Top 5 książek górskich, które warto przeczytać

TOP 5 górskiach książek

TOP 5 książek górskich, to bardzo okrojona wersja naszej biblioteczki. Każdy góromaniak ma swoje ulubione książki o górach. Ja również. Poza przewodnikami wspinaczkowymi i górskimi, które chcąc nie chcąc należą do naszych ulubionych pozycji, na naszych półkach znajduje się kilkadziesiąt opowiadań, historii i kronik górskich, napisanych przez różnych autorów. Są różne – lepsze, gorsze, napisane w pięknym stylu, trochę naciągane. Ale łączy je jedno — miłość do gór.

Nasze top 5 książek górskich

Ciężko wybrać najlepsze książki, bo każdy inaczej pojmuje słowo najlepsze. Dlatego postanowiłam wrzucić 5 książek, które w pewien sposób wpłynęły na Darka i moje postrzeganie gór oraz kształt naszego „górskiego charakteru”. Dlaczego wypowiadam się za Darka? Dlatego, że razem prowadziliśmy live z cyklu #jestwarun, na którym opowiadaliśmy o tych książkach. Nawet było ich więcej, ale w tym artykule wrzucam nasze perełki, czyli TOP 5 książek górskich. Trzy pierwsze pozycje to polecenia od Darka, chociaż na mnie również zrobiły ogromne wrażenie i dałabym je w tym zestawieniu, a dwie ostatnie ode mnie.

Dotknięcie Pustki – Joe Simpson

Książka jest relacją z wyprawy w 1985 roku w masyw Cordillera Huayhuash w Andach Peruwiańskich. Podczas ekspedycji autor książki, czyli Joe Simpson wraz z Simonem Yates podejmują próbę pierwszego zdobycia zachodniej ściany Siula Grande. Bohaterowie zdobywają szczyt. Niestety w trakcie zejścia załamuje się pogoda. Wspinacze mylą drogi, Joe łamie nogę i wpada do szczeliny lodowej. Wtedy zaczyna się jego walka o przetrwanie.

Książka jest pełna emocji obu bohaterów. Jest tu i rozpacz i radość. Tragedia i zwycięstwo. Jest pokazana przyjaźń i braterstwo liny. Opowieść jest przede wszystkim o niesamowitej walce człowieka o życie. Jest napisana w tak przejmujący sposób, że czytając ją, odczuwa się emocje bohatera. Pewnie to jeden z powodów, dla którego otrzymała w 1988 roku nagrodę Boardman Tasker.

Obserwuj climb2change na Facebooku

K2 Triumf i tragedia – Jim Curran

Autor, Jim Curran był naocznym świadkiem wydarzeń, które miały miejsce latem 1986 r. Podczas zdobywania szczytu drugiej co do wysokości góry świata, doszło do jednej z największych tragedii w historii wspinaczki wysokogórskiej. Między 21 czerwca a 10 sierpnia w wyniku wyjątkowo złych warunków pogodowych, góra zabrała 13 alpinistów, w tym troje Polaków.

Książka zaczyna się dość nudno. Jednak w miarę rozwoju sytuacji pojawia się tu wiele dramatycznych i przejmujących opisów sytuacji. Czytając ją, ma się wrażenie, że jest się w bazie pod K2, i bierze się udział w tych wydarzeniach. Dodatkowo w książce poświęca się sporo miejsca osiągnięciom Polaków w tym czasie.

Polacy na K2 w 1986 roku

 • 23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwszy Polak i pierwsza kobieta na świecie stanęła na jednym z najbardziej niebezpiecznych szczytów Ziemi – K2.
 • 8 lipca Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski wytyczyli nową drogę – „Polish line”. Zdobyli wierzchołek środkiem południowej ściany. Dotychczas w całości tej drogi nikt nie powtórzył. Podczas zejścia Piotrowski stracił raki i spadł z drogi, ponosząc śmierć. Wyprawa, całe wejście i wypadek są opisane w książce Kukuczki „Mój Pionowy Świat”.
 • 3 sierpnia Wojciech Wróż razem z Przemysławem Piaseckim i Peterem Bozikiem zdobywają K2 bez tlenu. Pokonują południowo-zachodni filar drogą „Magic Line”. Podczas zejścia na górnych stokach Żebra Abruzzów ginie Wróż.
 • 10 sierpnia, 8500 m osiągnęła Dobrosława Miodowicz-Wolf – Mrówka. W trakcie wspinaczki nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Polka pomagała innym alpinistom podczas odwrotu, sama jednak zmarła z wyczerpania na linach poręczowych.

Wszystko za Everest – Jon Krakauer

Książka napisana przez uczestnika komercyjnej wyprawy na Everest, Jona Krakauera, w 1996 r. Autor wyruszył na Everest na zlecenie magazynu Outside i wziął udział w wyprawie Roberta Halla – właściciela jednej z agencji. Jego grupa, jako jedna z kilku została uwięziona na zboczach Czomolungmy przez gwałtowną burzę.

Krakauer dotarł na wierzchołek i zszedł z niego, jednak 4 jego towarzyszy, w tym przewodnik, straciło życie. Wśród innych wypraw, które w tym samym czasie robiły atak szczytowy również były ofiary śmiertelne.

