Jakie buty wspinaczkowe kupić? Porady dla początkujących

Jakie buty do wspinania kupić. Porady dla początkujacych

Jakie buty do wspinania mam wybrać? Czy możesz polecić, jakie buty dla początkujących? Jakie buty wspinaczkowe kupić na początek? Na te pytania odpowiadam najczęściej. To dobrze, bo umówmy się, że jeśli chcesz się wspinać, pierwsze, co musisz zrobić, to kupić buty wspinaczkowe. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia skalnego wojownika. Niejednokrotnie to właśnie od nich zależy powodzenie podczas wspinania się i to zarówno podczas treningów na ściance, jak i podczas wspinania w skałach.

Model buta, który dla jednego wspinacza będzie strzałem w dziesiątkę, dla drugiego może okazać się zupełnym niewypałem. Zaawansowani wspinacze mają swoje ulubione i sprawdzone w boju modele, które są konstrukcyjnie dobrze dobrane do budowy stóp. Wspinacze ci, przesiadając się na inny model doskonale wiedzą, czego potrzebują i jakimi parametrami kierować się przy zakupie.

Osoby początkujące po pierwsze nie mają tak dużych technicznych i konstrukcyjnych potrzeb, a po drugie często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia do wspinania. W dzisiejszym artykule mam dla Ciebie kilka wskazówek, które przydadzą się podczas wybierania butów wspinaczkowych dla początkujących.

JAKIE SĄ BUTY WSPINACZKOWE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Na grupach na Facebooku pełno niejasnych informacji, poleceń i rozbieżności. Co do zasady każdy poleca to, czego sam używa, ale nie zawsze będzie to dla Ciebie dobre. Nie ułatwia sprawy fakt, że wchodząc do sklepu ze sprzętem wspinaczkowym, można dostać oczopląsu od ilości, typów i modeli butów. Także od towarzyszących im cen! W sklepach internetowych jest podobnie.

Poszczególne modele butów wspinaczkowych różnią się między sobą konstrukcją, tworzywem, z której wykonana jest cholewka i zastosowanym w podeszwie rodzajem gumy. Jedne buty są bardziej miękkie, inne bardziej twarde. Jedne proste, inne mniej lub bardziej wygięte do środka. Więcej o tym za chwilę.

CZY WARTO KUPOWAĆ DROGIE BUTY DO WSPINANIA?

Buty wspinaczkowe potrafią duuużo kosztować…. To tak jak z samochodami. Konstrukcyjnie prosty i wykonany z podstawowych materiałów będzie tani, a nafaszerowany różnymi pomocniczymi systemami i z topowych materiałów – drogi.

Czy jest sens wydawać masę pieniędzy na początku swojej przygody ze wspinaczką? Czy jeśli zapisaliście się na kurs wspinaczki, musicie od razu kupować buty z najwyższej półki cenowej?

Zdecydowanie nie! Kupowanie topowych modeli butów wspinaczkowych, kiedy stawiasz pierwsze kroki we wspinaczce, mija się z celem.

Wyobraź sobie, że zapisujesz się na kurs prawa jazdy i od razu wsiadasz do bolidu F1. Czy jest sens? Nie. Najpierw trzeba nauczyć się jazdy podstawowym, przyjaznym do nauki jazdy samochodem. Tak samo jest z butami wspinaczkowymi.

Obserwuj climb2change na Instagramie

RÓŻNICE POMIĘDZY BUTAMI WSPINACZKOWYMI DLA POCZĄTKUJĄCYCH A BUTAMI WSPINACZKOWYMI DLA ZAAWANSOWANYCH

Każda firma produkująca buty wspinaczkowe ma w swojej ofercie modele dla początkujących. Najczęściej są to proste konstrukcyjnie, wygodne buty wspinaczkowe, w których wspinanie będzie dla przyjemnością, a nie katorgą.

