Via ferrata delle Aquile. Paganella. Jezioro Garda.

Panoramiczny most na ferracie "Paganella"

TrudnośćC/D (war.E/F)
Podejście15 min
Czas na ferracie2 h
Zejście20 min
WystawaS/E
Przewyższenie150 m
Najlepszy okresIII-X
Sprzętpodstawowy

Via Ferrata delle Aquile znajduje się w Parku Przyrody Adamello Brenta, na płaskowyżu Paganella i poprowadzona jest trawersami południowo-wschodniej ściany Cima la Pagnella. Chociaż nie leży w rejonie jeziora Garda, ale w jego bliskim sąsiedztwie, to zdecydowanie warto ją odwiedzić. Ferrata jest zarówno łatwo dostępna, jak i pięknie poprowadzona i wspaniale urozmaicona technicznie. Odważne trawersy, duża ekspozycja, przestrzeń oraz fantastyczne widoki to znak rozpoznawczy ferraty delle Aquile. Ponadto na ferracie zamontowane są dwa mosty linowe, dwie spiralne i luźno zawieszone drabinki — niezwykle ciekawe urozmaicenie. Ferrata delle Aquile podzielona jest na 9 odcinków i każdy z nich ma swoją nazwę. Poszczególne odcinki oznaczone są symbolami orła. Dodatkową atrakcją ferraty jest jej najtrudniejszy fragment wyceniony za E/F i oddany do użytku w 2019 roku. Krótki, jednak ekstremalnie trudny odcinek z linowym wahadłem dedykowany jest dla osób mających bardzo duże doświadczenie na via ferratach i radzących sobie w trudnym, mocno przewieszonym terenie. 

Warto wiedzieć, że ze względu na popularność tej ferraty zarówno w weekendy, jak i dni wolne od pracy odwiedza ją bardzo dużo osób. W związku z tym bywa tu tłoczno! 

Przygoda z ferratą rozpoczyna się na parkingu kolejki linowej ośrodka narciarskiego Paganella 2001, skąd kolejką wyjeżdżamy w pobliże szczytu Cima la Paganella. Parking jest bezpłatny dla osób, które korzystają z kolejki. Należy po bilet parkingowy podejść do kasy.

W dalszej części wpisu znajdziesz informacje o tym:

  • Jak przygotować się na przejście Via ferraty delle Aquile,
  • Jakie trudności i urozmaicenia spotkasz na szlaku,
  • Na co należy zwrócić uwagę planując pokonanie Via ferraty delle Aquile.

Via Ferrata delle Aquile— co warto wiedzieć?

Trudność ferraty 

Via Ferrata delle Aquile wyceniona jest za C/D, a w najtrudniejszym, opcjonalnym wariancie za E/F. Podczas przejścia koniecznie będzie pokonane wiszących mostków, przejście pionowych, długich odcinków, a także brak czułości na ekspozycję. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to możesz wybrać się na wyjazd na ferraty nad jeziorem Garda, który organizujemy w naszej Akademii Wspinania. 

Czas przejścia ferraty 

Łączny czas przejścia Via Ferraty delle Aquile to około 2,5 godziny. W tym 15 minut zajmuje podejście z parkingu do początku ferraty. 2 godziny przejście ferraty, natomiast zejście z ferraty do parkingu zajmuje 20 minut.

Wystawa 

Ferrata biegnie po południowo wschodniej ścianie Cima la Paganella.

Via Ferrata delle Aquile — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść Via Ferratę Signora delle Acque, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty. O tym, jaki sprzęt potrzebny jest na via ferraty, przeczytasz we wpisie: Sprzęt na via ferraty — co jest potrzebne?

Jak przygotować się na przejście via ferraty? 

Potrzebna jest kondycja fizyczna, siła rąk, odbycie z ekspozycją i brak lęku wysokości. Podczas przejścia via ferraty trzeba będzie zarówno pokonać kilka długich pionowych odcinków, jak i  wiszące i bujające się mostki rozciągnięte pomiędzy skałami. 

