Via ferrata Alpenverreinsteig w Hollental

TrudnośćB
Podejście1 h 15 min
Czas na ferracie2 h 30 min
Zejście 2 h
Wystawa N/W
Przewyższenie 650 m
Najlepszy okres V-IX
Sprzęt podstawowy

Via ferrata Alpenverreinsteig  znajduje się w austriackim Masywie górskim Rax i jest nazywana podwiedeńskim klasykiem ferratowym. Szlak Towarzystwa Alpejskiego, czyli ferrata Alpenverreinsteig to długa, jednak bardzo atrakcyjna żelazna droga. Podczas przejścia czekają na nas ciekawe urozmaicenia w postaci drabinek i metalowych platform, a ponadto spektakularne widoki na dolinę Hollental. Te rozpościerają się z punktu widokowego Hollentalaussicht. Dreszczyku emocji dodają mocno eksponowane odcinki, których pokonanie zdecydowanie wymaga obycia z górskimi wędrówkami i eksponowanym terenem. 

Warto wiedzieć, że historia powstania Via ferraty Alpenverreinsteig sięga roku 1910. Ścieżka była początkowo drogą dojściową do schroniska Ottohaus. Ciekawostką jest również fakt, że schronisko Ottohaus to miejsce pierwszej psychoanalizy Sigmunda Freuda.

Z dalszej części wpisu dowiesz się:

  • Jak przygotować się na przejście via ferraty Alpenverreinsteig,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,
  • Na co należy zwrócić uwagę planując pokonanie via ferraty Alpenverreinsteig.

Via ferrata Alpenverreinsteig — co warto wiedzieć?

Trudność via ferraty

Ferrata Alpenverreinsteig  to umiarkowanie trudny szlak, wyceniony za B. Podczas wędrówki nie są wymagane umiejętności wspinaczkowe, jednak na szlaku są miejsca, w których pewne poruszanie się w terenie górskim jest zdecydowanie przydatne. Z pewnością ważna jest także niewrażliwość na ekspozycję i wysokości.

Osoby początkujące, lubiące długie i wymagające szlaki będą zachwycone. Ferrata jest bardzo malownicza, im wyżej, tym piękniejsze widoki na dolinę Hollental. Dziki teren pozostawiony sam sobie od lat, alpejskie krajobrazy, ogrom skał dookoła i strome żleby, z całą pewnością pewno zrobią wrażenie!

Czas przejścia via ferraty 

Łączny czas przejścia via ferraty Alpenverreinsteig  to około 6 godzin. W tym 1 godzinę 15 minut zajmuje podejście z parkingu do początku ferraty. 2,5 godziny przejście ferraty i 2 godziny zejście z ferraty do parkingu. 

Wystawa

Północna wystawa to sygnał, że na północnych zboczach mogą zalegać strome płaty niebezpiecznego, zlodowaciałego śniegu. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w okresie wiosennym i późno wiosennym.

Via ferrata Alpenverreinsteig — jaki sprzęt jest potrzebny? 

Aby bezpiecznie przejść Via ferratę Alpenverreinsteig, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.

Jak przygotować się na przejście via ferraty? 

Teren, w którym przebiega via ferrata to teren górski. Dlatego też potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami i ekspozycją. Podczas pokonywania via ferraty trzeba będzie przejść po stromych, kilkunastometrowych drabinach, metalowych platformach, a także pokonać eksponowane odcinki nieubezpieczone liną poręczową. 

Warto zauważyć, że na via ferracie Alpenverreinsteig przewyższenie sięga około 650 m, w wyniku czego pokonujemy sporą różnicę wysokości. W związku z tym czeka nas duży wysiłek fizyczny, na który należy się przygotować.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferrate Alpenverreinsteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od maja do września. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na północną wystawę, śnieg na szlaku utrzymuje się do późnej wiosny. Dlatego też, zanim wyruszysz na szlak, bezwzględnie zapoznaj się z aktualnie panującymi na nim warunkami! 

