Via ferrata OTK Klettersteig i Blutspur na Hohe Wand, Austria

Trawers na via ferracie OTK Klettersteig

Zapisz się na kurs skałowy

TrudnośćE
Podejście10 min
Czas na ferracie 2 h
Zejście40 min
WystawaS
Przewyższenie200 m
Najlepszy okresIV-X
Sprzętpodstawowy

Via ferrata OTK Klettersteig to wymagająca i ekstremalnie trudna via ferrata, która wraz z via ferratą Blutspur tworzy najtrudniejszą via ferratę w rejonie Wiednia. Przeznaczona jest tylko dla osób z dużym górskim i ferratowym doświadczeniem oraz umiejętnością wspinania się w trudnym terenie.

Przejście via ferrat OTK Klettersteig i Blutspur, poza górskim doświadczeniem, wymaga siły, która jest niezbędna do bezpiecznego i sprawnego przepinania lonży w przewieszeniu i na eksponowanych odcinkach. Tych na szlaku nie brakuje, dlatego ważne są także umiejętności technik takich jak zapieranie się czy technika tarciowa. Technik tych można nauczyć się na kursach wspinaczki. 

Ferrata OTK Klettersteig dzieli się na 3 części, które składają się z kilkunastu krótkich odcinków o różnych wycenach trudności. Po przejściu każdego z nich można odpocząć i nabrać sił na kolejny etap, co bez wątpienia docenią osoby z mniejszym zapasem sił w rękach. Ostatnią część można pokonać w dwóch różnych wariantach — jednym z nich jest przejście niezwykle wymagającą ferratą Blutspur, która jest wyceniana na E.

Via ferrata OTK Klettersteig — co warto wiedzieć?

Trudność ferraty

Via ferrata OTK Klettersteig to wymagający szlak wyceniony w skali trudności via ferrat za E, z elementami wspinaczki. Niezbędne jest doświadczenie w mocno eksponowanym terenie, ponieważ na szlaku występują odcinki, gdzie należy przejść po stromych i bardzo eksponowanych płytach skalnych. Pokonać skalne przewieszki jednocześnie sprawnie przepinając lonżę ferratową. Ponadto trzeba będzie pokonywać wąskie i pionowe kominki oraz eksponowane i gładkie półki skalne.

Czas przejścia via ferraty

Na przejście via ferrat OTK Klettersteig i Blutspur oraz odpoczynki pomiędzy kolejnymi odcinkami ferrat, trzeba zarezerwować sobie mniej więcej 3 godziny. W tym 10 minut zajmuje podejście z parkingu do początku via ferraty. 2 godziny należy przeznaczyć na przejście via ferraty. Natomiast czas, jaki należy poświęcić na zejście to 40 minut.

Wystawa

Południowo wschodnia wystawa sprawia, że ściana, po której przebiegają ferraty, jest dobrze nasłoneczniona. W związku z tym śnieg ustępuje dość szybko. To z kolei powoduje, że po ferracie poruszać można się już od kwietnia. Warto jednak pamiętać, żeby przed wyjściem na ferratą sprawdzić aktualnie panujące warunki!

Via ferrata OTK Klettersteig — jaki sprzęt jest potrzebny?

Aby bezpiecznie przejść via ferratę OTK Klettersteig i ferratę Blutspur, należy być wyposażonym w podstawowy sprzęt ferratowy: kask, uprząż, lonżę. Przydatne będą także rękawiczki oraz odpowiednie w górski teren buty.  Z uwagi na fakt, że ferrata Blutspur poprowadzona jest w dużej mierze po pionowych i gładkich ścianach, warto zabrać ze sobą buty wspinaczkowe. Z całą pewnością ułatwią one poruszanie się w trudnym terenie. Więcej informacji o sprzęcie na via ferraty przeczytasz w naszym artykule: Sprzęt na via ferraty — co jest potrzebne?

Jak przygotować się na przejście ferraty OTK Klettersteig i ferraty Blutspur?

Teren, w którym przebiega via ferrata to mocno eksponowana ściana płaskowyżu Hohe Wand. Dlatego też potrzebna jest kondycja fizyczna, obycie z górskimi wędrówkami i ekspozycją. Duże doświadczenie na via ferratach. Bez wątpienia przydatne będą również umiejętności wspinaczki. Już od samego początku ferrata OTK Klettersteig nie poddaje w wątpliwość konieczności posiadania wyżej wymienionych umiejętności.
Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności i chcą je podszkolić, mogą skorzystać z kursu asekuracji i autoratownictwa na via ferraatch, który prowadzimy w naszej Akademii Wspinania climb2change.

Kiedy najlepiej wybrać się na Via ferratę OTK Klettersteig?

Ferratę najlepiej odwiedzać w miesiącach od kwietnia do października. Wiosną należy sprawdzić, jak wyglądają aktualne warunki śniegowe.

Obserwuj climb2change na Instagramie

Gdzie nocować wybierając się w rejon Hohe Wand?

Najlepszy i najtańszy nocleg w pobliżu ferraty i rejonu Hohe Wand to bez wątpienia pole namiotowe z widokiem na skalną ścianę, czyli Kamping Hohe Wand Blick. 