Kiedy najlepiej wybrać się na Via Ferratę delle Aquile? 

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od maja do października.

Opis Via Ferraty delle Aquile

Podejście do Via Ferraty delle Aquile

Droga z parkingu kolejki linowej do początku via ferraty zajmuje 45 minut. Najpierw z parkingu wyjeżdżamy kolejką w okolice schroniska Rifugio la Roda. Wyjazd podzielony jest na dwa etapy: kolejka gondolowa i czteroosobowa kanapa. Od schroniska, zgodnie ze znakami kierujemy się do początku ferraty. Najpierw maszerujemy w dół betonową drogą, a następnie szlakiem nr 602 idziemy do początku ferraty. Czas przejścia od schroniska to około 15 minut. 

Drugi wariant dotarcia do początku ferraty od schroniska to wędrówka najpierw ku wieżom transmisyjnym na szczycie La Roda, Następnie podążanie w dół za znakami Sentiero delle Aquile. Ścieżka ta jest ciekawsza i bardziej urozmaicona ze względu na dwa odcinki ubezpieczone liną poręczową, skalnego okna i jaskini. 

Opis przejścia Via Ferraty delle Aquile

Ferrata podzielona jest na 9 etapów. Każdy ma swoją nazwę i wyraźne oznaczenia. Na początku każdego etapu znajduje się przytwierdzony do skały symbol orła. 

1. Canalone Battisti to dość łatwy fragment ferraty prowadzący stromą ścieżką przy skale. Trudność tego odcinka wyceniona jest za A/B. Na tym etapie czekają na nas piękne widoki na ścianę, którą się poruszamy, trawers pod przewieszonymi skałami i zejścia uskokami. Na końcu docieramy do małej groty — Grotta dell Mistero.

Obserwuj climb2change na Instagramie

2. Antro de le Pegore, czyli drugi fragment ferraty, który rozpoczyna się od wejścia do groty. Na tym odcinku czekają na nas trudności wycenione za B/C. Będą to: trudniejszy uskok, którym trzeba zejść w dół oraz zwiększająca się ekspozycja. Na końcu do pokonania mamy eksponowany trawers biegnący poziomą półką skalną. 

Kup przewodnik z serii Najpiękniejsze ferraty.

3. La Traversata degli Angeli — trudny fragment via ferraty delle Aquile, wyceniany za C/D. Na tym odcinku czekają na nas eksponowane przejścia półką skalną + niesamowite widoki. Moment, gdzie ze względu na lekko przewieszającą się skałę przepięcie karabinków wymaga więcej siły. Trzeba będzie także pokonać dwa skalne uskoki o trudności C/D. 

4. Conca d’Oro długi na 250 metrów, jednak przyjemny i łatwy trawers, który wyprowadza do przełamania dużego skalnego filaru. Początek tego odcinka jest łatwy, wyceniony za A. Im dalej tym trudność się zwiększa, osiągając pod koniec wycenę B/C. 

5. Cengia Terlago — piękny i fotogeniczny odcinek ferraty, jednak wyposażony w mniejsze stopnie, niż wcześniejsze fragmenty via ferraty delle Aquile. Podczas przemierzania kolejnych metrów najpierw ujrzymy samotnie stojącą turnię, a następnie dwa czterolinowe, wiszące mosty, które do owej turni prowadzą. Maksymalne trudności na tym odcinku to B/C. Na jego końcu docieramy do pierwszego mostu linowego. 