Gdzie nocować wybierając się na via ferraty w rejonie Hollental?

Kamping Park’n’Camp w Reichenau an der Rax lub Schronisko Weichtalhaus w Dolinie Hollental to najlepsze miejsca niskobudżetowe w tym rejonie.

Opis Via ferraty Alpenverreinsteig

Podejście do Via ferraty Alpenverreinsteig

Droga z parkingu do początku via ferraty zajmuje około 1 godzinę 15 minut. Podczas wędrówki z pewnością solidnie rozgrzejemy mięśnie, gdyż po drodze czekają na nas strome podejścia, pokonanie 160 schodów, a także spokojna wędrówka łagodnym szlakiem. Nagrodą za trud i wysiłek jest wejście do doliny Hollental i podziwianie jej piękna. Aby dotrzeć do początku Via ferrty Alpenverreinsteig, należy najpierw kierować się na szlak turystyczny Schonbrunnerweg, a następnie podążać za znakami na Hoyos — Teufalsbadstuben — AV — Gaislochsteig. Po dotarciu do skrzyżowania szlaków żółtego z czerwonym kontynuujemy wędrówkę zgodnie z żółtymi znakami, aż do kolejnego skrzyżowania Teufelsbadstuben — Alpenverreinsteig — Gaislochsteig. Na kolejnym skrzyżowaniu wybieramy niebieski szlak, który kilka minut później zaprowadza nas na początek ferraty.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Szczegółowy opis via ferraty znajduje się w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Opis przejścia Via ferraty Alpenverreinsteig

Początek via ferraty Alpenverreinsteig to pokonanie kilku stromych drabin, przejście po eksponowanej platformie, wędrówka w kruchym terenie i momenty z dużą ekspozycją. Szlak jest dobrze ubezpieczony, jednak brak czułości na ekspozycję jest tu bardzo ważny! Kolejne etapy na szlaku to strome podejścia, przejścia po drabinkach, wędrówka po skalnych płytach oraz przejścia kamienistymi żlebami. Nagrodą za trud i wysiłek są przepiękne widoki na Piekielną Dolinę. Podczas wędrówki czekają na nas różne przeszkody np. żleb z dużą ilością rumoszu skalnego, połamanych pni i gałęzi. 

Z uwagi na fakt, że szlak jest długi, to nie brakuje na nim atrakcji. Jedną z nich jest niewielki wodospad, pod którym będziemy przechodzić. Kawałek za nim znajduje się miejsce, w którym można odpocząć: Elsa-Rast. Jest to jednocześnie skrzyżowanie się via ferraty Alpenverreinsteig z ferratą Gustav-Jahn-Steig.

Po odpoczynku znów czeka nas wejście po drabince, pokonanie eksponowanego terenu, wędrówka po mokrych i kruchych skałach, oraz ciekawe trawersy. Szlak via ferraty Alpenverreinsteig kończy się w momencie, kiedy docieramy do punktu widokowego Hollentalaussicht. 

Szczegółowy opis via ferraty znajduje się w naszym autorskim przewodniku: Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Opis zejścia z Via ferraty Alpenverreinsteig

Z punktu widokowego Hollentalaussicht zmierzamy w kierunku północnym i wędrujemy aż do rozwidlenia szlaków. Następnie kierujemy się zgodnie z czerwonymi znakami ku ferracie  Wachthuttelkammsteig, którą schodzimy do parkingu. Zejście ułatwiają zamontowane na szlaku drabinki. 

Mapa poglądowa rejonu Hollental, na której zaznaczono via ferraty i parkingami

Pogoda w rejonie Hollental

Sprawdź opisy innych ferrat w rejonie Hollental i pobliskim Hohe Wand

Via ferrata Hans von Haidsteig (C/D), Preinerwand, Austria

Via ferrata Teufelsbadstubensteig (B) w Hollental

Jedna z pierwszych via ferrat na świecie, czyli Alpenverreinsteig (B)

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top