To, że buty są konstrukcyjnie proste, nie znaczy, że nie można w nich zrobić trudnej drogi wspinaczkowej. Oznacza to tylko tyle, że są pewne konstrukcyjne różnice pomiędzy modelami, na przykład:

 • Podeszwa buta wspinaczkowego dla początkujących jest zwykle prosta, a nie asymetryczna. Ta druga daje przeniesienie całego ciężaru ciała na duży palec u stopy.
 • W modelu dla początkujących czubki są nieco bardziej okrągłe – nie tak agresywne jak w modelach dla osób zaawansowanych. Agresywne czubki to te mocno zaostrzone. Umożliwiają stawanie na mikro krawądkach i w małych, płytkich dziurkach.
 • Buty dla początkujących mają inaczej wyprofilowaną piętę. Osoby początkujące raczej nie będą haczyć pięty podczas wspinania.
 • W zależności od producenta może być zastosowana inna, tańsza guma do podeszwy, ale nie jest to regułą.
 • Buty dla zaawansowanych mogą mieć bardziej obudowany gumą przód buta.

Te wszystkie cechy buta, i nie tylko te, mają wpływ na to, dla kogo jest but, na jakie drogi się nadaje, ile kosztuje i co najważniejsze, czy jest wygodny. Choć wygoda buta do wspinania jest pojęciem względnym.

Przykład butów wspinaczkowych dla osób początkujących
Simond Rock + to przykład butów wspinaczkowych dla osób początkujących – mają dość prostą konstrukcję.
Przykład butów wspinaczkowych dla osób zaawansowanych
La Sportiva Testarosa to przykład butów wspinaczkowych dla osób zaawansowanych- mają asymetryczną podeszwę, agresywne przody — mocno zaostrzone czubki.

JAK MIERZYĆ BUTY WSPINACZKOWE

Jak znaleźć i wybrać idealne buty wspinaczkowe? Przez idealne rozumiem takie, w których będzie Ci się przyjemnie wspinać. Nie znaczy to, że na początku nie będzie boleć. Buty wspinaczkowe muszą być dopasowane i przylegające do stopy, a stopa musi się do takiego rodzaju obuwia przyzwyczaić. Jednak, szczególnie na początku, but wspinaczkowy ma być wygodny na tyle, żebyś mógł swobodnie się w nim wspinać. Nie za ciasny, nie za duży – taki w sam raz. Na mniejsze buty przyjdzie czas.

KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD DOTYCZĄCYCH MIERZENIA BUTÓW WSPINACZKOWYCH

 1. Kupuj buty w sklepach stacjonarnych, po uprzednim zmierzeniu buta, nie rób tego w ciemno!
 2. Poproś sprzedawcę w sklepie o prezentację butów wspinaczkowych dla początkujących.
 3. Zapytaj sprzedawcy, które modele przeznaczone są dla wąskiej, a które dla szerokiej stopy. Wybierz odpowiednie modele przeznaczone dla budowy waszej stopy.
 4. Weź kilka par butów wspinaczkowych od różnych producentów i przymierz wszystkie. Producenci stosują różną rozmiarówkę. Część producentów fabrycznie pomniejsza buty – wtedy kupuje się buty w codziennym rozmiarze. Inni producenci mają normalną rozmiarówkę i trzeba samemu dobrać sobie odpowiednio mniejszy rozmiar. Kieruj się wewnętrzną długością buta.
 5. Rozmiar buta dobierz tak, aby był lekko ciasny. Duży palec u stopy powinien być lekko zgięty, pięta wypełniona, a cholewka ciasno okalać całą stopę. But rozciągnie się w długości, ale tylko o około pół rozmiaru.
 6. Przymierz zarówno modele wiązane, jak i na rzepy. Wiązane buty wspinaczkowe lepiej dopasujecie do stopy, a modele na rzepy można łatwiej i szybciej założyć i zdjąć. Kieruj się intuicją i wygodą.
 7. Sprawdź założony i zasznurowany, bądź zapięty na rzepy but, stając na jego czubku, na specjalnie wyznaczonych do tego celu stopniach (zapytaj sprzedawcę). W dobrze dobranym rozmiarze stopa nie może się przesuwać, okręcać, a czubek buta nie może podwijać się do góry.
 8. Buty będą ciasne i niewygodne, wybierz te, które spełniają powyższe kryteria i wydają się najbardziej odpowiednie. Buty wspinaczkowe lekko się rozbiją, a stopa przyzwyczai się do tego nietypowego obuwia.