Najtrudniejszy etap ferraty delle Aquile

6. Ponti del Cielo — to etap, w którym najpierw przechodzimy przez 15-metrowy most, a następnie przy pomocy klamer wspinamy się w górę i stajemy przed dwiema możliwościami: 

  1. Czyli wariant klasyczny tej ferraty: 10-metrowy trawers i wejście na filar przecięty pionowymi rysami. Na końcu wspięcie się 20 m (wycena za C). 
  2. Najtrudniejszy, ekstremalny wariant wyceniony za E/F. Tylko dla doświadczonych osób! Najpierw wspinamy się 5 metrów wprost do góry i stajemy na małej półce skalnej. Po lewej stronie pojawia się stalowa lina. Na jej końcu znajduje się stalowy, przymocowany na stałe karabinek. Wpinamy się do niego i wykonujemy wahadło w lewo — długość 8 metrów. Następnie pionową i gładką, a pod koniec lekko przewieszoną płytą wspinamy się 15 metrów w górę. Fragment ten wyceniony jest za E, a w przewieszeniu E/F. Jest to trudny i bardzo siłowy odcinek, z bardzo małymi stopniami. Tu mogą przydać się buty wspinaczkowe! 

Ważne: po wypięciu lonży ze stalowej liny, nie ma już możliwości powrotu do drogi normalnej! 

Po wyjściu w górę wariant 2 łączy się z wariantem 1. 2 metry pod szczytem turni znajduje się ławka z pięknym widokiem. Warto zrobić tu odpoczynek oraz zdjęcia. Widoki na dolinę rzeki Sarca i okolice Trento są piękne! 

7. Dos de la Mareda — to etap, podczas którego pokonamy drugi z wiszących mostków linowych na ferracie. Mostek jest dłuższy, jednak równie łatwy i stabilny. Warto jednak wiedzieć, że jest mocno eksponowany i obfituje w przepiękne widoki! Jeśli ktoś ma obawy, to most można ominąć, schodząc na przełączkę wąskim, ubezpieczonym filarkiem. Na końcu tego etapu znajduje się książka przejść.

Końcowe etapy ferraty

8. Przedostatni etap via ferraty delle Aquile. O tym, w jaki sposób chcemy dotrzeć do końca ferraty, zależy od nas, ponieważ do wyboru mamy dwa warianty. 

  1. Wariant Spigolo del Vento prowadzący najpierw wysokim filarem — trudność B/C, a pod koniec A/B. Na końcu docieramy do stalowego symbolu orła. 
  2. Variante Estrema – Il volo dell’Aquila — to wariant zarówno ciekawy i ekscytujący, jak i wymagający dość odwagi, ponieważ do pokonania będą dwie pionowe, spiralne, wolno wiszące drabinki, wycenione za B/C. Niezwykle interesujące i nietypowe udogodnienie na ferracie. Pierwsza ma 25 metrów wysokości. Podczas wspinaczki w ekspozycji wykonamy 4 pełne obroty wokół własnej osi. Po wyjściu z drabinki wchodzimy na platformę odpoczynkową, z której krótkim trawersem podążamy w stronę drugiej spiralnej drabinki. Ta ma wysokość 15 metrów i podobnie jak pierwsza dostarcza wielu wrażeń. Po wyjściu z niej wchodzimy na platformę odpoczynkową, a następnie wchodzimy na kant, którym wspinamy się w górę — trudność C/D. Na końcu wchodzimy na małą skalną platformę, a następnie na krótki mostek linowy. Ostatni etap tego odcinka to wspinaczka za B i dotarcie do stalowego symbolu orła. 

9. Benvenuti nel Trono dell’Aquila — tu znajduje się napis kończący ferratę i stalowy symbol orła. 

Opis zejścia z Via Ferraty delle Aquile

Od stalowego symbolu orła schodzimy w kierunku schroniska Rifugio la Roda. Najpierw ścieżką wijącą się wśród kosodrzewiny, a następnie szlakiem nr 602. Po dotarciu do stacji kolejki linowej zjeżdżamy w dół na parking.

Mapa rejonu jeziora Garda z zaznaczonymi via ferratami

Pogoda

Zobacz także inne artykuły o via ferratach:

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top