Kościelec jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów po polskiej stronie Tatr. Jego niezwykła piramidalna sylwetka zdecydowanie przykuwa uwagę wszystkich, którzy odwiedzają Halę Gąsienicową, dlatego nie da się pomylić go z żadnym innym wierzchołkiem, należącym do Tatr Wysokich. W literaturze i w społeczności górskiej nazywany jest polskim Matterhornem z uwagi na podobieństwo do tego spektakularnego alpejskiego szczytu. Z Kościelca roztacza się niesamowity widok na legendarną Orlą Perć i pobliskie stawy, dlatego góra ta jest bardzo popularnym celem turystycznych wycieczek, zarówno latem, jak i zimą. O tym jak wygląda zimowy szlak na Kościelec oraz jak się przygotować do jego przejścia przeczytasz w tym wpisie.
Czy trasa na Kościelec jest trudna i niebezpieczna?
Warto podkreślić, że szlak na Kościelec jest trudny i wymaga wcześniejszych przygotowań, odpowiedniego sprzętu i konkretnych umiejętności poruszania się w wysokogórskim eksponowanym terenie zimą, dlatego jest to szlak dla osób średniozaawansowanych. Niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku – od zagrożenia lawinowego przez trudny, eksponowany teren.
Jeśli chcesz przygotować się do samodzielnego zdobycia Kościelca zimą, najpierw wybierz się na kurs turystyki wysokogórskiej lub turystyki tatrzańskiej w naszej Akademii Wspinania climb2change.
Jeśli nie masz doświadczenia w zdobywaniu Tatr zimą, sprawdź nasze propozycje, gdzie możesz się wybrać na bezpieczne zimowe wycieczki dla początkujących: Tatry zimą dla początkujących. 5 szlaków, na które warto się wybrać.
Czy zimowe wejście na Kościelec jest dla każdego?
Dla kogo jest zimowy szlak na Kościelec?
Zimowe wejście na Kościelec to szlak dla zaawansowanych górskich turystów z dobrą kondycją fizyczną. Wymaga on wcześniejszego przygotowania, górskiego doświadczenia i umiejętności poruszania się po stromym terenie w warunkach zimowych. Mocno eksponowany charakter szlaku sprawia, że zimowa trasa na Kościelec należy do trudnych. Zdecydowanie więc jest to zimowy szlak tylko dla osób doświadczonych. Odradzamy wycieczkę na Kościelec jako pierwszą zimową wycieczkę w Tatry.
Jakie są trudności na szlaku?
Z uwagi na strzelistą sylwetkę Kościelca, płytowy charakter skał oraz położenie góry, główne trudności techniczne trasy zimą to:
- strome, pionowe podejścia do góry, zarówno od Czarnego Stawu Gąsienicowego, jak i przełęczy Karb
- duża ekspozycja już od początku podejścia znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
- częste oblodzenie, śliskie i mokre skały
Jak się przygotować, aby stanąć na wierzchołku Kościelca?
Aby bezpiecznie stanąć na wierzchołku Kościelca konieczne jest doświadczenie, związane z poruszaniem się w eksponowanym terenie wysokogórskim, umiejętności: poruszania się w rakach i hamowania czekanem, a także znajomość podstaw lawinowego ABC. Przyda się również górska kondycja, gdyż trasa jest dość długa, a w warunkach zimowych staje się wymagająca. W naszym artykule możesz przeczytać więcej, o czym jeszcze pamiętać, gdy idziesz w góry zimą.
Jaki termin jest idealny, aby wybrać się zimą na Kościelec?
Idealny moment, aby wybrać się na Kościelec zimą jest wtedy, gdy pokrywa śnieżna jest mocno związana, a pogoda była stabilna kilku dni przed planowaną wycieczką. W takich warunkach używanie raków będzie dawało poczucie bezpieczeństwa, a każdy krok będzie pewny. Najlepiej wybrać się w mroźny, ale bezwietrzny dzień, kiedy pogoda jest stabilna.
Nie polecamy wycieczki wtedy, gdy Kościelec jest częściowo pokryty śniegiem, a częściowo skały są odsłonięte i pokryte lodem. Łatwo wtedy o poślizg. Równocześnie nie polecamy wycieczki zaraz po świeżych opadach śniegu – śnieg jest wtedy sypki jak piasek i raki będą się również ślizgać.
Jeśli planujesz wybrać się zimą na Kościelec w słoneczny dzień – pamiętaj, że koło południa śnieg zacznie się topić i będzie trudniej schodzić w dół, bo raki będą się ślizgać. W takim wypadku zaplanuj wycieczkę z optymalnym zakresem godzinowym.

Jakie są najczęstsze zagrożenia zimą na Kościelcu?
Lawiny:
Zagrożenie lawinowe na trasie jest w kilku miejscach. Pierwsze z nich znajduje się na niebieskim szlaku, który prowadzi od schroniska PTTK Murowaniec do Czarnego Stawu Gąsienicowego. To tu w lawinie, która zeszła ze wschodnich ścian Małego Kościelca zginął Mieczysław Karłowicz. Bliska obecność schroniska może uśpić czujność, dlatego przed wyruszeniem tą trasą koniecznie sprawdź warunki. W razie dużego zagrożenia lawinowego, wyznacza się tyczkami zimowy wariant szlaku nad Czarny Staw Gąsienicowy, biegnący niżej, wzdłuż biegu Czarnego Potoku Gąsienicowego, wypływającego oczywiście ze Stawu. Kolejne zagrożone lawinowo miejsce to Żleb Zaruskiego. Żleb ten opada spod wschodniej ściany Kościelca na brzeg Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jest stromy i niemalże pionowy.
Aby przygotować się do zimowej wycieczki priorytetowe jest sprawdzenie komunikatu lawinowego, który codziennie publikowany jest na stronie TOPR. Ważne, aby sprawdzić nie tylko stopień lawinowy w dniu, kiedy planujemy wyruszyć, ale i prześledzić historię komunikatów lawinowych sprzed kilku dni. Pozwoli to lepiej przygotować się do zimowego wyjścia w góry wysokie i zminimalizować ryzyko.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lawinach, przeczytaj nasz artykuł: Lawiny w górach — co trzeba o nich wiedzieć?
Jeśli czujesz, że chcesz się bardziej przygotować do zimowego wyjścia w Tatry, sprawdź kursy turystyki wysokogórskiej lub turystyki tatrzańskiej w Akademii Wspinania climb2change, na których zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu planowania wycieczek, obsługi raków, czekana oraz lawinowego ABC. Są one niezbędne, aby bezpiecznie wejść zimą na Kościelec.
Warunki pogodowe:
Bądź przygotowany na nagłe zmiany pogody, ograniczoną widoczność, mróz, porywisty wiatr, padający śnieg czy nawet zamieć śnieżną.
Techniczne trudności:
Szlak na Kościelec zimą jest trasą trudną, gdyż znajdziesz na niej strome, eksponowane podejścia, wąskie przejścia i oblodzone fragmenty. Z tego względu kluczowe jest, aby przed wyjściem na szlak sprawdzić jeszcze raz prognozę pogody i przygotować plan awaryjny.
Uwaga! Zimowe warianty szlaków prowadzą inną trasą niż letnie, dlatego jeśli nie znasz przebiegu zimowego szlaku – nie idź ścieżką, która jest wydeptana przez poprzedników, bo nie wiesz, czy prowadzi prawidłową zimową trasą.

Jaki sprzęt zabrać na zimowe wejście na Kościelec?
Aby bezpiecznie zdobyć Kościelec zimą, należy nie tylko zabrać podstawowe wyposażenie w góry: plecak, jedzenie i picie, ale zadbać również o odpowiedni sprzęt zimowy, dzięki któremu znacznie zwiększymy swoje bezpieczeństwo.
Podstawowy sprzęt zimowy w Tatry: raki, czekan i kask
Niezbędny sprzęt na zimowe wycieczki w Tatry i góry wysokie to:
- Raki
Raki zakładane na buty zimowe pozwalają bezpiecznie stawiać kroki na śnieżnym podłożu. Jeśli chodzi o rodzaje, na szlaku na Kościelec sprawdzą się raki koszykowe, półautomatyczne oraz automatyczne. O rodzajach i różnicach raków możesz przeczytać w naszym artykule: Raki, czekan, kask — do czego służą i jak ich używać?
Uwaga! Nie wybieraj się na Kościelec w raczkach, gdyż nie są one zaprojektowane do poruszania się w wysokogórskim eksponowanym terenie.
- Czekan
Na szlaku wystarczy czekan turystyczny, którego długość powinna być specjalnie dobrana do Twojego wzrostu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać czekan dla siebie, zobacz nasz artykuł: Raki, czekan, kask — do czego służą i jak ich używać?
- Kask
Główna funkcja kasku to ochrona przed spadającymi kawałkami lodu lub śniegu. Jeśli chodzi o wybór, w górach sprawdza się kask wspinaczkowy, gdyż jest specjalnie zaprojektowany na potencjalne górskie zagrożenia. Jeśli posiadasz inny kask (np. narciarski, rowerowy, rolkowy, motocyklowy) nie bierz go na szlak zimą, gdyż nie ochroni głowy przed tego typu urazami.