Jakie buty wspinaczkowe kupić – podsumowanie

Pamiętaj, że będziesz wspinać się kilka-kilkanaście minut a w czasie przerw będziesz zdejmować buty. Z czasem, jak będziesz się coraz więcej wspinać, to zauważysz, że Twoje buty stają się bardziej wygodne, nieco luźniejsze. Podsumowując, buty wspinaczkowe dla początkujących nie muszą być drogie i z najwyższej półki. Mają być wygodne, (ale nie tak, jak trampki) i mają mieć prostą konstrukcję. W miarę jak Twoja wiedza i technika wspinaczkowa będzie wzrastać, buty, które do tej pory Ci służyły, przestaną wystarczać. Wtedy przyjdzie czas na inny, bardziej zaawansowany model. Wtedy też będziesz wiedzieć, czego oczekujesz od butów wspinaczkowych i jakimi parametrami się kierować przy kolejnym zakupie. Ale, jak to się mówi, dobry pilot poleci nawet na drzwiach od stodoły J


Zainspirowałem Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Więcej porad o sprzęcie do wspinaczki znajdziesz w poniższych artykułach:

Zapisz się na kurs skałowy

UDOSTĘPNIJ


6 thoughts on “Jakie buty wspinaczkowe kupić? Porady dla początkujących”

 1. Dzięki za fachowy artykuł Panie Dariuszu. Kilka tygodni temu wybrałem właśnie buty od Scarpy, model origin, i tak jak Pan pisał , nie każdemu te co nam samym będą też pasowały, a i opinii jest multum. Co do wygody to leżą na stopach jak wczasowicze na plaży 😉 , a rozmiarówka o 2 numery wyższa(!) niż tzw. buty miejskie. Stestowałem w terenie już trochę i jest cacy. Także co do wyboru, to również zachęcam do kierowania się głównie własną intuicją, i radami Pana Dariusza 😉 Pozdrawiam.

  1. Wybrałeś dobrego producenta. Scarpa robi porządne buty. Mimo tego, że Origin jest modelem dla początkujących wspinaczy, przypuszczam że drogi o trudnościach VI.1 – VI.2 nie będą stanowiły dla niego problemu 🙂 Pozdrowienia!

   1. O, to tymbardziej się ciesze.Myślałem że do V max. Także dzięki za info 😉 I oczywiście Scarpa to Scarpa, model Nitro w gòrach
    miażdży hehe.Pozdrawiam ròwnież!?

 2. Ja jestem fanem firmy Ocun i La Ssportiva. Te pierwsze są tańsze i nie wiele odbiegają od drugich poziomem 🙂 I prawdą jest to co w artykule, zaawansowane agresywne buty na pierwszy raz są bardzo bolesne. Ja polecam wybrać najpierw bardziej normalne, dopasowane ale nie ciasne. Później faktycznie można mysleć o czymś mniejszym i bardziej wyprofilownaym: ) Świetny artykuł, dobry poradnik – w necie nie ma tego za dużo. 🙂 Pozdrawiam Piotr

 3. Pingback: Jaki kurs wspinaczki wybrać? Jakie są rodzaje kursów wspinaczki? • kurs skałkowy wspinaczki Via Ferrata

 4. Pingback: Czy wspinanie to drogi sport? • kurs skałkowy wspinaczki Via Ferrata

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top