Krakauer ma bardzo obrazowy sposób pisania. Książkę czyta się bardzo lekko. Można poczuć to, co się działo w obozie, zobaczyć, jak funkcjonuje się podczas takiej komercyjnej wyprawy, niemal poczuć wejście na szczyt. Jednocześnie to książka opisująca tragedie, jakie miały miejsce i decyzje pełne chęci zdobycia szczytu za wszelką cenę… Pozycja swojego czasu dość kontrowersyjna w górskim świecie.

Krakauer to amerykański alpinista, pisarz i dziennikarz. Za „Wszystko za Everest” Jon Krakauer został doceniony nominacją do Nagrody Pulitzera. Na podstawie książki i wydarzeń powstał film.

Zapisz się na kurs skałowy

 

TUTAJ znajdziesz TOP 15 filmów górskich.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Obserwuj climb2change na Instagramie

Trylogia tatrzańśka – Wawrzyniec Żuławski

Zbiór opowiadań Wawrzyńca Żuławskiego. To książka o „polskim podwórku” wspinaczkowym i górskim. Autor opisuje swoje doświadczenia oraz opowiada historie, które miały miejsce w Tatrach.

W pierwszej części opowiadań „Sygnały ze skalnych ścian” znajdują się relacje z akcji ratowniczych, w których autor brał udział.

Druga część „Tragedie tatrzańskie” poświęcona jest najgłośniejszym wypadkom z okresu przedwojennej eksploracji Tatr. Znajdują się tu opisy śmierci Klimka Bachledy na Małym Jaworowym, tajemniczy,  przez wiele lat niewyjaśniony zgon Kaszniców i Wasserbergera w Dolinie Jaworowej. Dramatyczne wydarzenia w Żlebie Drege’a, ścianie Ganku, na Zamarłej Turni i inne, które stały się już legendą.

Ostatnia, trzecia część „Skalne lato” to niedokończone wspomnienia autora z roku 1935, kiedy zaczął odnosić największe górskie sukcesy.

Tę książkę polecam miłośnikom Tatr oraz wszystkim osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z tymi górami. Czytając ją, przenosiłam się w Tatry i miejsca, o których pisał Żuławski. Jednocześnie poczułam potęgę gór i nabrałam pokory przed nimi, zanim zaczęłam je eksplorować.

Przesunąć horyzont – Martyna Wojciechowska

„Nie możesz myśleć tylko o tym, że następnego dnia trzeba wstać i ćwiczyć, żeby dojść do jakiejś tam formy. Musisz spojrzeć na tyle daleko, żeby dojście do formy było tylko nic nieznaczącym etapem, bo prawdziwy cel leży znacznie dalej. A w zasadzie — wyżej…” To cytat, który obrazuje to, o czym jest książka Martyny Wojciechowskiej „Przesunąć Horyzont”.

Mimo że nie ma tu pięknego języka, jakości na miarę Nobla, to mamy wspaniałą historię kobiety, która wykazała ogrom determinacji i przesunęła wiele granic w głowie. Książka jest zapisem walki ze swoimi słabościami oraz walki o spełnienie marzeń. Symboliczne przesunięcie horyzontu pozwala Martynie pozbierać się po wypadku, po którym niejeden człowiek poddałby się pod naciskiem smutku, żalu i poczucia winy. To książka pełna motywacji, dobrej energii, po przeczytaniu której każdy jest przekonany, że #niemożliwenieistnieje

Tak wygląda mój TOP 5 książek górskich. Jestem ciekawa Twoich ulubionych, górskich pozycji. Daj znać w komentarzu, która górska książka wywarła na Tobie największe wrażenie i dlaczego?


Zainspirowałam Cię? Daj lajka, inspiruj dalej! Twoja rekomendacja jest dla mnie bardzo ważna!

Przeczytaj więcej artykułów dotyczących wspinaczki:

Filmy o górach — 15 produkcji, które warto obejrzećórskich

Jaki sprzęt jest potrzebny na via ferraty?

8 najczęstszych obaw początkującego wspinacza

Ścianka wspinaczkowa — wszystko, co musisz wiedzieć, idąc na zajęcia!

UDOSTĘPNIJ


2 thoughts on “Top 5 książek górskich, które warto przeczytać”

 1. hej hej, ciekawe pozycje nie znam wszystkich, może nadrobię ;p, dotknięcie pustki, wszystko za everest, znam te historię, ale książki zapewne lepiej to przedstawiają, jak zwykle.

  A z mojej strony muszę po prostu muszę podać tytuły i autorów

  1. – Miejsce przy stole – Andrzej Wilczkowski. MUSOWO!
  2. – Konstanty Stecki – Tatry na co dzień – Arcy ciekawa, raczej mało znana postać w ogóle. kilka ksiązek napisał ów Pan
  3. – Gaston Rebuffat – Opowieści z Chamonix.
  4. – Aleksander Lwow – Zwyciężyć znaczy przeżyć. i ten sam tytuł tylko z dopiskiem – 20 lat później,

  Komin pokutników p. Długosza, Moje góry p. Bonattiego ..to chyba każdy zna no nie?

  Dla tych co nie znaju, to podane przeze mnie tytuły raczej przedstawiają starsze pokolenie, starsze historie, i starsze zwyczaje.. zresztą język i treść mówią same za siebie!

  Pozdrowienia i jak to się zwykło mówić, ciekawej lektury.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top