Lawinowe ABC: detektor, sonda, łopata – zestaw ratunkowy w Tatry
Zestaw ten jest niezbędny, aby udzielić koleżeńskiej pomocy w przypadku zasypania przez lawinę. O lawinowym ABC możesz przeczytać więcej w naszym artykule, w którym dokładnie wyjaśniamy czym jest taki zestaw: Lawinowe ABC — czym jest i do czego służy?
Obsługi lawinowego ABC czy też obsługi raków i czekana możesz nauczyć się na kursach lawinowych lub turystyki tatrzańskiej w Akademii Wspinania climb2change.
Odzież i wyposażenie na zimowe wejście na Kościelec:
Odpowiednio dobrana odzież do warunków na szlaku to ważny składnik sukcesu górskiej wyprawy. Minimalny zestaw górskiej odzieży zimą oraz wyposażenia to:
- Warstwowy ubiór (bielizna termoaktywna, kurtka puchowa, kurtka z nieprzemakalną membraną).
- Gogle i rękawice chroniące przed zimnem.
- Kijki ułatwiające poruszanie się po szlaku.
- Termos z ciepłym napojem, kaloryczne przekąski.
Więcej wskazówek, jak ubrać się w góry możesz sprawdzić tu: Jak się ubrać zimą w góry?
- Ewentualne dodatkowe wyposażenie:
Na trudniejszych odcinkach może przydać się lina i uprząż wspinaczkowa do asekuracji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak używać sprzętu do asekuracji podczas zimowych wypraw, sprawdź kursy turystyki wysokogórskiej lub turystyki tatrzańskiej w Akademii Wspinania climb2change.

Zimowe wejście na Kościelec – opis trasy
Aby wejść na Kościelec, trzeba znaleźć się na Hali Gąsienicowej. Można do niej dojść na kilka sposobów:
- Ruszyć z Kuźnic. Tu do wyboru mamy dwa szlaki: żółty przez Dolinę Jaworzynki lub niebieski przez Boczań. Oba łączą się na Przełęczy między Kopami i dalej prowadzą na Halę Gąsienicową.
- Ruszyć z Brzezin, dojść do schroniska PTTK Murowaniec i Hali Gąsienicowej.
Jeśli chodzi o zagrożenie lawinowe, najbezpieczniejsza trasa prowadzi właśnie z Brzezin, a następnie przez Boczań. - Wyjechać kolejką na Kasprowy Wierch i zejść żółtym szlakiem do dolnej stacji kolejki krzesełkowej lub schroniska Murowaniec.
Gdy jesteśmy już na Hali Gąsienicowej, mamy dwa warianty:
- Wybieramy niebieski szlak prowadzący do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Znad stawu kierujemy się w górę Żlebem Zaruskiego, który prowadzi na Przełęcz Karb. Podpowiadamy, że wariant zimowy zdecydowanie różni się od letniego wejścia! Nie sugeruj się letnimi oznaczeniami.
Uwaga! Jeśli stwierdzimy, że zagrożenie lawinowe w żlebie jest zbyt duże, a trasa ryzykowna, nie wybieramy się na Kościelec tym wariantem! W takim przypadku można na Przełęcz Karb wejść od drugiej strony, czyli od Zielonego Stawu Gąsienicowego.
- Czarnym lub żółtym szlakiem wędrujemy do dolnej stacji kolejki krzesełkowej, a następnie czarnym szlakiem do rozwidlenia szlaków przy Zielonym Stawie Gąsienicowym. Stamtąd wędrujemy szlakiem niebieskim na Karb. Wariant ten jest bardziej bezpieczny, a przebieg szlaku podobny do wariantu letniego.
Z Przełęczy Karb na szczyt Kościelca trasa prowadzi ostro w górę, częściowo zakosami, a częściowo pionowo. Jest stromo i w trudniejszych miejscach niezbędne jest skorzystanie z czekana, aby stworzyć bezpieczny punkt podparcia. Najtrudniejsze miejsce na trasie znajduje się tuż przed samym wejściem na szczyt – to stromy próg skalny, na którym trzeba trochę podciągnąć. Miejsce to jednak można obejść z prawej strony.
Zejście dowolnym wariantem. Warto zrobić pętlę i zejść na drugą stronę przełęczy Karb, aby nacieszyć oczy różnorodnymi widokami.
Czas zimowego wejścia na Kościelec
Czas przejście latem to ok. 7,5h, z kolei szacowany czas zimą to ok. 9h, w tym:
- 1,5h-2h dojście do Hali Gąsienicowej, lub zejście z Kasprowego Wierchu,
- 30-45 min podejście nad Czarny Staw,
- ok. 1h podejście Żlebem Zaruskiego na Przełęcz Karb,
- ok. 1-1,5h wejście na wierzchołek Kościelca,
- ok. 45min -1h zejście z wierzchołka na Przełęcz Karb,
- ok. 1-1,5h dojście do schroniska PTTK Murowaniec,
- ok. 1,5h powrót do Kuźnic/Brzezin.