Zapisz się na kurs skałowy

 

Via ferrata OTK Klettersteig

Opisy via ferrat OTK Klettersteig i Blutspur

Podejście do Via ferraty OTK Klettersteig

Samochód parkujemy na płatnym parkingu Sonnenuhrparkplatz. Z parkingu kierujemy się na ścieżkę, a następnie zielonym szlakiem idziemy w stronę ferraty Vollerin. Przechodzimy przez pastwisko — należy przejść przez ogrodzenie i wchodzimy do lasu. Maszerujemy około 50 metrów i wchodzimy na wyraźną, ale pozbawioną oznaczeń ścieżkę, która doprowadzi nas pod mur Hohe Wand. Wędrujemy wzdłuż muru i docieramy do początku ferraty OTK Klettersteig.

Szczegółowy opis dojścia, zejścia i ferraty wraz z mapkami dojściowymi, topo i pięknymi zdjęciami znajdziesz w naszym autorskim przewodniku Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski.

Opis przejścia via ferraty OTK Klettersteig

Przejście via ferraty OTK Klettersteig dzielimy na trzy etapy.

Etap pierwszy

Początek via ferraty OTK Klettersteig to wejście stromym, pionowym systemem rys i zacięć o trudności C. Chwilę później pojawiają się kluczowe trudności dolnego odcinka ferraty OTK Klettersteig. Przed nami gładka i pionowa ściana, a na jej końcu przewieszka, co sprawia, że musimy w jej pokonanie włożyć dużo energii. Z całą pewnością będzie to test naszych sił, a to dopiero początek! Nie ma czasu na odpoczynek. Przed nami do pokonania długi na 40 metrów odciek poprowadzony gładką ścianą. Później jeszcze krótki trawers i docieramy do skalnej półki, na której można odpocząć. To jednak nie koniec pierwszej części via ferraty!

Po odpoczynku wspinamy się 10 metrów po gładkiej płycie skalnej. Następnie mamy do wyboru dwa warianty szlaku. Oba są mocno eksponowane i wycenione za D. Bez względu na to, który wariant wybierzemy, dotrzemy finalnie w to samo miejsce. Ostatni fragment pierwszej części ferraty OTK Klettersteig stanowi wspinaczka 10-metrową ścianką i wyjście pionową rysą na zalesioną platformę. Tu znajduje się książka przejść ferraty i miejsce na zasłużony odpoczynek.

Etap drugi

Najpierw wspinamy się krótkim kominkiem, do którego pokonania z całą pewnością przyda się umiejętność wspięcia się techniką zapierania. Następnie wspinamy się do małego piarżystego żlebu, który przekraczamy. Wspinamy się na widokową grań, którą wędrujemy aż do momentu, kiedy pojawi się miejsce odpoczynku. Tu kończy się drugi, najkrótszy odcinek ferraty.

Etap trzeci

Odcinek trzeci daje możliwość wyboru dwóch wariantów szlaku:

  1. Dłuższy, ale ciekawszy, o trudności za D,
  2. krótszy, ale zdecydowanie trudniejszy, czyli przejście via ferratą Blutspur o trudności za E.

W wersji dłuższej najpierw czeka nas dość łatwy trawers. Następnie pojawia się gładka płyta, którą trawersujemy przy pomocy techniki tarciowej. Odcinek ten jest wyposażony w kilka klamer ułatwiających trawersowanie i przepinanie lonży. Kolejno wychodzimy na krótką półkę skalną i kroczymy nią kilka metrów. Przed nami trudny trawers z małymi stopniami oraz pokonanie przewieszonej i pionowej ścianki. Po tych trudnościach dotrzemy do półki skalnej. Z tego miejsca zaledwie kilka minut dzieli nas od dotarcia do płaskowyżu Hohe Wand.

 Wersja krótsza, czyli przejście via ferratą Blutspur (E).

Z miejsca odpoczynku kierujemy się w stronę ciemnopomarańczowych skał. To właśnie po nich poprowadzono ferratę. Wraz z przebytą dotąd drogą stanowi ona najtrudniejszą żelazną perć nie tylko w rejonie Hohe Wand, ale w całym rejonie Wiednia. Podejście do początku via ferraty Blutspur to teren wspinaczkowy 1+. Następnie wchodzimy na ferratę. Pierwsze kilka metrów to łatwa wspinaczka wyceniona za C. I na tym łatwe odcinki się kończą, bo ściana, którą mamy przed sobą, w przeciwieństwie do przebytej dotąd drogi staje dęba! Przed nami około 30-metrowy odcinek z dużymi trudnościami i bez możliwości odpoczynku! Przewieszki, pionowa ściana, duży wydatek siły i ogromne doświadczenie to kwintesencja tego fragmentu. W trudnej i siłowej wspinaczce osiągamy wysoką półkę. Idziemy nią w lewo. Następnie pionowym kantem wspinamy się na płaskowyż Hohe Wand.
Via ferrata Blutspur z powodzeniem może być pokonana jako osobna ferrata. Nie ma konieczności łączenia jej z ferratą OTK Klettersteig, aczkolwiek razem stanowią one nie lada wyzwanie!

Opis zejścia z ferraty OTK Klettersteig

Po zejściu z ferraty kierujemy się na łąkę i przecinamy ją na wprost. Następnie docieramy do ścieżki, skręcamy w lewo i idziemy nią kilkadziesiąt metrów. Wybieramy zielony szlak, którym biegnie łatwa, dwukierunkowa via ferrata Vollerin i nią schodzimy do parkingu.

Mapa poglądowa rejonu Hohe Wand, na której zaznaczono via ferraty i parkingi

POGODA W REJONIE HOHE WAND

Sprawdź inne ferraty w rejonie w rejonie Hohe Wand i pobliskim Hollental

UDOSTĘPNIJ


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top