Piccolo Dain – wspinanie wielowyciągowe w Arco

Wspinanie w ścianie Piccolo Dain, Droga Orrizzonti Dolomitici, Sarche, Włochy

Moja idea wspinania jest prosta – droga jest celem. Nie liczy się cyfra, tylko czas spędzony w skale. Czas spędzony z partnerem na stanowisku, czas podejścia i zejścia oraz to, co się dzieje podczas samego wspinania.

Śledź mnie na facebook

Ten sport pozwala mi się wyłączyć. Uczy skupienia, uważności, wiary we własne siły i możliwości oraz maksymalnego zaufania do partnera.

Całodzienny wspin na drodze, która ma kilka lub kilkanaście (są nawet drogi, co mają kilkadziesiąt) wyciągów jest świetnym treningiem mentalnym i sprawdzeniem własnych umiejętności oraz kondycji. Dla par, które żyją w związkach to również świetna opcja na poznanie siebie w stresujących i wymagających sytuacjach 😉

Kiedy myślę o wspinaniu „w Arco” a ściślej w rejonie jeziora Garda – od razu mam w głowie długie, wielowyciągowe wspinanie. Najwięcej tego wielkościanowego wspinu jest w Dolinie Sarche. Jadąc nią na trasie Arco – Sarche, co chwilę wyłaniają się nowe miejsca, przy których aż chce się zatrzymać. (Więcej o wspinaniu nad Gardą przeczytasz TUTAJ).

Tuż przed miejscowością Pietramurata jest jeden z najbardziej znanych rejonów sportowych – wielowyciągowych – Placche Zebrate – oferujący około 40 dróg (w większości ubezpieczonych) od 4c (np. Gino Gianna) do 7a o długości od 100 do UWAGA!!! 600 metrów (Oceano 7a ,A0 (5c)). Jest, w czym wybierać, a to tylko jeden „malutki” rejon.

Póki, co piliśmy kawę patrząc na ścianę Placche Zebrate, (bo to nie skałka, to góra). Jeszcze się tam nie wspinaliśmy, więc mamy dużo do nadrobienia. Za to podczas obozu wspinaczkowego w 2017 r. odwiedziliśmy inny rejon, który wydał nam się bardziej malowniczy. Drogi startują znad zapory na rzece, która ma piękny zielonkawy odcień.

Ścianę na Piccolo Dain zlustrowaliśmy wracając z via ferraty Rino Pisetta. Pisałam o niej TUTAJ. Na Piccolo Dain są poukrywane piękne, kilkuset metrowe drogi oraz wspomniana via ferrata Rino Pisetta. Kilka zdjęć poniżej. Pełna galeria TUTAJ.

Podejście z parkingu przy szkole zajmuje 10 minut, można iść na lekko i zabrać do plecaka tylko wodę, coś do jedzenia i buty. Drogi są ubezpieczone, potrzeba tylko kilka pętli, ekspresy i linę. No i oczywiście trochę zapasu sił. 10 wyciągów to spore wyzwanie.

3 drogi: Orizzonti Dolomitici , Moon Bears i Amazonia mają wspólny start, więc… była kolejka. Czekaliśmy ponad godzinę, żeby móc wystartować. A ponieważ 3 drogi startowały razem, na stanowiskach i dolnym trawersie musieliśmy czekać. Przy drugim stanowisku wszystkie drogi się rozdzielają. Dwoma zespołami wspinaliśmy się na drodze Orizzonti Dolomitici. Trzeci zespół pokonał drogę Moon Bears. Mieliśmy w planach jeszcze Amazonię, ale niestety była zajęta. W ścianie były tłumy! Nawet wyprzedził nas jeden zespół.

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

Obie drogi to piękna długa wspinaczka. Moon Bears jest nieco trudniejsza – ma dwa wyciągi za 6. Orizzonti Dolomitici dawało w kość szczególnie na dwóch końcowych wyciągach za 5 i 5+. Przejście zajęło nam sporo, tym bardziej, że czekaliśmy aż zespoły przed nami zwolnią ringi stanowiskowe.

Follow me - link do instagram

Zejście do samochodu zajmuje około pół godziny. Trzeba uważać, żeby nie zejść za nisko – na rozwidleniu ścieżek należy iść pod górę a nie jak się narzuca w dół. Wspinanie na Piccolo Dain było dla nas wspaniałą przygodą i niesamowitym przeżyciem. Razem z Darkiem wspinaliśmy się w zespole na długich drogach, ale w Tatrach. A tutaj w raju wspinaczkowym czekają na nas kolejne wyzwania do zrealizowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w tym roku.

Zarezerwuj wyjazd do Arco
Zarezerwuj wyjazd do Arco

Jeśli chcesz z nami jechać na wielowyciągi do Arco, to koniecznie zajrzyj TUTAJ. Jedziemy we wrześniu na obóz wspinaczkowy do Arco. Będziemy doskonalić techniki wspinaczkowe na drogach wielowyciągowych w Dolinie Sarche.

Przydatne linki:

TOPO rejonu znajdziesz na Bergsteigen.

Orrizzonti Dololmitici i Amazzonia >>>KLIK<<<

Moon Bears opis >>>KLIK<<< TOPO >>>KLIK<<<


Pozostałe wpisy dotyczące wspinania i via ferrat nad jeziorem Garda:

Dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda >>>KLIK<<<

Wspinanie nad jeziorem Garda >>>KLIK<<<

Via ferrata Monte Albano >>>KLIK<<<

Via ferrata Sentireo dei Contrabbandieri >>>KLIK<<<

Via ferrata Rino Pisetta nad jeziorem Toblino >>>KLIK<<<

Wspinanie w rejonie Corno di Bo >>>KLIK<<<

Inne rejony wspinaczkowe na świecie:

Sycylia – San Vito Lo Capo

Maroko – Wąwóz Todra

 Zainspirowałam Cię – daj lajka lub udostępnij ten wpis! Twoja rekomendacja jest dla mnie ważna.

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry