkingu. Zejście ferratą Wachthuttelkammsteig ułatwiają zamontowane na szlaku drabinki. 

Mapa poglądowa rejonu Hollental, na której zaznaczono via ferraty i parkingami

Pogoda w rejonie Hollental

Przeczytaj inne opisy via ferrat w rejonie Hollental i Hohe Wand:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top