Tatry zimą dla początkujących. 5 szlaków, na które warto się wybrać. 

tatry zimą

Gdzie pójść w Tatry zimą, aby było bezpiecznie, łatwo i widokowo? Jak przygotować się do wędrówki, a także co spakować do plecaka na wycieczkę w zimowych warunkach. Odpowiedz na te pytania, znajdziesz w poniższym wpisie. 

Tatry zimą są piękne, jednak niebezpieczne! Dlatego, jeśli jeszcze nigdy nie wędrowałeś po Tatrach zimą, to podpowiemy ci, gdzie wybrać się na szlak, aby skorzystać z uroków tatrzańskiej zimy i jednocześnie nie narażać się ryzyko zejścia lawin. Pamiętaj, aby przed każdą wędrówką odpowiednio się przygotować:

O tym, co należy ze sobą zabrać, przeczytasz we wpisie: Co spakować w góry zimą?. Natomiast z tego wpisu dowiesz się, jak się ubrać zimą w góry

Zimą, na każdy z proponowanych szlaków zabierz zawsze kije trekkingowe oraz raczki lub raki, jeśli wymagają tego warunki.

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana słynie z przepięknej panoramy na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Jest doskonałym celem na łatwą i bezpieczną wędrówkę przez cały rok. Na Rusinowej Polanie znajdują się ławostoły, a także szałasy pasterskie, które funkcjonują latem, kiedy prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec. Jeśli wybierasz się pierwszy raz w Tatry zimą i szukasz odpowiedniego szlaku, który będzie zarówno łatwy, bezpieczny, jak i zachwyci widokami, to Rusinowa Polana jest doskonałym wyborem. 

Najłatwiejszy szlak na Rusinową Polanę prowadzi z Wierch Porońca. Szlak biegnie najpierw przez gęsty las, jednak już po 20-30 minutach, w zależności od tempa marszu odsłaniają się widoki na tatrzańskie szczytu. Szlak należy do łatwych, nie ma na nim dużych podejść czy zejść. Doskonale nadaje się na wycieczkę z dziećmi. Dotarcie do Rusinowej Polany według znaków kierunkowych zajmuje 1 godzinę. 

Drugi, bardzo popularny szlak na Rusinową Polanę to wędrówka z Doliny Filipka. Charakterystycznym punktem na szlaku jest słynna kaplica na Wiktorówkach. Szlak nie nastręcza większych trudności. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do szlaku prowadzącego z Wierch Porońca, szlak przez Dolinę Filipka wymaga więcej wysiłku. Prowadzi momentami po schodkach, które dla początkujących górołazów mogą okazać się małym wyzwaniem. Jednak wszelki trud i wysiłek zostanie wynagrodzony wspaniałymi widokami, które roztaczają się z Rusinowej Polany. Czas podejścia według znaków, to 1 godzina 20 minut.

Pozostałe szlaki prowadzące na Rusinową Polanę to:

  • Palenica Białczańska — Czerwone Brzeżki — Rusinowa Polana 
  • Palenica Białczańska — Droga Oswalda Balzera (skrzyżowanie szlaków) – Polana pod Wołoszynem — Czerwone Brzeżki — Rusinowa Polana 
  • Jeśli mamy ochotę na dłuższą wędrówkę to można na Rusinową Polanę wyruszyć albo z Brzezin, albo z Toporowej Cyrhli i przez Psią Trawkę oraz Gęsia Szyję dotrzeć na Rusinową Polanę, z której wrócić można taką samą drogą, lub podejść na przystanek busów, które kursują do Zakopanego. 

Warto wiedzieć: z Rusinowej Polany warto wybrać się na Gęsią Szyję. Ze szczytu roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w Tatrach. Podejście jednak może dać w kość, bo na odcinku 1,3 km do pokonania jest prawie 300 metrów przewyższenia. Zapewniam jednak, że warto! 

Tatry zimą — szlak na Nosal

Nosal to zdecydowanie najłatwiej dostępny szczyt w Tatrach, na który możemy wybrać się z Zakopanego. Wznosi się ponad Kuźnicami i Doliną Bystrej. Na szczyt dostać się można albo od Tamy pod Nosalem, albo szlakiem z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz. 

Szlak na Nosal od Tamy pod Nosalem jest krótki, jednak treściwy! Już od początku wędrówki, wysokości nabieramy bardzo szybko. To z kolei przekłada się na widoki, które z każdym krokiem stają się coraz bardziej rozległe. Podejście na szczyt zajmuje mniej więcej 40 minut. Na odcinku niespełna 1 km do pokonania jest ponad 250 metrów przewyższenia. Miejscami szlak jest stromy, a ze względu na północną wystawę i zacienienie bywa mocno oblodzony. Dlatego też zawsze wybierając się na Nosal zimą trzeba mieć przynajmniej raczki i kije trekkingowe. 

Drugi wariant wejścia na Nosal to szlak z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz. Czasowo odcinek ten jest bardzo zbliżony do szlaku od Tamy pod Nosalem, jednak jest on nieco łagodniejszy. Wysokości nabieramy stopniowo. Jedyny fragment tego odcinka, który może osobom początkującym sprawić niewielkie trudności, to pokonanie małej półki skalnej, która znajduje się tuż pod szczytem. Uwaga! Również ten szlak na Nosal bywa bardzo oblodzony, szczególnie tuż pod szczytem! Należy zachować ostrożność i mieć na nogach raczki! 

Co widać z Nosala? 

Panorama z Nosala obejmuje Tatry Wysokie od Koszystej aż po Świnicę i granicę z Tatrami Zachodnimi na Przełęczy Liliowe. Tatry Zachodnie z pięknie prezentującą się sylwetką Kasprowego Wierchu, masywem Czerwonych Wierchów czy Giewontu. Ponadto doskonale widać Dolinę Olczyską, Kuźnice i kolejkę na Kasprowy Wiech, a także Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem

Warto wiedzieć: Jeśli wybierasz się w Tatry zimą i chcesz urozmaicić wędrówkę, to wyjście na Nosal można połączyć z wizytą w Dolinie Olczyskiej i wejściem na Wielki Kopieniec. Szlak należy do łatwych i widokowych, ponieważ zarówno z Nosala, jak i z Wielkiego Kopieńca roztaczają się fantastyczne widoki na tatrzańskie szczyty.

Przysłop Miętusi

Przysłop Miętusi to szeroka przełęcz, która znajduje się w Tatrach Zachodnich pomiędzy Doliną Małej Łąki a Dolinami: Miętusią i Kościeliską. Jest to doskonały cel na łatwą i widokową wycieczkę w Tatrach przez cały rok. Zimą na terenie tym nie występuje zagrożenie lawinowe, dlatego też wędrówka na Przysłop Miętusi z Kir, Nędzówki czy przez Staników Żleb należy do bezpiecznych. Dodatkowym atutem tego miejsca jest piękny widok na masyw Czerwonych Wierchów — w szczególności majestatyczną ścianę Krzesianicy oraz na Ciemniak. 

Najpopularniejszy szlak na Przysłop Miętusi prowadzi z Kir przez Cudakową Polanę i Zahradziska. Najpierw wędrujemy dnem Doliny Kościeliskiej, a po niespełna 1 km wędrówki skręcamy w lewo, na Ścieżkę nad Reglami. Mijamy skręt na Ciemniak — mostek na Miętusim Potoku. Następnie bobrowisko, które stworzyły tu bobry i rozpoczynamy podejście na Przysłop Miętusi. W zimowych warunkach dotarcie do przełęczy zajmuje mniej więcej 50 minut. Latem czas ten jest krótszy, jednak należy wziąć pod uwagę, że Tatry zimą rządzą się swoimi prawami. 

Z Przysłopu Miętusiego możemy zejść do Doliny Małej Łąki, a następnie udać się do Gronika. Stamtąd Drogą pod Reglami wrócimy do Kir. 

Możemy także bezpośrednio z Przysłopu Miętusiego zejść przez Staników Żleb do Drogi pod Reglami i stamtąd do Kir. 

Niezależnie od tego, który wariant szlaku wybierzemy, Przysłop Miętusi i widoki, które się z niego roztaczają, z pewnością spełnią oczekiwania każdego, kto wybiera się w Tatry zimą. 

Warto wiedzieć: zimą na szlaku występują duże oblodzenia, w szczególności w Dolinie Kościeliskiej. Natomiast w okolicy Przysłopu Miętusiego, pokrywa śnieżna może być bardzo gruba. Z tego powodu zalecamy zabrać stuptuty, które zapobiegną dostaniu się śniegu do butów.

Kalatówki i Hala Kondratowa 

Szlak na Kalatówki i Halę Kondratową to doskonała propozycja dla osób wybierających się w Tatry zimą. Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach i spokojnie nabierając wysokości, podchodzimy wygodną Drogą Brata Alberta. Jest to jednocześnie znakowany na niebiesko szlak, który najpierw doprowadzi nas na Polanę Kalatówki, a następnie na Halę Kondratową, gdzie znajduje się schronisko górskie. Początkowo szeroka droga przechodzi z czasem w leśną ścieżkę i po mniej więcej 50 minutach wyprowadza na Polanę Kalatówki. Tu znajduje się Hotel Górski, a także Treningowe Centrum Lawinowe. Można poćwiczyć poszukiwanie poszkodowanego na lawinisku — w szczególności umiejętność posługiwania się detektorem lawinowym i sondą lawinową. Więcej o lawinowym ABC przeczytasz w naszym wpisie: Lawinowe ABC — czym jest i do czego służy? 

Z Kalatówek roztacza się piękny widok na Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, Uhrocie Kasprowe czy Kopę Magury. Doskonale widać także kolejkę PKL na Kasprowy Wierch. 

Warto wiedzieć: Na Polanie Kalatówki rozpoczyna się/kończy Ścieżka nad Reglami, która biegnie aż do Doliny Chochołowskiej. 

Z Kalatówek kontynuujemy wędrówkę na Halę Kondratową. Szlak prowadzi głównie lasem i nie nastręcza żadnych trudności. Warto wziąć pod uwagę, że często na szlaku występują oblodzenia. Dlatego raczki i kijki są obowiązkowe! 

Po dotarciu na Halę Kondratową można skorzystać z rozstawionych przed schroniskiem ławostołów lub usiąść w środku i zamówić ciepły posiłek, lub napój. Dotarcie z Kuźnic na Halę Kondratową wraz z przerwą na Polanie Kalatówki zajmuje mniej więcej 2 godziny. 

Warto wiedzieć: z Kuźnic do Doliny Kondratowej i dalej do Doliny Goryczkowej zimą biegnie nartostrada. Należy wziąć to pod uwagę i patrzeć na znaki kierunkowe. Wędrujemy szlakiem przeznaczonym dla pieszych. Nie dla narciarzy! 

Tatry zimą — Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa to istna tatrzańska wizytówka. To właśnie tu znajduje się duży węzeł szlaków górskich, które wyprowadzają zarówno na szczyty Tatr Zachodnich, jak i Tatr Wysokich. Hala Gąsienicowa to zazwyczaj punkt obowiązkowy dla każdego, kto jedzie w Tatry. Zimą prezentuje się nader pięknie — przysypane śnieżnym puchem szczyty otaczające Czarny Staw Gąsienicowy, urocze szałasy, słynna Betlejemka, a obok niej stacja meteorologiczna. Tu też znajduje się schronisko Murowaniec. Na Halę Gąsienicową dotrzeć można z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim przez Boczań. Szlaki te krzyżują się na Przełęczy między Kopami, skąd prowadzą prosto na halę. Właśnie na tym szlaku, chwilę przed dotarciem do celu otwiera się fenomenalny widok na całe otoczenie Hali Gąsienicowej. 

Drugim wariantem dotarcia na Halę Gąsienicową jest łatwy i najbezpieczniejszy zimowy szlak, czyli wędrówka z Brzezin przez Psią Trawkę. Inaczej mówiąc, wędrówka Doliną Suchej Wody. Szlak ten biegnie w dużej mierze przez las. Od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki np. na Świnicę, Kościelec czy Żółtą Turnię. Jest to jednocześnie droga dojazdowa do schroniska Murowaniec oraz szlak udostępniony dla rowerów. Zimą, jeśli ogłoszony jest wysoki stopień zagrożenia lawinowego, szlak ten jest jednym bezpiecznym wariantem dotarcia na Halę Gąsienicową! Początkującym turystom odradzamy zimowe wyjścia powyżej Hali Gąsienicowej. Chociażby szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy zimą zagrożony jest lawinami. To właśnie w tej okolicy, u stóp Małego Kościelca zginął pod lawiną Mieczysław Karłowicz. Wydarzenie to zapoczątkowało myśl o powołaniu pogotowia ratunkowego w górach, które dziś doskonale znamy jako TOPR.

Tatry zimą — informacje praktyczne

  • Pamiętaj, aby zawsze odpowiednio się przygotować.
  • Zawsze sprawdź prognozy pogody i komunikaty turystyczne TPN i TOPR.
  • W telefonie zainstaluj aplikację Ratunek, która w razie wypadku pozwoli ratownikom szybko Cię zlokalizować oraz zapisz numer alarmowy: 600 100 300.
  • Parkingi przy początkach szlaków są płatne np. Zazadnia czy Wierch Poroniec. Ponadto w ferie czy weekendy mogą szybko się zapełnić!
  • Do Kuźnic nie dojedziesz samochodem. Możesz albo podejść na nogach z Zakopanego aleją Przewodników Tatrzańskich, albo podjechać busem. Busy ruszają z ronda Jana Pawła II potocznie zwanym “Kuźnickim”.

Jak widzisz na zdjęciach – zima w Tatrach nie zawsze jest słoneczna. Często jest duży opad śniegu, a co za tym idzie warunki są trudne, wzrasta zagrożenie lawinowe, czasy przejść znacznie się wydłużają, widoczność jest słaba oraz łatwo stracić orientację. W takich warunkach bardzo ostrożnie planuj swoje wycieczki, unikaj wyjść powyżej schronisk i mierz siły na zamiary.

Jeśli chcesz chodzić na bardziej ambitne wycieczki, powyżej wspomnianych schronisk to pamiętaj, aby najpierw zrobić kurs turystki zimowej pod okiem ratownika TOPR. Na kursie zapoznasz się z zagrożeniami związanymi z poruszaniem się w takim terenie, nauczysz, jak poruszać się w rakach oraz hamować czekanem. Co najważniejsze zapoznasz się z zagrożeniami związanymi z lawinami w Tatrach oraz dowiesz się, co zrobić, gdyby w pobliżu Ciebie zeszła lawina i nauczysz obsługiwać lawinowe ABC!

Bezpiecznych wędrówek i #ClimbYourDreams!

Zobacz także inne górskie wpisy:

Lawiny w górach — co trzeba o nich wiedzieć?

Skitury — jak zacząć? Poradnik dla początkujących.

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Scroll to Top