Czas wejścia zimą jest zdecydowanie wydłużony w porównaniu do letnich warunków.
Punkty widokowe na szlaku na Kościelec i ich zalety zimą
Zimowa trasa na Kościelec jest bogata w niesamowite punkty widokowe. Pierwsze z nich są już na szlaku do Hali Gąsienicowej, która w zimowej odsłonie prezentuje się wspaniale. Z kolei na samej Hali Gąsienicowej jest niesamowity widok na Kasprowy Wierch, Świnicę i Kościelec. Dalej, znad Czarnego Stawu Gąsienicowego prezentuje się spektakularna panorama na całą Orlą Perć. Ze szczytu Kościelca natomiast wspaniale widać Królową Tatr – Świnicę i Kasprowy Wierch.
Mapa szlaku na Kościelec z Hali Gąsienicowej
Mapa szlaku z Hali Gąsienicowej na Kościelec. Polecamy zrobić pętlę: Murowaniec Czarny Staw – Karb – Kościelec – Karb – Zielony Staw – Murowaniec
Najczęstsze pytania dotyczące zimowego wejścia na Kościelec
Czy muszę mieć doświadczenie wspinaczkowe?
Nie, podczas wycieczki na Kościelec techniczne umiejętności wspinaczkowe nie są niezbędne, natomiast jeśli je posiadasz na pewno się przydadzą, szczególnie na trudniejszych fragmentach trasy. Trzeba jednak znać zasady chodzenia w rakach i używania czekana oraz umieć posługiwać się lawinowym ABC, ponieważ po drodze występuje zagrożenie lawinowe.
Czy potrzebuję przewodnika na Kościelec?
Jeśli masz doświadczenie w poruszaniu się zimą po eksponowanym terenie w Tatrach i umiesz korzystać z czekana oraz raków oraz masz wiedzę lawinową, możesz spróbować zdobyć Kościelec zimą. Jeśli jednak nie posiadasz doświadczenia, zdecydowanie zalecamy obecność przewodnika górskiego, gdyż zimowy szlak na Kościelec jest trasą dla średniozaawansowanych turystów.
Jaki jest koszt wyprawy z przewodnikiem na Kościelec?
Wyjście indywidualne z przewodnikiem na Kościelca to wydatek rzędu 2000-2500 zł. Latem organizowane są wycieczki w góry z przewodnikiem i koszt takiego zorganizowanego wyjścia z przewodnikiem na Kościelec to około 300-400 zł. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, szczegóły znajdziesz TUTAJ
Czy można wejść na Kościelec bez lawinowego ABC?
Nie, to wyposażenie jest niezbędne w przypadku zejścia lawiny, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wycieczki.
Dlaczego warto podjąć wyzwanie i zdobyć Kościelec zimą?
Zimowa wyprawa na Kościelec jest niezwykłą przygodą, która pozostanie z Tobą na zawsze. Dlaczego? Po pierwsze, z powodu widoków – zimowa panorama Tatr ze szczytu Kościelca jest zjawiskowa. Najwybitniejsze szczyty Tatr Wysokich widzisz jak na dłoni, a otulone w białym puchu śniegu wyglądają magicznie. Po drugie, zdobycie trudnego szczytu zimą daje wyjątkowe poczucie spełnienia i satysfakcji, tym większe, gdy zdobyliśmy szczyt sami i kosztowało to nas wiele wysiłku i przygotowań. I wreszcie po trzecie, każde zimowe wejście to krok ku większemu doświadczeniu w turystyce górskiej, a rozwój naszych umiejętności pozwala planować coraz to ambitniejsze wyprawy i cele.
Zimowe Wejście na Kościelec – Podsumowanie i porady końcowe
Zimowe wejście na Kościelec to wyjątkowa przygoda i wspaniały trening przed kolejnymi zimowymi szczytami w górach wysokich. Jeśli legendarny Kościelec jest Twoim marzeniem i zimowym celem, pamiętaj o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Na sukces wyprawy składa się kilka bowiem czynników: umiejętność używania odpowiedniego sprzętu do zimowych wypraw, umiejętność analizowania warunków pogodowo-lawinowych, umiejętność skutecznego planowania i odpowiedniego ubioru. Jeśli potrzebujesz przygotować się do tego typu zimowej wyprawy, sprawdź kursy turystyki wysokogórskiej lub turystyki tatrzańskiej w naszej Akademii Wspinania climb2change.
Góry zimą są piękne, ale wymagają rozwagi i pokory. Przy planowaniu zimowego szczytu zawsze bierz do uwagę swoje doświadczenie, umiejętności i warunki pogodowe. I pamiętaj, że góry zawsze stoją, a życie masz tylko jedno.